Търсене
Close this search box.

Гени на наши изчезнали прародители оцеляват в съвременните хора

Гени на наши изчезнали прародители оцеляват в съвременните хора

Гени на наши изчезнали прародители оцеляват в съвременните хора

Гени на наши изчезнали прародители оцеляват в съвременните хора


Направи дарение на училище!



***

2The 40,000 year-old tooth from which Denisovans were first identified in 2010.jpg
Гените, наследени от отдавна изчезнали човешки предци може би днес са по-често срещани, отколкото се смяташе досега, което предполага, че в еволюционната история на вида Homo sapiens е имало повече на брой еволюционни тласъци.

Последните открития са свързани с гени от новооткрити членове на рода Homo, които са живели в Океания и в Централна и Източна Азия преди ок. 40 000 години. Така наречените „денисовци” и неандерталците са имали общ предшественик преди около 1 милион години.

„Не сме били много специален вид, с много тесен произход. Кръстосването с други членове на родословното дърво на човека не е уникално събитие. Това е значително по-сложна история, отколкото си мислехме до неотдавна.“, казва Мартин Джейкъбсон.

М. Джейкобсън, заедно с Понт Скоглунд, търси 1500 гени от човешкия геном из целия свят. Двамата търсят у съвременните хора наличие на гените, които са извлечени от денисовците. Тези гени липсват при неандерталците и при шимпанзетата.
Геномът на денисовците е жив и днес и е част от човешката еволюционна история.

Сега, благодарение на добре запазените древни геноми, е възможно да научим как гените на някои наши родственици от далечното минало са се кръстосвали с гените на техните съседи.


Разбери повече за БГ Наука:

***

За разлика от неандерталските гени, които са подобрили човешката имунна система, влиянието на гените на денисовците все още не е известно.

Неделин Бояджиев
По материали от:
http://arstechnica.com/


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.