Търсене
Close this search box.

Кръвни тестове за диагностика на рака

Кръвни тестове за диагностика на рака

Кръвни тестове за диагностика на рака

Кръвни тестове за диагностика на рака


Направи дарение на училище!



***

Credit: Rosmarie Voegtli

Независимо къде в тялото дебне туморът, тайните му циркулират в кръвта. Бездомните туморни клетки започват метастатични миграции, чрез промъкване в кръвоносната система. В кръвотока се освобождават и везикули (мехурчета), секретирани от тумора, както и свободно плаваща ДНК. Тъй като тези клетъчни частици са биомаркери, които могат да сигнализират за наличието на рак или да предскажат развитието му и отговора към лечение, употребата на кръвни тестове (или течна биопсия) за установяване и оценка на тези биомаркери сега привлича значителен търговски интерес.

През януари, гигантът Illumina обяви, че стартира GRAIL – нова компания, която има за цел да развие един диагностичен кръвен тест за няколко вида рак. Illumina се присъединява към няколко други големи компании, като Johnson & Johnson, Qiagen и Roche, както и поне 30 други нови компании – големи и малки, за да разработят такива тестове. През февруари, бизнес-консултантската фирма RNCOS е изчислила, че индустрията, която се занимава с течна биопсия, може да премине границата от 1 милиард долара през 2020.

Една от целите на течната биопсия е да се провери наличието на рак, преди да са се появили симптомите, тъй като повечето тумори са много по-лесно лечими в ранните етапи на заболяванията. До сега, само един тест за скрининг на рак е одобрен от FDA. Той е основан на свободната туморна ДНК и разчита на фекални проби, а не на кръв.  През 2014, Exact Sciences от Медисън, Уисконсин, станаха първата компания, която получи одобрение за теста си за скрининг на рак, наречен ColoGuard, който установява мутации в свободната ДНК, свързани с рак на дебелото черво и използва фекални проби. Тестът е одобрен за наблюдение на хора, които имат среден риск от рак на дебелото черво. Ако се окаже позитивен, резултатите трябва да бъдат потвърдени чрез колоноскопия и други методи.

Прочетете целия материал в първия брой на новото списание „Българска наука и медицина“: тук.


Разбери повече за БГ Наука:

***


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.