Лаборатория „Изкуствен интелект и CAD системи“ – СТП (от видео в текст)


Инж. Валери Младенов е професор в Техническия университет и доктор на науките.
Този текст е част от Най-добрите видеа в текст (Специализиран брой на БГ Наука)
Имам честта да съм ръководител на Лабораторията по изкуствен интелект и CAD системи в Техно парка.
Когато стартира проекта София Тех Парк бяха планирани определен брой лаборатории, които постепенно изкристализираха в 11 общо. Тези лаборатории са обединени в лабораторен комплекс, което се нарича Сдружение за развойна и научноизследователска дейност. Това юридическо лице е един от 5-те основни компонента на София Тех Парк, което е нещо по-голямо, а ние сме само част от лабораторния му комплекс. Лабораторията, която аз ръководя – по изкуствен интелект и CAD системи е една от много важните лаборатории в този комплекс.
Идеята е да се създаде иновационна среда и екосистема където бизнеса среща науката и където се раждат нови неща. Всичко, което правим ние в нашата лаборатория е свързано с тази линия. Това, което правим ние е да комуникираме с бизнеса, с компании, с институти и университети в България и чужбина. Намираме интересни идеи и приложения, от които те се интересуват и идват при нас да им помогнем. Ние допринасяме с нашия дял, търсим други лаборатории и бизнеси, които могат да предложат, това което правим. И така изграждаме даден продукт, който се опитваме да разпространяваме.
Лабораторният комплекс вече действа 4 години в този формат. Не беше никак лесно да започнем, но каквото и да ни струваше това, ние смятаме, че вече имаме една устойчивост. Особено след последната година, през която освен пътната карта получихме финансиране да назначим двама нови сътрудници.
Нашата връзка тук са основно проекти, идващи от бизнеса, където той има нужда от нас, ние да дадем нашия дял с научната част, да търсим естествено и друг бизнес за да можем да направим необходимите продукти.
В последната година изкристализираха три основни продукта, в които ние много сме инвестирали и те сега са почти готови. Единият може да го наречем основно Neuromarketing, който позволява по запис на мозъчната активност да се познава и преценява дали дадено съдържание е интересно или не е, най-просто казано. Ние сме го разширили и с допълнителна информация от пулс и др., вкарали сме съответната наука. Намерили сме и фирма, с която всичкото това нещо го направихме в софтуерен продукт. Така с колегите вече имаме готов продукт, който можем да представяме, а при интерес и да го разширяваме и прилагаме в различни области.
Вторият продукт, който считаме, че скоро ще излезе е т.-нар. робот за дезинфекция. Това е роботизирана платформа, която е малко или много стандартна, но и специфична, при която ние правим управлението. Определена фирма, с която работим слага лампите за дезинфекция, както и дизайна на самата конструкция, така че робота да може да изпълнява съответните функции на дезинфекция в различните помещения. Правим основна структура от най-прости неща, които да се извършват. При интерес от фирми можем да въведем допълнителни функции, които той да изпълнява. Този продукт е почти готов, ние го започнахме още от март, когато започна кризата, да се занимаваме с такъв експеримент. Направихме си тогава наш робот, но сега купихме специализирана платформа, която вече считаме, че със съответния софтуер можем да я представяме като продукт.
Третия проект, идващ от бизнеса е “Machine learning for business intelligence” може да се каже. Различни бизнес данни от различни бизнес приложения, прилагаме подходи на изкуствен интелект и на машинното обучение за да изваждаме съответна значима информация и тя да служи на бизнеса за вземане на съответни решения. Едно от приложенията, над което работим сега, е за следенето на консумацията на енергия.
