Търсене
Close this search box.

Най-пагубните епидемии в историята на човечеството (Част 2)

Най-пагубните епидемии в историята на човечеството (Част 2)

Най-пагубните епидемии в историята на човечеството (Част 2)

Най-пагубните епидемии в историята на човечеството (Част 2)


Направи дарение на училище!



***

Чумите и епидемиите са естествени явления, които са съпровождали човечеството през цялото време на неговото съществуване. За съжаление понякога те достигат такива мащаби и водят до такива поражения, че могат да променят хода на историята и да доведат до гибелта на цели цивилизации.
Тук ще проследим случилото се по-време на някои от най-големите световни пандемии, които хората са преживели, от праисторията до нашето съвремие.

 

Черната смърт: 1346-1353

 

Илюстрация от Liberronicarum, 1. CCLXIIII; Скелетите се издигат от мъртвите за танца на смъртта. Изображение: Антон Кобергер, 1493 / Публично достояние


Разбери повече за БГ Наука:

***

 

Черната смърт се разпространява от Азия до Европа, оставяйки страшни опустошения след себе си. Някои оценки сочат, че тя е унищожила над половината от населението на Европа. Това заболяване е причинено от щам на бактерията Yersinia pestis (който най-вероятно днес вече е изчезнал) и се разпространява от бълхи върху заразени гризачи. Телата на жертвите са били погребвани в масови гробове.

 

Тази чумна пандемия променя хода на историята за цяла Европа. При толкова много мъртви работната ръка става много трудна за намиране, което води до по-добро заплащане на работниците, а това от своя страна – до рухването на европейската крепостническа система. Проучванията сочат, че оцелелите работници вече са имали по-широк достъп до месо и по-висококачествен хляб. Но и липсата на евтина работна ръка може също да допринесе за технологични иновации.

 

Епидемията Коколицтли: 1545-1548

 

Останки от ацтекски жилища в Мексико. Снимка: USGS

 

Инфекцията, която предизвиква епидемията от коколицтли, е форма на вирусна хеморагична треска, която убива 15 милиона жители на Мексико и Централна Америка. Сред населението, което допълнително е било измъчвано и от силна суша, болестта се оказа крайно катастрофална. „Cocoliztli“ е ацтекската дума за „вредител“.

 

Скорошно проучване, което изследва ДНК проби от скелетите на жертвите, установи, че те са заразени с подвид на салмонела, известен като S. paratyphi C, който причинява ентерична треска, това е категория треска, предизвикваща коремен тиф. Ентеричната треска може да причини висока температура, дехидратация, стомашно-чревни проблеми и в днешно време все още е основна заплаха за здравето.

 

Американските епидемии: 16 век

 

Картина на О. Грайф (1892), изобразяваща Ернан Кортес и неговите войски. Испанският завоевател успява да превземе ацтекските градове, намерени опустошени от едра шарка. Изображение: Shutterstock

 

Американските епидемии са причинени от група евразийски болести, донесени в Америка от европейските изследователи. Тези заболявания, най-вече едрата шарка, допринасят за разпадането на цивилизациите на инките и ацтеките. Според някои оценки 90% от коренното население в Западното полукълбо е било убито от тях.

 

Разразилите се масови епидемии помагат на испанските отряди, водени от Ернан Кортес, да завладеят ацтекската столица Теночтитлан през 1519 г., а друга испанска група, водена от Франсиско Писаро, завладява столицата на инките през 1532 г. Испанците превземат териториите и на двете империи. И в двата случая армиите на ацтеките и инките са покосени от болести и не успяват да устоят на испанските сили. Когато хора от Великобритания, Франция, Португалия и Холандия започват да изследват, завладяват и заселват Западното полукълбо, те също допринасят за този процес, чрез който болестите значително намаляват числеността на всички местни общности, до които достигат.

 

Голямата чума в Лондон 1665-1666

 

Модел – възстановка на Големия пожар в Лондон от 1666 г. Пожарът възниква веднага след като градът е пострадал от опустошителна чума. Изображение: Shutterstock

 

Последното голямо огнище на Черната смърт във Великобритания предизвика масово изселване от Лондон, водено от крал Чарлз II. Чумата започва през април 1665 г. и се разпространява бързо през горещите летни месеци. Бълхите от заразени с чума гризачи са една от основните причини за разпространението й.
По времето, когато чумата отшумява, около 100 000 души, включително 15% от населението на Лондон, вече са починали от нея. Но това дори не е краят на страданията за този град. На 2 септември 1666 г. избухва Големият пожар в Лондон, който бушува в продължение на четири дни и изгаря голяма част от града.

 

Голямата чума в Марсилия: 1720-1723

 

Съвременен изглед към замъка Сен Жан, Катедралата де ла Майор и пристанището Vieux в Марсилия, Франция. До 30% от населението на Марсилия умира в резултат на тригодишна чумна епидемия през 1720-те. Снимка: Shutterstock

 

Историческите хроники разказват, че Голямата чума в Марсилия е започнала, когато корабът Grand-Saint-Antoine, акостира в Марсилия (Франция), превозвайки товари от източното Средиземноморие. Въпреки че корабът е поставен под карантина, заразата все пак влязла в града, вероятно чрез бълхите на заразени с чума гризачи.

 

Болестта се разпространява бързо и през следващите три години приблизително 100 000 граждани на Марсилия и околните райони загиват. Според изчисленията до 30% от населението на Марсилия може да е загинало тогава.

 

Източник: LiveScience

Превод: Радослав Тодоров


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.