Търсене
Close this search box.

Аутòмата – механичните чудеса на една забравена епоха

Аутòмата – механичните чудеса на една забравена епоха

Аутòмата – механичните чудеса на една забравена епоха

Аутòмата – механичните чудеса на една забравена епоха


Направи дарение на училище!



***

Автор: Анита Пенова, ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”

Резюме

Настоящата статия представя една особена форма на изкуство. То съчетава в себе си живопис и инженерство в изящни механични произведения, имитиращи живи създания. Произведенията му се наричат аутòмата. Най-новите научни принципи в областта на механиката от 18. век са заложени в него. Изкусността на художници и скулптори и находчивостта на гениални инженери се съчетават в съвършена хармония и променят коренно облика на Европа. Изконното желание на създателите му е да изследват природата на действителността. Това е изкуство от 18. век, за което се знае твърде малко. Според съвременните тълкувания, може да се определи като кинетично изкуство, но в действителност е много повече. То е много повече от живопис, скулптура и инженерство, защото съчетава художествен талант и инженерни умения в занаят, невиждан дотогава и влиянието му върху цялостния облик на Европа е зашеметяващо. То е причината за настъпването на индустриалната революция. Погледнато от съвременна гледна точка, то е съвършеното дете на съюза между наука и изкуство.

Ключови думи: Аутòмата, Изкуство, Механично изкуство, Механика,Инженерство

 


Разбери повече за БГ Наука:

***

Често казват, че ако наистина искаш да разбереш нещо, трябва да го създадеш. Нека например вземем ръката си, наистина ли разбираме как работи, от какво е направена, как функционира. За да разберем, единият от начините е да създадем машина, която функционира по същия начин като ръката ни. В продължение на много дълго време това е било напълно невъзможно. Идеята, че би могла да съществува машина, която да се държи точно като ръката ни, се е приемала като напълно недостижима. Но преди около 300 години тази идея се превръща в реалност. Тази реалност се нарича аутóмата – самостоятелно движещи се произведения, които симулират действията на живи създания.

Думата аутòмата произлиза от гръцки език (αὐτόματα, с ударение на “о”) и означава самостоятелно действащ или действащ по своя собствена воля (англ. self-acting, acting on one´s own will). Дефиницията, която дава речникът на Университета в Кеймбридж е „машина, която действа самостоятелно без необходимостта от човешко контролиране, или човек, който действа като машина, без да мисли или чувства”. Понятието е въведено за първи път от Омир, за да опише автоматично отваряща се врата или автоматичните движения на стативи на колела, а по-късно Херон го въвежда, като кръщава така свое изследване за видове механични апарати и механични устройства за забавление. По-често се използва, за да опише неелектрическа движеща се машина, особено такава, изобразяваща човешки или животински действия като механизма на старите обществени часовници или часовниците с кукувичка. Речниковите дефиниции варират от “част от механизъм, на който задвижващата сила е така скрита, че изглежда все едно се задвижва спонтанно” до “механични кукли”. Докато първото е особено обширно понятие в съвременното общество, където “автоматична” машина е способна да подпомага почти всяка ръчна дейност, то второто е несъмнено доста ограничено.

Предвид контекста, в който сме свикнали да употребяваме думата “автоматичен” и съществителното, от което тя произлиза – “автомат”, в този текст ще въведа директно чуждото понятие “аутòмата” без да го адаптирам чрез превод, тъй като то отразява по-точно съдържанието на текста и в езиковата йерархия стои по-високо от думата “автомат”. Думата “автомат” носи значения и поражда асоциации, които биха внесли неточност в текста и биха усложнили задачата, която поставям, а именно да говоря за изкуство.

През 1747 френският физик и философ Ла Метрие озаглавява книгата си “Човекът машина”. Радикална стъпка, която поставя началото на коренна промяна в техническо и художествено отношение (дигитална версия на книгата можете да откриете тук https://archive.org/stream/lhommemachine00lame#page/n7/mode/2up). Съществува реалната вяра, че човекът може да бъде измерен и проумян. Създават се забележителни произведения, триумф на техниката и изяществото, които представляват огромна стъпка в прецизното инженерство и художество. Тези произведения представляват красиви творения с изящно изработени механизми, симулиращи хора или животни, които оживяват пред очите нa публиката благодарение на революционното инженерно изобретение на 18. век – часовниковият механизъм. Изкуството на аутòмата съчетава скулптура, живопис и инженерство в занаят, невиждан дотогава. Тези произведения могат да свирят, да рисуват, да пишат поеми, дори да играят шах.

Прочетете цялата статия тук!


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.