Търсене
Close this search box.

Непознатата Южна земя (История на картите на Антарктида). Част II

Непознатата Южна земя (История на картите на Антарктида). Част II

Непознатата Южна земя (История на картите на Антарктида). Част II

Непознатата Южна земя (История на картите на Антарктида). Част II


Направи дарение на училище!



***

Автор: Гергана Лаптева. Съавтор: проф. Христо Пимпирев. Консултант: д-р Любомир Иванов

ТERRA AUSTRALIS INCOGNITA (Непознатата Южна земя) е проект от програмата ЕКОАНТАР на Българския антарктически институт, чиято цел е да събере и направи достъпни всички известни досега географски карти, изобразяващи Антарктида от древността като проследи тяхното развитие през вековете до днес, също така да покаже съвременните карти на Ледения континент, включващи топографски, геоложки, сателитни изображения, карти на ледената и подледена повърхност на континента, карти на различните изследователски бази и т.н. Разбира се, специално внимание се обръща на българския принос в картографията на Антарктида. Картите ще бъдат разделени на няколко периода, отразяващи историческото им развитие.

Те са придружени с богати обяснителни текстове и данни за техните автори, период на изследване, принос и интересни факти.

Целта е чрез проследяване на историята на последния все още чист и малко засегнат от човешката дейност континент да се привлече общественото внимание към неговото опазване и бъдеща експлоатация и е апел към опазването на уникалната флора и фауна.

Проектът се реализира в рамките на честванията на 25-та годишнина от подписването на Мадридския протокол за опазване на околната среда към Договора за Антарктика и 25-та Юбилейна антарктическа експедиция.


Разбери повече за БГ Наука:

***

 

Период на откривателите: XIX в. и първата половина на XX в.

 

1. Карта на плаването на Едуард Брансфийлд, 1819-1820 г.

Едуард Брансфийлд (Edward Bransfield) е британски мореплавател. Роден е през 1785 г. в графство Корк, Ирландия в католическо семейство.

През 1819-1820 г. Брансфийлд плава към Антарктида, като през януари 1820 г. открива островите Дисепшън, Бриджман, Елефант и Кларънс от Южните Шетландски о-ви, както и протока Брансфийлд, отделящ архипелага от Антарктическия полуостров, носещ днес неговото име. На 30 януари 1820 г., на 63°47′ ю. ш. 60°43′ з. д. открива остров Тринити и Антарктическия полуостров. Едуард Брансфийлд умира през 1852  г.

Неговото име носят:

  • остров (63°12′ ю. ш. 56°42′ з. д.) край бреговете на Антарктическия п-ов на Антарктида;
  • проток между Южните Шетландски о-ви на север и Антарктическия п-ов.

 

2. Карта на плаването на Белингсхаузен И Лазарев, 1820 г.

Адмирал Фадей Фадеевич Белингсхаузен (Фабиан Готлиб фон Белингсхаузен) е знаменит руски мореплавател от немски произход. Роден е на 20 септември 1778 г. в град Аренсбург (днес Куресааре) на естонския остров Йозел (днес Сааремаа, тогава част от Русия). Умира на  25 януари 1852 г. в Кронщад, Русия.

Aдмирал Михаил Петрович Лазарев е руски мореплавател, изследовател на Антарктика, извършил три околосветски плавания. Роден в дворянско семейство на 14 ноември 1788 г. Умира на 23 април 1851 г.

Четете още тук!


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.