Търсене
Close this search box.

Магията на Апостола е жива и днес

Магията на Апостола е жива и днес

Магията на Апостола е жива и днес

Магията на Апостола е жива и днес


Направи дарение на училище!



***

Автор: Красимир Григоров – зав. отдел „Възраждане”, РИМ-Враца

Години наред поколения българи се раждаха, реализираха и съзряваха в представите си с гордата осанка на Апостола, с проницателните му очи и стиснати юмруци. Богатото им въображение го извисяваше до приказните герои за отпъждане истината за предателството. С течение на времето, всички те неусетно му се вричаха. И независимо, че отдавна надраснаха в годините своя кумир, всички те вкупом продължават да се съизмерват нравствено с него!

Портрет на Васил Левски от Георги Данчов
Портрет на Васил Левски от Георги Данчов

Много рядко в историята на България, заслугите на някого са били така единодушно и напълно признавани, както е с Апостола на българската свобода. Редом с него са работили не по-малко знаменити, готови на саможертва за националното ни освобождение мъже, но прозвището „апостол” бе поверено единствено на Васил Левски. Знаменателно е, че първото публично възпоминание за него е било организирано на празника на Св. Св. Кирил и Методий от съратниците му, заточени в Диарбекир през размирната 1876 година! Левски своевременно е вписан в Ботевия календар като български светец, а през незабравимата 1878 г. е била подета инициатива за въздигане на негов паметник.

И макар че врачани изпреварват събитията, изграждайки монумента на друг един исполин и негов съратник – Христо Ботйов, то Апостолът е първият от видните комитетски дейци, за когото се пише биография от Г. Я. Кирков през ранната 1882 г.

А кадрите се сменят като на кинолента, година по-късно излиза биографията от Захари Стоянов в символичен тираж – 2 хил. броя, които светкавично се разпродават. Левски единодушно е провъзгласен за херой, а костите му са обявени за свещени. Символична почит, отъждествявана с епитети като „поборник”, „херой”, „велик”.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Цялата статия е публикувана в брой 108 на сп. Българска наука: тук!

Абонирайте се за списанието тук!


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.