Търсене
Close this search box.

Изглежда, че шимпанзетата комуникират с изречения от три или повече “думи”

Изглежда, че шимпанзетата комуникират с изречения от три или повече “думи”

Изглежда, че шимпанзетата комуникират с изречения от три или повече “думи”

Изглежда, че шимпанзетата комуникират с изречения от три или повече “думи”


Направи дарение на училище!



***

Шимпанзетата могат да възпроизвеждат вокални последователности, съдържащи по няколко отделни звуци.

Шимпанзетата може би са по-креативни, отколкото сме предполагали досега.
Оказва се, че те редовно навързват поредици от различни звуци заедно в последователности, които често са от по три израза, а понякога дори и по-дълги.
Това отваря възможността шимпанзетата да комбинират отделни звуци за създаване на нови значения – умение за което се смята, че е уникално за хората – но ще са необходими много повече доказателства за това.

Шимпанзетата (Pantroglodytes) комуникират със смесица от жестове, звуци и шумове като сумтене, лай и крясъци.
Това е далеч от сложния език, който хората използват. По-специално, хората могат да комбинират думи, за да създадат значения, които не присъстват в отделните думи, като например „тази патица кряка всяка вечер“.
Не е ясно дали звуците на шимпанзетата носят сложни значения. По-скоро изглежда те да са ограничени в способността си да комбинират звуците в конкретни последователности.

Седрик Жирар-Бутоз от Института за еволюционна антропология „Макс Планк“ в Лайпциг, Германия, и колегите му записаха звуците на 46 възрастни шимпанзета в Националния парк Тай в Кот д’Ивоар.
Така те получиха общо 900 часа записи, в които влизат 4826 отделни “изказвания”.
Докато 3232 от тях са единични, 817 са сдвоени, а 458 са тройни. Има и някои по-дълги последователности, но те са рядкост, включително само два случая на последователност от 10 отделни звука.

Цялата статия и още много подобни прочетете в новия брой 141 на списанието тук>>


Разбери повече за БГ Наука:

***

Подаряваме ти първите 45 стр. от брой 141 тук>> 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.