Търсене
Close this search box.

Как хората са развили по-големи мозъци от маймуните

Как хората са развили по-големи мозъци от маймуните

Как хората са развили по-големи мозъци от маймуните

Как хората са развили по-големи мозъци от маймуните


Направи дарение на училище!



***

Модел на съвременен човешки мозък.

Ново проучване е първото, което установява как точно човешкият мозък е станал много по-голям и с три пъти повече неврони в сравнение с мозъка на шимпанзетата и горилите. Проучването, ръководено от изследователи от Лабораторията по молекулярна биология на Съвета за медицински изследвания (MRC) в Кеймбридж (Великобритания) идентифицира ключов молекулен превключвател, който може да накара органоидите на маймунския мозък да растат по-скоро като човешките органоиди и обратно.

Изследването, публикувано в списание Cell, сравнява „мозъчни органоиди“ (3D тъкани, получени от стволови клетки, които моделират ранното развитие на мозъка) отгледани от стволови клетки на човек, горила и шимпанзе.
Подобно на действителните мозъци, човешките мозъчни органоиди нарастват много по-големи спрямо органоидите от други маймуни.

Д-р Мадлин Ланкастър от лабораторията за молекулярна биология на MRC, която ръководи проучването, заяви че: „Това дава някои от първите прозрения по въпроса какво е различното в развиващия се човешки мозък, което ни отличава от най-близките ни живи роднини – другите големи маймуни. Най-поразителната разлика между нас и другите маймуни е колко невероятно големи са нашите мозъци в сравнение с техните.“

По време на ранните етапи на мозъчното развитие невроните се изграждат от стволови клетки, наречени невронни предшественици. Тези първични клетки първоначално имат цилиндрична форма, която ги улеснява да се разделят на еднакви дъщерни клетки със същата форма.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Цялата статия, както и много други, можете да прочетете в новият Брой 143 на списанието>>

Подаряваме ти първите 42 стр. от брой 143 тук>>


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.