Търсене
Close this search box.

Семейният архив на Хаджитошеви – изумителна летопис на Българското възраждане

Семейният архив на Хаджитошеви – изумителна летопис на Българското възраждане

Семейният архив на Хаджитошеви – изумителна летопис на Българското възраждане

Семейният архив на Хаджитошеви – изумителна летопис на Българското възраждане


Направи дарение на училище!



***

Автор: Красимир Григоров, зав. отдел „Възраждане”, РИМ – Враца

Фамилията Хаджитошеви от Враца са между най-видните и заслужили български фамилии през Възраждането. Те били в родствени връзки не само на територията на Враца, но и с доста известни дейци от Видин, Оряхово, София и други селища в страната. Имали сродници в различните градове на Сърбия, Австрия и Румъния. Това превръща хилядите документи, достигнали до нас, в богат извор на проучвания в областта на българския език, на палеографията, топонимията, ономастиката, генеалогията, хронологията, метрологията, нумизматиката, сфрагистиката и на редица други, основни и помощни научни дисциплини. Дава ни нагледна представа за цялостния процес на идейното и политическо съзряване по време на Българското възраждане. Макар и непълно, силно фрагментирано с повредени, избелели и липсващи понякога текстове, така наситено със сведения, изпъстрено с имена на лица, на селища и манастири, отразява ярко духа и спецификата на епохата.

Това е непресъхващ исторически извор за проучване на нашето далечно минало от най-различен аспект. По своя характер, произход и възникване, този архив е личен, но той притежава много по-широки измерения, които надхвърлят границите на семейността, той придобива общонационални мащаби. Това се дължи на обстоятелството, че това е фамилия с ярко национално съзнание и крупни изяви в икономическия, политически и просветен живот през Възраждането. Най-ранният източник в архива датира от средата на 18. век, от 1751 г., а най-късният от 30-те години на нашия век, по-точно от 1939 г. Следователно цели две столетия са вплетени в страниците на тези документи, факт който много рядко се наблюдава у нас в архивите на българските дейци.

Най-силно наситеният период е този до Освобождението. Характеризира се с една неизменна и логическа последователност и непрекъснатост на сведенията, а това ни помага да…


Разбери повече за БГ Наука:

***

 

Цялата статия е публикувана в брой 113 на сп. Българска наука: тук!

Абонирайте се за списанието тук!

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.