Има ли ледници в Пирин? – Интервю с проф. Карстен Грюневалд

Първо се представете – кой сте вие, откъде сте и с какви научни изследвания се занимавате?
Казвам се Карстен Грюневалд, на 58 години съм, женен съм за българка от 34 години и имаме две дъщери. Живея в Дрезден и работя в Лайбницкия институт за екологично градско и регионално развитие.
Учил съм за учител по математика и география, след това изкарах докторантура по геоекология в Потсдам, след което завърших Техническия университет в Дрезден, където работех като лектор.
Моят фокус върху изследванията е анализът, оценката на взаимодействията между човешката дейност и структурата и динамиката на ландшафтните екосистеми. Ключовите ми направления са: ландшафт и климатични промени, управление на ландшафта, екосистемна поддръжка и биологично разнообразие, развитие на зелените градове.
Обичам девствените пейзажи, планините и особено Пирин с мраморните си върхове, старите борове, долините, езерата и културата на района. Бил съм около 60 пъти в България, публикувал съм 2 книги и повече от 30 статии за проблемите на околната среда и ландшафта в България.
Как разбрахте за съществуването на българските ледници и откъде знаем, че те са точно такива, а не снежни/фирнови петна?
Първият път, когато отидох в Пирин, беше през лятото на 1986 г. Все още имаше много сняг в циркусите под връх Вихрен и под скалния ръб Кончето. Но в края на септември 1994 г. пътувах с група студенти от Потсдам и Благоевград – беше горещо, над 30 градуса всеки ден – посетих „Снежника“, под северната стена на Вихрен. Открихме това интересно образуване на пластове лед – без сняг или пръст. Това беше отправна точка за по-нататъшни изследвания.
Той представлява остатък от някогашният по-голям ледник под Вихрен. Тази ледена кора покрива площ от близо 1 хектар и в момента се явява най-южният микроледник в Европа (41° 46’ с.ш.). Снежника е изключителен, тъй като издържа на относително висока годишна средна температура с ниски валежи и изглежда устойчив срещу скорошни повишения на температурите.
Ние публикувахме всички наши открития за ледниците на Балканите и Пирин на немски, английски и български език. Високо рецензирана е статията в Journal of Glaciology, Vol. 56, № 195, 2010.
Цялата статия, както и много други, можете да прочетете в новият Брой 135 на списанието.
Отвори ДЕМО – първите 30 стр. от броя >>
Вижте трейлъра на филма „Българските ледници“
От БГ Наука решихме, че с всеки нов брой ще пускаме и документален филм. Надяваме се, да ви хареса първият от новата ни поредица документални филми – „Българските ледници“
*Гледай филма като се абонираш за БГ Наука – https://nauka.bg/abonament/ (12 филма и 12 броя в pdf)
*Вземи само броя и филма от тук – https://kupinauka.com/product/bgnauka135 (1 този филм и 135 брой)
За символична цена от 3,50 лв. всеки месец ще имате достъп всеки месец до нов брой (над 100 стр.) най-доброто от науката в България и света на разбираем език. Документален филм за личности и места в България, които до сега не са показвани и говорени. Създаваме и Facebook група, където също ще споделяме още ресурси и ще могат всички абонати да комуникират и обменят информация и опит. – https://nauka.bg/abonament/
Купете броя или вземете годишен абонамент, за да видите уникалните материали (и филми), които ще представяме всеки месец.