Търсене
Close this search box.

Как Алън Тюринг разби кода на Енигма

Как Алън Тюринг разби кода на Енигма

Как Алън Тюринг разби кода на Енигма

Как Алън Тюринг разби кода на Енигма


Направи дарение на училище!



***

Математик

Алън Тюринг е брилянтен математик. Роден в Лондон през 1912 г., той учи както в университета в Кеймбридж, така и в този в Принстън. Допреди избухването на Втората световна война той работи на непълно работно време за британската правителствена школа за кодове и шифри. През 1939 г. Тюринг започва работа на пълен работен ден в Блечли парк в Бъкингамшир – където се провежда строго секретна работа за дешифриране на военните кодове, използвани от Германия и нейните съюзници.

Основният акцент на работата на Тюринг в Блечли е да пробие кода „Enigma“. Това е вид шифровъчна машина, използвана от германските въоръжени сили за сигурно изпращане на съобщения. Въпреки че полските математици вече са разработили схема, чрез която да четат съобщенията на Енигма и са споделили тази информация с британците, германците повишават сигурността ѝ при избухването на войната, като ежедневно променят шифровата система. Това още повече затруднява задачата за разбирането на кода.

Тюринг изиграва ключова роля в това, изобретявайки – заедно с колегата си по разбиване на кодове Гордън Уелчман – машина, известна като Bombe. Това устройство значително спомага да се намали натоварената работа на разбивачите на кодове. От средата на 1940 г. Сигнали от германските военновъздушни сили са разчетени в Блечли и получената от тях информация допринася за усилията във войната.

 

© Draco2008

Hut 8, Bletchley park

Тюринг също работи за дешифрирането на по-сложните германски военноморски комуникации, които дотогава са били неразбиваеми за работещите в Блечли.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Германските подводници нанасят големи загуби на съюзническите кораби и необходимостта да се разберат техните сигнали е от решаващо значение. С помощта на заснети материали за Енигма и работата на Тюринг в разработването на техника, която той нарича „Banburismus“, морските съобщения на Енигма могат да бъдат четени от 1941 г.

 

Той оглавява екипа „Hut 8“ в Блечли, който извършва криптоанализа на всички германски военноморски сигнали. Това означава, че – с изключение на един период от 1942 г., когато кодът става нечетлив, съюзническите конвои вече могат да бъдат насочвани далеч от „вълчите глутници“ на немските подводници. Ролята на Тюринг е ключова в подпомагането на съюзниците по време на битката за Атлантика.

През юли 1942 г. Тюринг разработва сложна техника за разбиване на кода, наречена „Turingery“. Този метод се въвежда и в работата по разбирането на друга шифровъчна машина – „Lorenz”. Лоренц шифрова германски стратегически послания с голямо значение: способността на Блечли да ги разчита допринася много за усилията на Съюзниците във войната.

Тюринг пътува до Съединените щати през декември 1942 г., за да консултира американското военно разузнаване при използването на машината Bombe и да им сподели знанията си за Евигма. Докато е там, той също се запознава с най-новите американски методи в строго секретните системи за шифроване на речта. Тюринг се завръща в Блечли през март 1943 г., където продължава работата си по криптоанализа. По-късно по време на войната той разработва устройство за кодиране на реч, което кръщава „Delilah“. През 1945 г. Тюринг е награден с Орден на Британската империя за своята работа за военните.

 

© IWM (COM 921)

 

Универсалната машина на Тюринг

През 1936 г. Тюринг изобретява хипотетично изчислително устройство, което става известно като „универсална машина на Тюринг“. След като Втората световна война приключва, той продължава изследванията си в тази област, надграждайки по-ранната си работа и включвайки всичко, което е научил по време на войната. Докато работи за Националната физическа лаборатория (NPL), Тюринг публикува дизайн за ACE (Автоматично изчислителен двигател), който по всяка вероятност е бил предшественик на съвременния компютър. Проектът ACE обаче не е продължен и той по-късно напуска NPL.

През 1952 г. Алън Тюринг е арестуван за хомосексуалност, която тогава е била незаконна във Великобритания. Той е признат за виновен в „груба неприличност“ (тази присъда беше отменена през 2013 г.), но избягва присъда за затвор, като предприема химическа кастрация. През 1954 г. той е намерен мъртъв вследствие на отравяне с цианид. Разследването постановява, че става дума за самоубийство.

Наследство

Наследството от живота и работата на Алън Тюринг не излезе напълно наяве дълго след смъртта му. Неговото влияние върху компютърните науки е широко признато: годишната награда „Тюринг“ е най-високото признание в тази област от 1966 г. насам. Но работата на Блечли Парк – и ролята на Тюринг там за разбиването на кода на Енигма – се пазеха в тайна до 70-те години, а пълната история беше оповестена чак през 90-те години. Смята се, че усилията на Тюринг и неговите колеги дешифровчици съкращават войната с няколко години. Но едно е сигурно – те спасиха безброй животи и помогнаха да се определи хода и изхода на най-големия военен конфликт в историята.

 

Източник: iwm.org.uk
Превод: Радослав Тодоров


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.