Търсене
Close this search box.

Интервю с Елица Кьосева: Имаме учени на световно ниво, които работят в България

Интервю с Елица Кьосева: Имаме учени на световно ниво, които работят в България

Интервю с Елица Кьосева: Имаме учени на световно ниво, които работят в България

Интервю с Елица Кьосева: Имаме учени на световно ниво, които работят в България


Направи дарение на училище!



***

Наградата „Джон Атанасов“ на Президента на Република България за изявили се млади български изследователи в областта на компютърните науки в световен мащаб, привлече интереса на медии и колеги към Вас миналата година. Разкажете за тази селекция и как Вашата работа беше забелязана и оценена?

Наградата “Джон Атанасов” е много висока чест за мен и съм изключително щастлива да бъда един от лауреатите за 2016 година. Моята работа е на границата между компютърните науки и квантовата физика в областта на квантовите компютри и квантовата информация. Аз съм физик теоретик, но се радвам да получа награда за компютърни науки. Моята работа, освен научни изследвания, включва преподавателска дейност както и ангажимент към ООН Сингапурски Комитет за Жените и вярвам, че журито е взело под внимание всички аспекти на работата ми, за да ме награди.

Това ли е най-голямата награда, която сте получавала досега?

Да.


Разбери повече за БГ Наука:

***

А чие признание до този момент е най-ценно за Вас?

Това е признанието на моите близки хора, на моята майка и на моя съпруг, който макар и не от моята област, винаги е подкрепял работата ми.

Кога решихте да се занимавате с наука?

Някъде към края на бакалавърската си степен. Винаги съм се интересувала от точни науки и съм обичала математиката, и когато започнах да следвам във Физическия Факултет на СУ разбрах колко интересна е фундаменталната физиката и каква красота се крие в сложните уравнения. Така постепенно започнах да се занимавам с научна работа и изследвания, и моята докторантура беше нормално продължение на нещата, които правех в момента.

Вашата докторска степен е от Физическия факултет на СУ, но научната Ви кариера е извън страната. Каква беше причината да не продължите да се занимавате с наука в България?

Причините са няколко. От една страна, финансовата ситуация тук е много трудна за един човек, занимаващ се с наука, но благодарение на различни проекти все пак е възможно да се прави наука на световно ниво и тук. От друга страна, за един учен е нормално да работи с няколко научни групи в различни университети и лаборатории, за да натрупа опит. Така че за мен беше естествено да отида в чужбина и да потърся реализация там.

Как Центърът за квантови технологии на Националния университет на Сингапур промени кариерата Ви?

Освен качеството на науката, която се прави в Центъра за квантови технологии в Сингапур, другото което ме впечатли бяха личните ми наблюдения за Сингапур и не на последно място – стилът на ръководството на Центъра. Той създава добра работна среда за своите студенти и учени, която ми повлия много позитивно.

Кой беше най-вдъхновяващият учен там?

Това определено е Артур Екерт, който е Директор на Центъра. Негова е идеята за квантовата криптография, базирана на сплетеността на състоянията, която използва законите на квантовата механика за перфектно защитен обмен на информация. Освен учен от най-високо ниво, той е изключително интересен човек, който управлява самолет, води курсове по гмуркане и е много добър в карането на водни ски. Аз все още поддържам връзка с него и неговото отношение към младите хора в науката като към равни ми направи трайно впечатление.

Прочетете цялото интервю тук!


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.