Проект „Проучване на ехинококозата в Централна и Източна Европа“ (HERACLES) по 7-ма Рамкова програма на ЕК.


Проект „ПроучваненаехинококозатавЦентралнаиИзточнаЕвропа“ (HERACLES)по 7-ма Рамкова програма на ЕК.
http://www.heracles-fp7.eu/index.html
http://sbalipb.bg/public_procurements/Proekt_HERACLES.pdf
Международен координатор:Dr. Adriano Casulli, Istituto Superiore di Sanita, Roma, Italy
Национален координатор за България: Проф. Каменна Вутова, СБАЛИПБ „Проф. Ив. Киров“, МУ-София.
Участници от българска страна: лекари- паразитолози, инфекционисти и гастроентеролози от Университетски болници на Медицински университет – София (СБАЛИПБ „Проф. Ив. Киров“, УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ) и МБАЛ „Кърджали“.
- Направено мултицентрово, тип cross-sectional, скринингово ехографско проучване на доброволци от България, Румъния и Турция.
- За период от една година са направени проучвания на 50 ендемични селски района от трите страни, като са обхванати 24 693души.
- Изследванията в Българияса в областите Благоевград, Бургас, Кърджали и Шумен и обхващат 8602 души.
- В България са открити 49 болни с абдоминална кистна ехинококоза от които 23 са новодиагностицирани и нелекувани до момента.
- Съпоставяйки тези резултати с официалните данни за заболяемост от ехинококоза през 2014 и 2015, се оказва, че в България заболяването е подценено десетократно.
- Проектът продължава с обработване на анкетните данни от всеки доброволец за определяне на рисковите фактори, битови и професионални, за живеещите в ендемичните райони на всяка страна.
До момента са публикувани над 40 научни статии по темата, а обобщаващата публикация е представена в Lancet ID, където за пръв път се публикува по темата кистна ехинококоза.
СЪОБЩЕНИЕ
На 01 октомври 2013 г. стартира международен проект, финансиран от 7-ма Рамкова програма на Европейската Комисия
Tема [ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ.2013.2.3.4-1], [Забравени инфекциозни болести в Централна и Източна Европа], „Проучване на ехинококозата в Централна и Източна Европа“ (Human cystic Echinococcosis ReseArch in CentraL and Eastern Societies – HERACLES),Споразумение за отпускане на безвъзмездна помощ No: 602051/ 2013-07-09.
Първата работна среща на изпълнителите на проекта се проведе в Рим на 17 и 18декември 2013 год. Координатор на международния проект е Istituto Superiore di Sanità,Рим, Италия. Участват девет изследователски организации и болници от 5 европейски страни на Централна и Източна Европа (България, Испания, Италия, Румъния, Турция.България се представя от колектив на Специализирана болница за активно лечение по инфекциозни и паразитни болести „Проф. И. Киров” ЕАД – г. София (СБАЛИПБ), с координатор проф. Каменна Вутова. Продължителност на проекта – четири години.
Основните цели на проекта са:
- Извършване на ултразвуков скрининг в ендемичните за ехинококоза селски райони настраните от Централна и Източна Европа
- Създаване на национални регистри за наблюдение на ехинококозата в тези страни
- Създаване на представителна био-банка от проби от кръв и от ехинококови кисти сцел генотипзиране и ултра-структурни изследвания
- Валидиране на нови имунологични китове за наблюдение, диагностициране ипроследяване
- Идентифициране на факторите, свързани с ехинококозата чрез изследване навзаимодействието между паразита и гостоприемника (вирулентност на паразита и
имунитет)
- Повишаване бионаличността на лекарството Albendazole (ABZ) в in vivo модел исинтез на нов медикамент
Повече информация на: http://www.iss.it/crlp/index.php?lang=2&id=149&tipo=12
