Търсене
Close this search box.

Ваксини, създадени за рекордно кратко време („Сбогом на 2020“, част 3)

Ваксини, създадени за рекордно кратко време („Сбогом на 2020“, част 3)

Ваксини, създадени за рекордно кратко време („Сбогом на 2020“, част 3)

Ваксини, създадени за рекордно кратко време („Сбогом на 2020“, част 3)


Направи дарение на училище!



***

На 10 януари 2020 г. първият международен консорциум от учени публикува първата генетична последователност на новия коронавирус SARS-CoV-2 и с това надпреварата за ваксина започна. Буквално миг след това беше съобщена и първата смърт от инфекция с вируса в Ухан, Китай, на следващия ден.

 

Забележително е, че на учените им отне по-малко от година от това първоначално откритие до разработването на няколко ваксини, което по същество надмина всички очаквания. 

През това време ваксината, разработена от американската компания Pfizer и нейния партньор BioNTech, беше одобрена за спешна употреба във Великобритания и започна нейното въвеждане в употреба там, като Канада и САЩ също я бяха одобрили за предстоящо въвеждане. Нямаше съмнение, че ще последва одобрение от други страни, както и за други ваксини.

 


Разбери повече за БГ Наука:

***

Ваксината на Pfizer и BioNTech е първата одобрена иРНК ваксина. Това е технология, която има възможността да се справи и с много заболявания извън covid-19. 

Отделно от това и Русия одобри своята ваксина Sputnik V, макар и при по-ограничени резултати от изпитванията. 

В Китай също вече се прилагат няколко ваксини, въпреки че те все още не са преминали през всички необходими строги опити. 

 

Предстои огромното предизвикателство за произвеждането и доставянето на ваксината до милиарди хора, които се нуждаят от нея. Остават и много въпроси, не на последно място, от които е и този колко дълго ще трае имунитетът на ваксинираните. 

Въпреки това, за да се постигне в рамките на една година, какъвто процес обикновено отнема десетилетие или повече, беше обявен огромен медицински успех, който дава повод за оптимистичен поглед към края на пандемията.

 

Източник: New Scientist Magazine

Превод: Радослав Тодоров


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.