Търсене
Close this search box.

Дървените сгради улавят повече въглерод отколкото отделят, но защо още не са масово разпространени?

Дървените сгради улавят повече въглерод отколкото отделят, но защо още не са масово разпространени?

Дървените сгради улавят повече въглерод отколкото отделят, но защо още не са масово разпространени?

Дървените сгради улавят повече въглерод отколкото отделят, но защо още не са масово разпространени?


Направи дарение на училище!



***

Дървените конструкции биха могли драстично да намалят въглеродния отпечатък в строителството, но те остават изключение в повечето страни.

Със своите четири етажа и направена почти изцяло от дърво, сградата на лабораторията ZEB в Трондхайм (Норвегия) още преди да бъде конструирана, е абсорбирала толкова въглерод от атмосферата, колкото вероятно ще произведе след построяването си. Днес, благодарение на своя дървесен произход, както и на лъскавата площ от слънчеви панели на покрива си и на други мерки за енергийна ефективност, тя е въглеродно-отрицателна сграда. С други думи, от раждането до смъртта си, тя ще е изтеглила повече въглерод от атмосферата, отколкото ще изпусне в нея.

Има различни начини за съхраняване на излишния въглероден диоксид. „Единият начин е той да бъде скрит в сгради“, казва Теро Хасу, ръководител на проекта в Kouvola Innovation, общинска компания за развитие на град Кувола във Финландия. Лабораторията ZEB (сграда с нулеви емисии) постига това, като използва дърво за почти всичко – от греди до стълбове и стълбища. Бетон има само в основите и приземния етаж.

Но въпреки, че вече на много места се появяват вълнуващи дървени конструкции – включително изискани дървени небостъргачи от Норвегия до Милуоки в САЩ – те остават изключение в повечето страни. Сега изследователите вярват, че е спешно необходимо да се превключи предавката и да се започне масово строителство от дърво.

„Всяка сграда, която е на четири етажа или дори по-ниска, е изследователски или демонстрационен проект“, отбелязва д-р Нилс Морсинг, директор на дървесината и биоматериалите в Датския технологичен институт в Копенхаген. “Предстоят много усилия за доказване на ефективността. Това е една от бариерите – че нямаме предварително приети решения.“


Разбери повече за БГ Наука:

***

Решение за климата

Защитниците му казват, че дървеното строителство, ако стане общоприето, може да приюти нарастващото население и да осигури драматично решение за климата. През следващите четири десетилетия ще бъдат необходими близо 230 милиарда квадратни метра ново строителство, за да се подпомогнат все по-гъстите градове в света, според Доклада за глобалното състояние на Програмата на ООН за околната среда за 2017 г.

Докато дърветата растат, те секвестират въглерод – около един тон CO2 на всеки кубичен метър дърво. Докато въглеродът се отделя при обработката на дървесината, производството на бетон е прословуто със своята въглеродна интензивност. Само химическата реакция, която произвежда 1 тон цимент, отделя около половин тон CO2. При условие, че дърветата идват от устойчиви гори – така че те да бъдат заменени при изсичане – и докато дървото се рециклира в края на живота на сградата, това може да бъде много добро решение.

И все пак се смята, че под 10% от строителството в Европа е от дърво. Изследователи във Финландия наскоро изчислиха, че ако процентът на дървените сгради в Европа се увеличава стабилно от 10% през 2020 г. до 80% през 2040 г. и ако тези сгради съдържат повече дървени компоненти от преди (като греди, подове, тавани и облицовки), тогава през 20-годишния период могат да се съхранят общо 0,42 гигатона въглерод.

Цялата статия, както и много други, можете да прочетете в новия Брой 139 на списанието>>

Вижте първите 52 стр. на брой 139 тук>>

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.