Международна конференция на ЦЕРН се провежда в София през юли


За първи път в България Международна конференция по компютърни методи и технологии във физиката на високите енергии и ядрената физика
Голямото научно събитие събира световни експерти в сферата на изчислителната техника и обработката на големи обеми от данни
23-тата Международна конференция Conference on Computing in High Energy and Nuclear Physics, която се провежда за първи път в югоизточна Европа, е водеща в областта на изчислителните системи във физиката на високите енергии (ФВЕ). Научното събитие обединява световни експерти в сферата на обработката на големи обеми от данни. Около 500 компютърни специалиста се очаква да присъстват на конференцията, чието 23-то издание ще се проведе в периода 9-13 юли в НДК, София.
Областта на ФВЕ е допринесла за редица големи открития, сред които попада бозонът на Хигс– масивната елементарна частица, която е често наричана “Божията частица”. Нейното съществуване е потвърдено от експерименталната програма на големия адронен ускорител (LHC) наЦЕРН. Наблюденията на подобни феномени са изключително редки и примесени с други добре изучени процеси. За да се направят научни открития, се обработва голям набор от данни, като за 2017 г. са генерирани около 1 ексабайт (1024 PB) данни. Очаква се те да се увеличат 100 пъти в периода 2018 – 2028 г.
Целта на 23-тата Международна конференция по компютърни технологии в областта на физиката на високите енергии и ядрената физика е да направи обстоен преглед на технологии за постигане на научни открития в областта, като сред основните акценти са темите за:
- Квантови компютри;
- Машинно самообучениe;
- Изчислителни машини в невробиологиятa;
- Блокчейн технологии;
- Облачни технологии;
- Работа и анализ на големи обеми от данни.
Конференцията се осъществява с подкрепата на Института за Съвременни Физически Изследвания, Софийски университет, Пловдивски университет, Нов български университет, Бургаски свободен университет, Институт за ядрени изследвания и ядрена енергетика и Институтът по информационни и комуникационни технологии към БАН под патронажа на Софийска Община.
Повече информация може да намерите науебсайтана конференцията.
