Търсене
Close this search box.

Учените разкриват важната роля на бактериите при регулирането на коремната болка

Учените разкриват важната роля на бактериите при регулирането на коремната болка

Учените разкриват важната роля на бактериите при регулирането на коремната болка

Учените разкриват важната роля на бактериите при регулирането на коремната болка


Направи дарение на училище!



***

Учени от финансирания от Ирландската Научна Фондация APC Microbiome Institute към Университетския колеж в Корк, Ирландия, доказаха, че при мишки бактериите в червата играят ключова роля в регулирането на коремната болка и свързаните с нея промени в главния и гръбначния мозък.

Висцерална болка е описателен термин за силна болка, идваща от вътрешните органи на тялото и засягаща значителна част от населението. Тя е част от общата характеристика в патофизиологията на функционалните стомашно-чревни нарушения, към които спада и Синдромът на раздразнените черва (СРЧ).

Понастоящем стратегиите за лечението на висцерална болка са незадоволителни, като развитието на нови терапевтични средства е затруднено от липсата на по-подробно познаване на основните механизми, замесени в измененията на връзката между мозъка и червата.

Човешките черва са дом на над 100 трилиона бактерии и други микроорганизми, известни като микробиота (микрофлора). Чревната микрофлора се включва в процеси като храносмилане, метаболизъм, имунни отговори и абсорбция на хранителни вещества.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Доскоро се знаеше много малко относно това как микрофлората влияе върху нервната система, но става все по-ясно, че чревните микроорганизми могат да повлияят на мозъка и поведението.

Екипът на професорите John Cryan и Ted Dinan, разкриват нов механизъм в основата на който може да се появи висцерална болка.

Те доказват, че мишки, които израстват без бактерии (гнотобиоти, в стерилни условия), са свръхчувствителни към висцерални стимули.

Тези животни показват съответни промени в гените на гръбначния мозък, както и в зоните от мозъка, участващи в модулацията на низходящата болка и нейното емоционално регулиране.

От особен интерес е, че при колонизирането на мишките с чревни бактерии промените се реверсират. Което предполага, че има възможност промените да се обърнат с помощта на интервенции, които засягат микрофлората.

Професор Cryan, заявява: „Ние сме много развълнувани от тези данни, защото макар от дълго време да се смята, че микрофлората играе ключова роля в модулацията на болката, настоящето изследване го доказва категорично и предлага прозрения за някои от потенциалните невробиологични механизми, които действат”.

Получените данни ни позволяват да разберем СРЧ и подкрепят концепцията за насочване на микрофлората към модулиране на симптомите на болка при стомашно-чревните нарушения.

Превод: Силвия Пашева

Източник: Science Daily


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.