Търсене
Close this search box.

Интервю с проф. Мариана Мурджева относно проекта ПЕРИМЕД

Интервю с проф. Мариана Мурджева относно проекта ПЕРИМЕД

Интервю с проф. Мариана Мурджева относно проекта ПЕРИМЕД

Интервю с проф. Мариана Мурджева относно проекта ПЕРИМЕД


Направи дарение на училище!



***

Бихте ли се представили на нашите читатели?

Проф. д-р Мариана Мурджева, зам. ректор международно сътрудничество и проектна дейност при МУ-Пловдив. В проекта съм член на изследователска работна група (работен пакет 4), която ще работи върху проследяването на т.нар. минимална резидуална болест при деца с остра лимфобластна левкемия – едно злокачествено заболяване на кръвта със сериозно протичане и прогноза.

Коя научна институция представлявате и с какво се занимава тя?

МУ – Пловдив. В този проект МУ – Пловдив съсредоточава изследователски потенциал в персонализираната медицина, лечебни стратегии при онкологичните заболявания и критично болни и съвместно с Пловдивския университет „П. Хилендарски“ (ПУ) и Института по минералогия и кристалография (ИМК) при БАН – върху иновативни лекарствени носители за прицелна терапия.

В работната група (работен пакет 6) сме заедно с педиатри и се стремим да реализираме научната задача чрез прилагане и внедряване на комплекс от имунологични показатели при изследваните пациенти. Проектът ще осигури закупуване на модерен апарат за този вид изследвания на имунната система. В работния колектив сме двама утвърдени учени, един постдокторант и един докторант, като се надяваме да привлечем още докторанти и дори студенти.


Разбери повече за БГ Наука:

***

С какво финансиране разполага проектът ПЕРИМЕД и кой го осигурява?

Проектът разполага с 21 млн. лева, като от тях 75% ще бъдат усвоени за изграждане на научна инфраструктура – строителство и модернизация на лаборатории и закупуване на апаратура. Проектът се изпълнява по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, с финансовата подкрепа на Европейския фонд за регионално развитие.

Какви дейности ще се извършват в отделните лаборатории?

Лабораториите ще правят генетични, имунологични и фармацевтични изследвания върху различни обекти – нормалната човешка микробна флора; при пациенти с онкологични заболявания (рак на млечна жлеза, остри левкемии); с автоимунни болести; с лекарства с насочено действие върху определени тумори при определени пациенти (индивидуален или персонализиран подход). Ще се прави и физико-химичен контрол на лекарствените форми, които ще бъдат предлагани за внедряване при различни онкологични болести.

МУ – Пловдив

  1. Лаборатория „Лекарство-доставящи системи за насочено действие на лекарства и персонализирана медицина”.
  2. Лаборатория за молекулярно-генетичен анализ.

ПУ „Паисий Хилендарски“

  1. Лаборатория по молекулярни биомаркери и микробиота.
  2. Лаборатория по имунобиомаркери.

3.Лаборатория по биокатализа и биологични активни вещества.

  1. Лаборатория по биополимери и нови материали.
  2. Лаборатория по биосензори.

ИМК – БАН

  1. Лаборатория за физико-химичен контрол на лекарствените форми.

Има ли млади хора, които искат да се занимават с наука във Вашата област?

Да, има, но не много. Работя в областта на клиничната имунология и микробиология – твърде предизвикателни сфери в съвременната наука. Все още срещам ентусиазирани млади хора, които търсят научна работа в катедрата и дори след завършването си имат желание да работят при нас.

Повече информация за проекта можете да получите тук.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.