Отиди на
Форум "Наука"

Графен


Recommended Posts

graphene-model.jpg

Наскоро си купих тенис ракета направена от графин - нов материал, подобен на графита, които се явява най-здравия и най-лекия съществуващ материал в момента. Съставен е от единичен слой въглеродни атоми, 1 милиона пъти по-тънък от лист хартия. Производството му обаче било страшно скъпо.

На български не намерих информация за материала, затова пускам на английски http://gigaom.com/2013/07/15/what-is-graphene-heres-what-you-need-to-know-about-a-material-that-could-be-the-next-silicon/

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В гуглето има....Графен му казват.

200 пъти е по- силен от стоманата....

Ами не е ефтина работа. Една тенис хилка е близо 40 000 (1 еро= 300 форинта) форинта...

няма шчупване

:boxing::boxing::boxing:

Link to comment
Share on other sites

Графен бил на български, затова не съм открил резултати на български. Мерси.

От това със сигурност ще може да се направи 1000 метров паметник... :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Или пълнител - композит някъв е материаът на ракетата



1000 метров паметник не е интересен. Интересно е когато се направи асансьорно въже към орбитален апарат. Там мисля, че нанотръбите са перспективни, които са подобни, но вместо в плоска повърхност, въглеродните слоеве са усукани като тръба.

Да, :) ето че вече има материали за тази ненова концепция



Но пак не ми се вярва, за да се установи на геостационарна май трябва да е дълго 36 000 км.....



Освен ако не го крепят балони, тогава може и много по-къса шахта да направят

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Или пълнител - композит някъв е материаът на ракетата

Да, :) ето че вече има материали за тази ненова концепция

Но пак не ми се вярва, за да се установи на геостационарна май трябва да е дълго 36 000 км.....

Освен ако не го крепят балони, тогава може и много по-къса шахта да направят

При новите небостъргачи, са стигнали май в близост на 1000 метра.

Един от най-големите проблеми са, че тежеста на асенсьорните кабели. Затова могат само на етапи да работя. С единият от партера до 40. етаж например, слизаш качваш се на друг който те кара до 80. етаж и така на татък....

С помоща на този нов материал могат от партера до горе в една шахта да дигат пасажирите до горе. :grin::grin::grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Подреждането на частиците.. Карбоновата нишка май е графитено влакно. Кристалите били максимално подредени / разположени по оста на влакното...

Макар, че графенът всъщност е слой от кристалната решетка на графита - тоест гояма прилика има...



http://web.mit.edu/3.082/www/team2_f01/chemistry.html

Ха, открийте разликите.. По-долу е за графен

http://www.graphenetracker.com/the-original-graphene-patent/

По-скоро графитеното влакно има по-ниска степен на подреденост - отделни кристали /чиито здрави оси доколкото е възможно съвпадат с тази на влакното/, но като цяло аморфно. Така мисля аз.

Ще се радвам ако Ангел се включи.

Митак, ти също



При новите небостъргачи, са стигнали май в близост на 1000 метра.

Един от най-големите проблеми са, че тежеста на асенсьорните кабели. Затова могат само на етапи да работя. С единият от партера до 40. етаж например, слизаш качваш се на друг който те кара до 80. етаж и така на татък....

С помоща на този нов материал могат от партера до горе в една шахта да дигат пасажирите до горе. :grin::grin::grin:

Ми да направят и кабелите от графен, по-скоро нанотръби



А, радвам се да видя баш химиците

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да де.. И понеже не може да се направи цялата армировка от един лист и сигутно ориентиран по оста на въже или плоскостта която армира, предполагам ще са много подобни нещата или само дето графенът ще е една идея по-подреден. По-големи ще са подредените / кристалните парчета... При графитното влакно имаме предполагам парчета от 3D кристали /шестоъгълните призми/... Аз така мисля, не съм сигурен, като имам време по-обстойно ще видя..

А какво пречи графитена ракета да я наричат /продават за/ графенова? Търговски трикове...

Много скъп материал ми се вижда, не за друго

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз доколкото разбирам приложението на тънкия карбон, демек графена, ще е по -скоро в микроелектрониката именно поради това че е тънък

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

4821268-20101021062151.jpg

220px-Cfk_heli_slw.jpg



Това са графитени влакна, не графен...



01carbonfibrecompositeslowweightstronger



20091_carbon_fiber_reinforced_plastics_c

До тук са графитени влакна

Термичено отложен / нанесен графенов филм

Thermal-Graphene-Films.jpg

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Графена трябва да е мономолекулярен слой при който липсват връзките м/у слоевете.

Тук е обяснено каква е разликата между отделните наименования на въглеродните макромолекули http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D1%83%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD

Основният проблем при изработването на дълго въже от нановъглеродни тръбички е тяхната малка дължина ,за сега се изработват нановъглеродни нишки по метода на преденето на вълна ,тоест използват се силите на сцепление между отделните тръбички за да се получи по дълга нишка ,но наскоро са открили метод да разтварят крайщата на нановъглеродните тръбички и да ги слепват една към друга ,така теоретично може да се получи колкото си искаш дълга нановъглеродна нишка,като рзтворител на нановъглеродните тръбички се използва сярхлорната киселина.

Ако някой има информация за тази киселина ще се радвам да я науча.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

чакаме с нетърпение. А дотогава едно пророчество на Артър Кларк, където употребата на нанотехнологии е възможна:

По поръчка на Международната академия на астронавтите група учени са извършили проучване на възможностите да бъде изграден космически асансьор, съобщава Motherboard. Заключението е, че това е изпълнима и действително умна идея, като научният екип прилага и 300 страници, съдържащи насоки как да бъде реализирана.

Концепцията за космически асансьори цели да намери алтернатива на ракетите, при които 80 процента от теглото е гориво, други 14 процента е структурата им, оставяйки само 6 процента полезен товар. При излитането си ракетата бълва химически вещества в атмосферата и никога не се връща обратно. В сравнение с това, базирана на кабел транспортна система би използвала една малка част от енергията и средствата, необходими за ракетната технология.

По-трудният въпрос е как се изгражда космически асансьор. Най-общо казано концепцията е да се опъне здраво въже, закотвено на екватора и стигащо до земната орбита на височина 100 000 км. В края на въжето, намиращ се в Космоса ще има балансираща тежест, достатъчна да поддържа центъра на тежестта в орбита със Земята, така че кабелът да стои на едно и също място, докато планетата се върти. Въртенето ще обтяга въжето, а роботизирани електрически асансьори ще се изкачват и слизат по него.

0037776001393416743_0.jpg

Концепцията не се е променила много от новелата на Артър Кларк “Фонтаните на рая” от 1979 година, която първа популяризира идеята за асансьор към Космоса, но която никой от съвременниците й не приема сериозно. Десетилетия по-късно, през 2003 година, Кларк заявява: “Космическият асансьор ще бъде създаден десет години, след като спрат да се смеят… а те спряха да се смеят”.

Това, заради което хората спряха да се смеят, са нанотехнологиите. Въглеродните нанофибри бяха разработени през 90-те години, обещавайки свръхздрави, леки и гъвкави супер материали, които са необходими за изграждането транспортна система с дължина от 100 000 километра, която да изкачва хората в орбита.

http://cosmos.actualno.com/Obmisljat-kosmicheski-asansiori-koito-da-zamenjat-raketite-news_17265.html

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Някъде четох, че фантастите са по-ерудирани от останалите писатели. Дали е така...

Добре, Фантомче, чакаме да споделиш

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

най-малкото - имат богато въображение, подплатено с теоретични познания. Пример: Жул Верн, Айзък Азимов...

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Графенът дава по-висока ефективност на органичните фотоволтаични материали. Става въпрос за за прозрачни проводящи материали, които се нанасят във вид на слоеве в-ху фотоволтаици или луминисцентни панели, светодиоди или органични светодиоди. Дори от скромния ми непрофесионален опит знам, че нещата са повече проводници или повече прозрачни, но няма да намерите нещо дето да е прозрачно като стъкло и да пропуска като метал (с толкова ниско съпротивление, тоест висока проводимост), от което пада ефективността на устройството. Или е метална решетка / мрежа дето не контактува с цялата повърхност и не пропуска през нея или слой който има по-високо съпротивление от на графита. Същото се отнася и за тънък прозрачен лист сребро или разпрашен слой от метал. Това не е порблем когато устройството работи с малки токове или с високи напрежения.

Към момента в качеството на такъв материал се използва ITO (индиево-калаен-оксид). Графенът очевидно предлага по-добри показатели - по-голяма прозрачност или по-ниско съпротивление, или поне такива надежди му се възлагат...


http://spectrum.ieee.org/nanoclast/green-tech/solar/graphene-flakes-bring-higher-efficiencies-to-polymer-solar-cells


Всъщност в статията от линка става дума за графенови люспи и само за полимерни фотоволтаици..


Тук - Графен за принтируема гъвкава електроника:

http://www.technologyreview.com/news/518606/printed-graphene-transistors-promise-a-flexible-electronic-future/ - в темата "Транзистор" може и да съм споменалl...


Първата графенова интегрална схема

http://spectrum.ieee.org/semiconductors/devices/first-graphene-integrated-circuit

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако съчетаят изграждането на графенови структури с 3Д принтиране - цена няма да имат.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Мисля, че го има това, ама не мога да се сетя къде го четох...

То има два /или повече/ аспекта това - изпечатване на проводници и проводящи лепила и израстване (в 3D принтирана електрика / електроника) и 3D графенови неща слой по слой - нещо микромеханиката


Всичко си иска своето - време и средства за развойна дейност...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да, диаграмата за употребата е интересна, но ми се струва че систематизацията е неточна - половината неща за функция /зависят/ от останалата половина.

Подабна диаграма може да се направи и за нанотръбите..

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

argonnescien.jpg

Графен израстващ върху сребро - изпарен при над 2300°С /атомизиран/ въглерод се отлага върху сребърна подложка и формира графенови люспи.

http://phys.org/news/2014-03-argonne-scientists-graphene-silver.html

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...