Отиди на
Форум "Наука"

Прабългарски надписи


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте! За пръв път съм в този форум и нямах идея къде да пусна темата. Подариха ми сребърна висулка и ми казаха, че била старобългарски кръст. Ще ви бъда много благодарна, ако някой успее да разчете нещо. Благодаря, предварително!

WP_20151120_09_09_08_Pro.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Tова е имитация на 'розетата от Плиска': 

Ето една популярна хипотеза за това, какво представляват надписите: http://www.protobulgarians.com/Prabalgarski%20nazvaniya%20na%20planetite.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 20.11.2015 г.,, Ралица said:

Подариха ми сребърна висулка и ми казаха, че била старобългарски кръст. 

WP_20151120_09_09_08_Pro.jpg

Наистина е старобългарски кръст. Оригиналната бронзова розета е открита от археолози в Преслав. Комбинацията на знаците на лицевата страна и гърба образува кръст.
Магическата розета за предсказване от Плиска е амулет. Всеки рунен знак е една сричка. Знакът на Тангра предпазва собственика му от злите стихии, тъй като самият Тангра се е разпореждал с гръмотевици и светкавици. 
В миналото владетелите го рисували по пограничните стълбове, за да се предпазят от противниците си. Редица документи доказват, че старите българи спазвали определен ден и час за битка. Розетата от Плиска в средата си е имала отвор за завързване на конец. По този начин са я завъртали в едната или другата посока и гадаели за изхода на битката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

розетата е открита в някакъв резервоар за вода в цитаделата на Плиска. розетата не е амулет, а представлява печат, чийто отпечатък е приличал на седемлъчево слънце със знака IYI  в средата. от другата страна в средата е дръжката на печата, а по лъчите са символите. значението на символите все още е напълно неясно въпреки многото опити за разчитане. всички астрологични, религиозни и други предназначения на розетата са хипотетични и спекулативни, и не са доказани. символът IYI е един от най-често срещаните символи по камъни, керамика и по украшения в Плиска и особено в Преслав. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, makebulgar said:

розетата не е амулет, а представлява печат

Не разпознавате ли знака на Тангра? Не разбирате ли руническата писменост? Лично аз предпочитам да науча и окултната версия на нещата. Това не е спекулация. 

P.S. Печатът на Соломон само печат ли е? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

няма никакъв тангра при българите, а символа IYI става най-популярен по камъни, керамика и украшения в християнски преслав! разни окултни версии за нещата не съществуват. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 20.11.2015 г.,, Ралица said:

Здравейте! За пръв път съм в този форум и нямах идея къде да пусна темата. Подариха ми сребърна висулка и ми казаха, че била старобългарски кръст. Ще ви бъда много благодарна, ако някой успее да разчете нещо. Благодаря, предварително!

WP_20151120_09_09_08_Pro.jpg

Носи си го със здраве. Изработката е читава, за разлика от разните тенекиени реплики, дето се навъдиха напоследък. От време навреме му удряй едно почистване с паста за зъби да му сваля патината.

А за какво значат знаците.... вярвай ми, и Тангра сигурно си няма точна идея. :beer:

Редактирано от Aspandiat
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На въображаем, как на какъв? ;)

 

Маке, ясно е че Тангра е бая изсмукан от пръстите. Обаче все пак един важен и некоментиран въпрос - IYI е племенна тамга на огузкото племе кайъ (едни от предците на турците), за които е сигурно че са били тангристи, преди да станат мюсюлмани. Каква може да е връзката с този знак у тях и у нас?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че носителят му, се е изкъпал в басейна на Плиска. Сиреч, достигнал до Плиска. Където го изгубил.

Факт, че 2 ри такъв не е намерен (не само в басейна).

Знака на оригиналния е доста по-различен от този.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 54 минъти, Warlord said:
Преди 54 минъти, Warlord said:

На въображаем, как на какъв? ;)

 

Маке, ясно е че Тангра е бая изсмукан от пръстите. Обаче все пак един важен и некоментиран въпрос - IYI е племенна тамга на огузкото племе кайъ (едни от предците на турците), за които е сигурно че са били тангристи, преди да станат мюсюлмани. Каква може да е връзката с този знак у тях и у нас?

 

Като имаме предвид , че при кушаните например има високоразвита система от знаци(тамги?) няколко века преди Ашиня можем да намерим някаква връзка.Сега кой , как , кога , директно от кушаните(ако самите те не са ги заели от някого) или чрез посредник от някой друг е тайна и мистерия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, Last roman said:

това на какъв език е?

Заедно с руническите символи присъства и индианска знакова писменост. Това са сричкови думи-символи на племето Хопи, населявало днешна Аризона.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Прабългари от Усури до Мисури? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Warlord said:

Маке, ясно е че Тангра е бая изсмукан от пръстите. Обаче все пак един важен и некоментиран въпрос - IYI е племенна тамга на огузкото племе кайъ (едни от предците на турците), за които е сигурно че са били тангристи, преди да станат мюсюлмани. Каква може да е връзката с този знак у тях и у нас?

няма никаква връзка. вероятно е чисто съвпадение. по същия начин ако тагмата на някое чукотско племе съвпадне с някои строителен масонски знак от Нотрдам или от Лондон, това не значи че масоните или французите са чукчи. 

тия символи не са племенни по простата причина че са стотици. тоест наред с IYI има всякакви други, а в србия бяха открили и някакъв камък с подобни символи, които като ги обърнеш приличат на човечета разни. символа няма как да е на Тангра или Дуло, тъй като става най-популярен в християнски Пресав, а там по онова време Дуло са били свалени от власт вече близо от 100 години.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е айде ся случайно, мисля че е доволно очевидно. Племенна тамга изглежда и на кайъ и на някое от прабългарските племена. Но, спокойно - това не доказва тюркския им произход, племенните тамги надали са разбирали от лингвистика и генетика ;) тъй че не е нужно да се отрича, нито пък да се изтъква като доказателство за някакъв произход. Но със сигурност връзката трябва да се изследва.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Розетата от Плиска символизира създаването на живота на Земята. Чете се от ляво на дясно. В центъра е твореца - създателя  на земята. От вътре на вън се чете светлина и слънце и следва нощ и ден и така до седмия ден.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Т.е. с различни графеми си пише едно и също, само ден и нощ. Просто няма логика.

При вертикален надпис, кое е ляво и дясно за четене.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, 20896_1444777976 said:

От вътре на вън се чете светлина и слънце и следва нощ и ден и така до седмия ден.

Това пък откъде го измислихте, Бори_се? Защо тълкувате сянката като нощ и жегата като ден? Руните за пепел и оцет (отровна пепел, получена чрез изгаряне) защо не ги коментирате? Не четете ли каква присъда е издадена? И защо 'вопъл' разчитате като 'седмия ден'?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

аз пак да попитам - тези преводачески спекулации, дето ги развивате тук за кой език се отнасят?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какъв език... руническа писменост. Ето и друг абсурд: http://ow.ly/W4Dqf

Аз поддържам тази версия, но с някои изключения: http://history.rodenkrai.com/new/izsledvaniq/rozetkata_ot_pliska_i_pismenostta_na_trakite.html

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...