Търсене
Close this search box.

Оставете математиците да си гледат работата – те знаят как да го правят

Оставете математиците да си гледат работата – те знаят как да го правят

Оставете математиците да си гледат работата – те знаят как да го правят

Оставете математиците да си гледат работата – те знаят как да го правят


Направи дарение на училище!



***

Бихте ли се представили на нашите читатели?

Завърших МГ в Добрич (тогава Толбухин) през 1982 г. и след това ФМИ на СУ през 1989 г., специализация Алгебра и теория на числата. Защитих дисертация под ръководството на проф. Стефан Додунеков през 1993 г. и започнах работа в ИМИ веднага след докторантурата. През 1997 г. станах доцент (тогава старши научен сътрудник II степен), през 2004 г. защитих дисертация за доктор на математическите науки и през 2010 г. станах професор (тогава старши научен сътрудник I степен) в ИМИ. Тематиката, с която се занимавам, привлече млади хора, и вече са защитени 5 дисертации на мои ученици, предстоят и още защити. През 2014 г. съвместно с колеги от САЩ намерихме нови приложения на идеи и техники от 1990-те години и оттогава активно работим и развиваме нова за мен област. Занимавам се и дейности, свързани с олимпиади по математика, като бях ръководител на националния отбор през 2014-2018 г. През 2015 бях избран за зам.-директор на ИМИ, а през февруари 2021 г. за директор. Бил съм гост професор в Университета Пърдю Форт Уейн, САЩ, имам изследователски визити в Швеция, Холандия, Русия, САЩ, Унгария. 

С какво се занимава един директор на институт?

Имах представа, преди да започна, но ще трябва да си призная, че не съм бил наясно с обема и интензивността на натоварването. Директорът подписва всички документи и следователно трябва да е наясно с всички дейности в института – като се започне с обществените поръчки за техника и се приключи с най-важното – осигуряването на оптимални условия за научните дейности. При нас е традиция директорът да е достъпен за всички проблеми – всеки може да дойде, да си изложи притесненията и да получи съдействие. За съжаление, и коронавирусът ни удари много силно.

Цялата статия, както и много други, можете да прочетете в новия брой 142 на списанието>>


Разбери повече за БГ Наука:

***

Подаряваме ви първите 37 стр. от брой 142 тук>>

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.