Търсене
Close this search box.

НЕПОЗНАТАТА ЮЖНА ЗЕМЯ (ИСТОРИЯ НА КАРТИТЕ НА АНТАРКТИДА). ЧАСТ III

НЕПОЗНАТАТА ЮЖНА ЗЕМЯ (ИСТОРИЯ НА КАРТИТЕ НА АНТАРКТИДА). ЧАСТ III

НЕПОЗНАТАТА ЮЖНА ЗЕМЯ (ИСТОРИЯ НА КАРТИТЕ НА АНТАРКТИДА). ЧАСТ III

НЕПОЗНАТАТА ЮЖНА ЗЕМЯ (ИСТОРИЯ НА КАРТИТЕ НА АНТАРКТИДА). ЧАСТ III


Направи дарение на училище!



***

Продължение от бр. 102.

Карта на Винсент фон Хаард, 1895 г.

Тази забележителни карта на Южния полюс на Винсент фон Хаард (1843–1914), е публикувани от E. Холзел във Виена през 1895 г. Тя  се счита за първата модерна стенна карта на Южния полюс и изобразява в големи подробности плаванията на изследователите по време периода на проучването на Антарктика. Картата е отпечатана след провеждането на XI Германски географски конгрес (Бремен на 17–19 април 1895 г.). До края на XIX в. Антарктида остава най-слабо проученият континент. Бреговете и ледената покривка са описани и картографирани, но вътрешността му остава пълна загадка. На конгреса в Бремен се събират много известни учени, за да обменят опит и информация относно полярните изследвания. В резултат на това е създадена карта, даваща най-точна и подробна представа за всички досегашни експедиции и систематизираща съществуващата информация до момента. Много от данните относно магнетизма, ветровете, температурата, атмосферното налягане и т.н. са взети от плаването на Карл А. Ларсен през 1892 г.

Морските пространства на картата са пресечени от линии на океанските течения, докато в по-малките карти, разположени в ъглите ѝ е дадена детайлна схема за промените на водата и температурата на въздуха, както и деклинацията.


Разбери повече за БГ Наука:

***

 

Експедиция на Жан Батист Шарко, 1908–10 г.

Жан Батист Етиен Огюст Шарко (Jean Baptiste Etienne Auguste Charcot), френски лекар, океанограф, полярен изследовател е роден на 15 юли 1867 г. в Ньой сюр Сен, Франция в семейството на известния лекар-психиатър Жан Мартен Шарко.

През 1896 г. се жени за Жана Юго, внучката на Виктор Юго.

През 1908-1910 г. ръководи нова експедиция на кораба „Pourquoi-Pas ?”(„Защо не?”) в море Белингсхаузен, по време на която през 1909 г. открива остров Шарко (69°45′ ю. ш. 75°15′ з. д.) и залива Маргьорит (68°30′ ю. ш. 68°00′ з. д.). По време на двете експедиции извършва изследвания по океанография, метеорология, зоология и ботаника. През 1910  г. излиза книгата му “Le “Pourquoi-Pas?” dans l’Antarctique” (1910), третираща изследванията му по време на втората антарктическа експедиция. През 1911 г. извършва океанографски изследвания в протока Ла Манш.

Приживе Шарко става член на Френската академия на науките от 1926 г., член е на Френската академия за медицинските науки, член на Френската военноморска академия от 1929 г., носител на Ордена на Почетния легион.

Четете повече тук!


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.