Търсене
Close this search box.

Туризмът като форма на диалог между култури

Туризмът като форма на диалог между култури

Туризмът като форма на диалог между култури

Туризмът като форма на диалог между култури


Направи дарение на училище!



***

Автор: Борислав Димитров, УНСС

Дипломиран Бакалавър, специалност „Икономика на туризма”

 

АНОТАЦИЯ

Настоящата разработка разглежда въпроса с формите на  междукултурния диалог, който възниква в рамките на туризма и културно-туристическите дейности. Разглежда се пряката връзка между  екскурзовод  и турист и протичащия между тях диалог, културните различия между страните, както и въпроса за произтичащото в този контекст културно многообразие в туризма.


Разбери повече за БГ Наука:

***

 

 

Смисълът на културното преживяване зависи в най-голяма степен от културата. Практиката на всеки диалог, независимо дали е на ниво индивид, група или общност, е възможна в граници, определени от културата като консервативна система.

Туризмът, както и съпътстващите го дейности, се основава(т) на жив и пряк контакт между хората. Комуникацията, която възниква между туристите и местните общности, предполага споделянето на различни култури и културни ценностти.

Диалогът, който се провежда в рамките на туризма, пряко оразличава отделните култури – тази на туристите и тази на местните жители.

Оттук се поражда и многообразие, което е продукт на контактите между представителите на отделните култури.

Съвременната туристическа индустрия залага изключително много на културното производство с цел задоволяване на разнообразните и постоянно нарастващи потребности на хората от културно преживяване.

Екскурзиите с културна и опознавателна цел са свързани с посещения в тематична среда, където туристите разглеждат местните забележителности и опознават чуждата култура.

Тук следва да се спомене ролята на екскурзовода, който се явява представител на своя народ и страна. Той пряко комуникира с туристите, представяйки и споделяйки местната култура с тях. Комуникацията, която възниква между екскурзовода и туристите, е форма на диалог между култури.

Този вид диалог се явява като източник на различие и в същото време произвежда многообразие като резултат от прекия контакт между екскурзовода и туристите.

В основата на културния диалог, който се осъществява в сферата на туризма, стоят съществуващите в една общност споделени ценностти, които екскурзоводът предава на туристите в процеса на комуникация .

Туристите осмислят предаваните послания през призмата на тяхната култура, като по този начин ясно се наблюдава културно многообразие.

Възможността за културно изразяване и отстояване на собствената идентичност е резултат от туризъм, при който правото на достъп до културно наследство и на комуникация пораждат културно многообразие.

Тези форми на диалог се практикуват между туристическите групи и местните общности, в резултат на което отделните култури се опознават помежду си, отчитайки своето различие.

В тези опити за разсъждения следва да се посочи, че разглежданата теза за туризма като форма на междукултурен диалог включва в себе си идеята за културно възпроизводство.

Идеята произтича от факта, че, когато индивидът встъпва в диалог, той се променя, и резултатът от тази промяна е произведеното културно многообразие. Диалогът в туризма едновременно подчертава различието между културите, но заедно с това ги обединява чрез комуникацията между тях.

Дори ако разглеждаме връзката екскурзовод-турист, могат да се открият характерните черти на произтичащия между тях диалог, а именно – комуникацията оразличава страните, участващи в диалога.

Това разграничаване произвежда многообразие, което подчертава смисъла на културното възпроизводство. На практика културният туризъм и неговите форми са невъзможни без културните различия между отделните групи, общности и общества.

Устойчивото развитие в туризма се намира в пряка зависимост от културата. Комуникацията в сферата на туризма на ниво екскурзовод-турист, в случаите, когато е смислена и полезна и за двете страни, може да се разглежда като фактор за устойчиво развитие.

Предвид сложността на времето, в което живеем и проблемите, които съпътстват ежедневието ни, туризмът се явява като добра възможност за разнообразие чрез културно преживяване, което до голяма степен осмисля човешкото съществуване и го прави пълноценно.

 

 

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.