Търсене
Close this search box.

При отстраняване на главата на този плосък червей, той открива светлина

При отстраняване на главата на този плосък червей, той открива светлина

При отстраняване на главата на този плосък червей, той открива светлина

При отстраняване на главата на този плосък червей, той открива светлина


Направи дарение на училище!



***

Учените са открили, че дори с отстранена глава от тялото, ушатата планария, която е вид плосък червей, може да се ориентира към светлина.

Ушатата планария е безгръбначен организъм, разпространен по всички части на планетата. Тя има триъгълна глава, заета от една доста примитивна версия на мозъка, и две черни точки за очи. При отстраняване на главата тя се възстановява след около седмица – заедно с очите, мозъка и всички органи в нея.

Това странно създание, известно със своите регенеративни способности, може да има непредсказуем начин на мислене. След като главата бъде отстранена от тялото, тя реагира на светлина, но има и ракурсни способности, за да види различни аспекти на светлината, докато отново се възстановят очите и мозъкът.

Въпреки липсата на осезателни органи за улавяне на светлината, планарията има временно решение – като превръща „този цветен свят в нюанси на сивото“, обяснява Akash Gulyani, мултидисциплинарен учен в Института за стволови клетки, биология и регенеративна медицина в Бангалор, Индия, който изследва планариите заедно със своя екип.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Именно този екип от учени публикува наскоро в списание Science Advances предложение за нов начин за изучаване на осезателните органи на животните, разкриващо допълнителни подробности относно функцията и начина на еволюиране на животинските очи.

Планарията, подобно на много други организми в животинското царство, има доста прости очи – трудно открива обекти, за да се съсредоточи.

Очите ѝ са с формата на чаши и са изградени от клетки, които улавят наличието на светлина и посоката, от която идва тя. Те изпращат сигнали до мозъка, където се намира център, изграден от клетки и свързан с обработването на постъпващата информация за светлината и обектите около планарията. Тяхното виждане за света вероятно е ограничено до движещи се сенки, а не ясна картина, както при човешките очи, които са изградени от пръчици, колбички и лещи. В дивата природа червеите избягват слънчевата светлина и хищниците, както и други дебнещи ги опасности.

Когато учените осветят с ярки светлини животните в лабораторията – както UV лъчи с бяла светлина, която съдържа дъга от цветове и нюанси – планариите се отдалечават на места, където светлината не е толкова интензивна. Изследователите установили, че тези плоски червеи имат цветови предпочитания – зелено пред синьо, червено пред зелено.

Eкипът е мотивиран да изучи по-подробно дължината на вълните, с която планариите възприемат цветовата гама. Макар и с отстранени глави, червеите все още са реагирали на ултравиолетова светлина. „Няма да повярвате какво се случи!“, сподели д-р Gulyani, спомнил си за проучване на свои студенти, които са наблюдавали планарии. Обектите са се отдалечили от светлината, въпреки че са нямали глави.

Този рефлексоподобен отговор е бил наблюдаван и от други учени, но не е напълно изяснен. Логичен е, защото червеите се разделят на две, за да се възпроизведат безполово, и в този момент от процеса откъснатата част от тялото е уязвима, докато частите се възстановят напълно.

Регенерираните части на тялото, обаче, постепенно възобновяват функциите си. С вече възстановени очи червеите отново могат да открият светлина.

След като мозъкът напълно се развие и възстанови, връзките стават силни и червеите възвръщат способността си за фина регулация на движенията. Как точно и с каква сложност правят това обаче, е все още загадка.

Въпреки че процесът на възстановяване на части не е добре развит у планариите, способността им може да се окаже споделена от много други организми: „Прости организми с прости очи, извършващи сложни процеси“, обобщава д-р Gulyani.

„Има много различни начини, по които могат се да уловят и обработят тези стимули, получени от външната среда, но това в природата е (все още) необяснимо.“

Превод: Красимира Желева


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.