Отиди на
Форум "Наука"

Какво знаете за традициите, свързани с коледните празници?


Какво знаете за Коледа?  

18 потребители са гласували

  1. 1. Колко елена има Дядо Коледа?

    • 7
      10
    • 8
      3
    • 9
      3
    • 10
      1
    • 12
      2
  2. 2. Откъде произхожда "коледната звезда" - цвете с червени листа?

    • Бразилия
      7
    • Китай
      3
    • Мексико
      4
    • Иран
      4
    • Япония
      1
  3. 3. Кой е създал песничката "Тиха нощ, свята нощ"?

    • Франц Грубер и Йозеф Мор
      14
    • Волфганг Амадеус Моцарт
      2
    • Лудвиг ван Бетовен
      1
    • Йохан Себастиан Бах
      1
    • Фернандо Сор
      0
    • Фернандо Карули
      1
    • Луиджи Бокерини
      0
  4. 4. Коя държава е най-големият износител на елхи по Коледа в Европа?

    • Норвегия
      9
    • Дания
      1
    • Финландия
      7
    • Швейцария
      2
    • Германия
      0
  5. 5. През кой век е споменат за първи път св. Николай - първообразът на Дядо Коледа?

    • IV в.
      14
    • IX в.
      1
    • X в.
      3
    • XII в.
      0
    • XIII в.
      1
  6. 6. Жителите на коя държава купуват най-много коледни подаръци в Европа?

    • Франция
      4
    • Италия
      1
    • Ирландия
      2
    • Великобритания
      9
    • Норвегия
      0
    • Дания
      0
    • Германия
      3
    • Швейцария
      0
    • Финландия
      0
  7. 7. Как е изглеждал първият коледен венец?

    • колело от каруца с прикрепени към него бели и червени свещи
      7
    • венец от клонки от имел
      6
    • венец от елхови и борови клонки
      2
    • венец от боровинкови клонки
      1
    • венец от маслинови клонки
      0
    • венец от лаврови клонки
      3
  8. 8. Кой римски император е бил на власт по време на раждането на Иисус Христос?

    • Юлий Цезар
      2
    • Нерон
      0
    • Октавиан Август
      10
    • Клавдий
      2
    • Калигула
      2
    • Тиберий
      2
    • Марк Аврелий
      0
    • Траян
      1
  9. 9. Кой е авторът на книгата "Коледна песен"?

    • Марк Твен
      2
    • Чарлз Дикенс
      12
    • Ханс Кристиян Андерсен
      3
    • Робърт Луис Стивънсън
      2
    • Джек Лондон
      0
    • Карл Май
      0
    • Шарл Перо
      0
    • братя Грим
      0
  10. 10. В коя държава възниква традицията на децата да се подарява картонен календар като къща с вратички и прозорчета, зад които има бонбони?

    • Франция
      3
    • Италия
      4
    • Германия
      5
    • Дания
      2
    • Великобритания
      3
    • Швеция
      2
  11. 11. Кой град е известен с коледния си базар и с джинджифиловите си сладки?

    • Нюрнберг
      8
    • Прага
      1
    • Виена
      9
    • Женева
      0
    • Осло
      1
  12. 12. През 1949 г. УНИЦЕФ издава първата си благотворителна коледна картичка. Какъв е авторът на рисунката върху картичката?

    • шимпанзе
      0
    • музикант
      0
    • художник
      2
    • певец
      0
    • будистки монах
      0
    • православен свещеник
      0
    • папа
      0
    • политик
      0
    • лекар
      1
    • 7 годишно момиченце
      16
  13. 13. Колко ястия трябва да има върху масата на Бъдни вечер и - защо?

    • 3 - заради Св. Троица
      4
    • 7 - заради 7-те дни от седмицата
      13
    • 9 - заради 9-те месеца на бременността
      9
    • 12 - заради 12-те месеца в годината и 12-те първоапостоли
      7
    • няма значение
      1
  14. 14. Кога е написана поемата "Нощта преди Коледа", където за първи път е описан Дядо Коледа и кога той е нарисуван за първи път?

    • XVI в.
      3
    • XVII в.
      0
    • XVIII в.
      0
    • XIX в.
      15
    • XX в.
      1
  15. 15. Ако се срещнат две групи коледари...

    • Това е на добро.
      13
    • Това не предвещава нищо хубаво.
      6
  16. 16. В коя държава се практикува коледен лов на лисици?

    • Англия
      15
    • Ирландия
      1
    • Германия
      0
    • Франция
      1
    • Испания
      0
    • Норвегия
      0
    • Чехия
      0
    • Китай
      1
    • Русия
      1
    • Швеция
      0
    • Полша
      0
  17. 17. От какъв материал са били направени първите гирлянди?

    • слама
      6
    • хартия
      3
    • сребро
      3
    • станиол
      2
    • плат
      5
  18. 18. Кой български владетел налага след Освобождението традицията да се украсява елхата?

    • Александър Батемберг
      10
    • Фердинанд
      8
    • Борис III
      1
    • Симеон II
      0
  19. 19. В коя държава има коледен лунапарк?

    • Франция
      1
    • Швеция
      3
    • Дания
      0
    • Норвегия
      3
    • Германия
      8
    • Финландия
      3
    • Ирландия
      1
  20. 20. Защо трапезата след вечерята на Бъдни вечер не се раздига?

    • За да се нахранят духовете на мъртвите роднини и приятели
      16
    • За да се нахрани Дядо Коледа
      3
    • За да се нахранят джуджетата на Дядо Коледа
      0
  21. 21. Какви са коледните обредни хлябове?

    • същински коледни хлябове
      9
    • коледарски хлябове
      11
    • стопански хлябове
      4
  22. 22. Какво представлява боговицата?

    • елемент от дрехата на свещеника
      1
    • елемент от резбата на църковния олтар
      0
    • Божието око, гледащо от тавана на църковното преддверие
      0
    • коледна постелка
      4
    • обреден хляб
      10
    • дървен печат с християнски символи, който се поставя върху някои същински коледни хлябове
      4
  23. 23. В кой ден от седмицата, според народното поверие, е най-добре да се падне Коледата?

    • понеделник
      1
    • вторник
      0
    • сряда
      0
    • четвъртък или неделя
      10
    • петък
      1
    • събота
      1
    • няма значение
      6
  24. 24. Какви са били първите играчки за елхата?

    • ябълки
      14
    • ангелчета
      2
    • джуджета
      0
    • мечета и еленчета
      0
    • памучен "сняг"
      2
    • банани
      0
    • свещи
      1
  25. 25. Кой носи подаръци на лошите деца в Холандия?

    • Черният Пиеp
      16
    • Торбалан
      1
    • вещицата Бефана
      2
    • духът Жул
      0
    • тримата влъхви
      0
    • коледарите
      0
    • Старият коледен човек (Дин Че Лао Лен)
      0
    • Дяволът
      0


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Хайде да ви видим...

Какво знаете за коледните традиции у нас и по света?

Кое - кога, къде и как е възникнало...

Аз, разбира се, зная верните отговори, но ще гласувам в анкетата малко по-късно, за да не манипулиам резултата в правилната посока.

Прелюбопитно ми е доколко се знаят традициите, какви идеи имат хората...

Надявам се анкетата да ви допадне...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Вие сте на ход!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хммм много сложна анкета, доста про-католическа и до известна степен комерсиална (не, че Историк това е имал предвид ;)). Гласувах само по някои въпроси и то по памет :).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Анкетата е прелюбопитна, но за съжаление, не можах да включа повече въпроси. Самата анкетна форма позволява толкова въпроси, колкото виждате.

В следващия брой на списанието ще видите анкетата в цялостния й вид, а в по-следващото списание (имайте търпение!) - и верните отговори, с някои уточнения.

След като разбрахте, че ще има и верни отговори в списанието, моля, не чакайте сега цели два месеца, за да отговорите, нали... Няма да е честно.

Виждам пълно единодушие по някои въпроси... А дали им е отговорено правилно?!... времето ще покаже...

Странното е, че (към момента) на около 19 въпроса са дадени (и) грешни отговори. Явно тези питания затрудняват аудиторията. Нищо, това е нормално.

Приятно съм учуден да видя, че на много от въпросите е отговорено правилно, сякаш отговорилите са създали сами анкетата.

Молбата ми е да отговаряте на всички въпроси, без да прескачате. Не се притеснявайте да не сгрешите; не сме в училище и няма да ви пишем двойки, ако не знаете.

Учуден съм, че Емилия е пропуснала да отговори правилно на един от най-етноложките въпроси... Убеден съм, че тя знае отговора, ама е избързала да отговори и да ходи да спи... Спокойно, не бързайте, помислете...

Разбира се, дори и пълната версия на тази забавна анкета не може да обеме всички аспекти на коледно-новогодишните традиции по света. Аз съм се опитал да включа тук най-интересните въпроси. Даже замених някои питания с други, които ми се сториха по-любопитни, по-важни, по-интересни. В списанието, както казах, ще прочетете още въпроси.

Нека повече хора гласуват, все още е рано за изводи.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Анкетата е прелюбопитна, но за съжаление, не можах да включа повече въпроси. Самата анкетна форма позволява толкова въпроси, колкото виждате.

В следващия брой на списанието ще видите анкетата в цялостния й вид, а в по-следващото списание (имайте търпение!) - и верните отговори, с някои уточнения.

След като разбрахте, че ще има и верни отговори в списанието, моля, не чакайте сега цели два месеца, за да отговорите, нали... Няма да е честно.

Виждам пълно единодушие по някои въпроси... А дали им е отговорено правилно?!... времето ще покаже...

Странното е, че (към момента) на около 19 въпроса са дадени (и) грешни отговори. Явно тези питания затрудняват аудиторията. Нищо, това е нормално.

Приятно съм учуден да видя, че на много от въпросите е отговорено правилно, сякаш отговорилите са създали сами анкетата.

Молбата ми е да отговаряте на всички въпроси, без да прескачате. Не се притеснявайте да не сгрешите; не сме в училище и няма да ви пишем двойки, ако не знаете.

Учуден съм, че Емилия е пропуснала да отговори правилно на един от най-етноложките въпроси... Убеден съм, че тя знае отговора, ама е избързала да отговори и да ходи да спи... Спокойно, не бързайте, помислете...

Разбира се, дори и пълната версия на тази забавна анкета не може да обеме всички аспекти на коледно-новогодишните традиции по света. Аз съм се опитал да включа тук най-интересните въпроси. Даже замених някои питания с други, които ми се сториха по-любопитни, по-важни, по-интересни. В списанието, както казах, ще прочетете още въпроси.

Нека повече хора гласуват, все още е рано за изводи.

Аз определено не отговорих на всички :(. Просто за някои идея си нямам, а не е в стила ми да гадая. Колко подаръци и т.н. ми от де да знам, а няма да се загна да търся в НЕТ-а за да отговоря ПРАВИЛНО ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ааа... Чакай сега, не е казано, че трябва да преровиш нета, за да отговориш на всички въпроси ПРАВИЛНО.

Идеята на анкетата не е да се изпитваме като в училище и после да навираме грешките в очите на непослушните ученици, които не са научили верните отговори в час.

Колкото до забележката ми към Емилия, това не е заяждане, а обръщане на внимание, че някой може да сбърка от бързане.

Това не е толкова тест в смисъл на изпитване, а - анкета. Като анкетите за българската и за френската история, които можете да видите тук:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=4320

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=3480

Идеята е да видим, по-скоро, НАГЛАСИТЕ в общественото съзнание, не - само - верните отговори.

Идеята е да се позабавляваме по Коледа, научавайки куп интересни подробности за празника.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ааа... Чакай сега, не е казано, че трябва да преровиш нета, за да отговориш на всички въпроси ПРАВИЛНО.

Идеята на анкетата не е да се изпитваме като в училище и после да навираме грешките в очите на непослушните ученици, които не са научили верните отговори в час.

Колкото до забележката ми към Емилия, това не е заяждане, а обръщане на внимание, че някой може да сбърка от бързане.

Това не е толкова тест в смисъл на изпитване, а - анкета. Като анкетите за българската и за френската история, които можете да видите тук:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=4320

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=3480

Идеята е да видим, по-скоро, НАГЛАСИТЕ в общественото съзнание, не - само - верните отговори.

Идеята е да се позабавляваме по Коледа, научавайки куп интересни подробности за празника.

Да ама ти писа, че е хубаво да се отговори на всички. Първия път видях, че е много дълга и си нямам понятие от отговорите (абе не от отговорите, а от въпросите де ;)) и я пропуснах, после реших да се пробвам ;). А че си е про-католическа мисля, че ще се съгласиш ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Да, ама ти писа, че е хубаво да се отговори на всички въпроси.

Първия път видях, че анкетата е много дълга и си нямам понятие от отговорите (абе не - от отговорите, а - от въпросите, де) и я пропуснах, а после реших да се пробвам...

А че си е про-католическа мисля, че ще се съгласиш ;) .

Да, добре е да се отговори на всички въпроси, пък - макар и с допускане на грешки. Човешко е да се греши. Ако всички хора бяха безгрешни...

Добре, да, повечето въпроси са свързани със Западна Европа, не - толкова - с католицизма, обаче. И, да, неизбежно е да има и някаква връзка с католицизма, макар това да не е "търсен ефект", както се казва.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Имам си любима хипотеза за елена на Дядо Коледа. Не за седемте, а за единствения елен, който тегли шейната на стареца. Според една норвежка приказка еленът се нарича Родулв Червения нос (странно име за елен като се сетим, че "ulfr" на староскандинавски/староисландски е "вълк"). Името е вариант на староанглийската форма Хродулф и на по-популярната датска Хролф.

Датският крал Хролф, син на Хелги, е известен от "Сага за Хролф Краки", "Сага за Инглингите", "Деяния на датчаните" и още няколко старинни текста от Англия, Исландия и Скандинавия като изключително щедър и склонен към далечни пътешествия владетел и мъдрец (а името "Вълк на битката", както може да се преведе Хродулф, напълно подхожда на един крал, още повече далечен потомък на Один, какъвто е въпросният герой). Немалка част от приключенията на Хролф и героите от свитата му се случват през зимата. А дворецът, в който е отгледан (и където би трябвало да царува), се нарича Хеорот - Еленовата зала, а гербовете, с които този дворец е украсен, са или еленови рога, или направо изображения на елени.

Според текста на "Беоулф" Хеорот или Еленовата зала изгаря в пожар (както толкова други дворци на легендарни скандинавски владетели и герои), но според "Уидсит" Хротгар, кралят, построил Хеорот и племенникът му Хродулф царуват заедно (и "Беоулф" наистина ги представя седнали един до друг на тронове в същата зала, очевидно преди момента с пожара). Хеорот би трябвало да се намира в северната част на остров Зеланд, в местността Лейре, а "Сага за Инглингите" нарича Хролф крал на Лейре. Така че няма причина да се разграничава рязко крал Хролф (или Хродулф) от Еленовата зала.

Възможно е в граничните райони между датските владения в Сконе и Йоталанд, шведските и норвежките области след приемането на християнството старите легенди за царуването и приключенията на доблестния Хролф да са почти изцяло забравени и изопачени, така че за народното съзнание на някои места някогашният културен герой да се е превърнал в... Родулв, елена на Дядо Коледа или на Фадер Йол, както понякога наричат веселия старец.

Разбира се, това е чисто спекулативна хипотеза, почиваща на едно съвпадение в имената. Но иначе в нордическия епос и митология с тяхното изобилие от имена, кенинги и названия съвпаденията обикновено се оказват неслучайни.

Иначе самият Дядо Коледа има доста интересен произход още отпреди появата на фолклорни версии на житието на свети Николай. В Старата Еда е запазена поема, според която асът Ньорд (има и варианти с Балд и Браги) навестява през зимата шест различни семейства, преспива с шестте стопанки и от него те раждат шестима синове с имена, обозначаващи прослойките, но които те ще дадат начало: Конунг, Ярл, Херсир, Бонд, Вийкяр (няма общо с "викинг") и Трал. Така че първоначално коледната изненада е за възрастните, а не за децата, защото през зимата средновековният човек в Скандинавия е по-скоро затворен в дома си. Всъщност "изненадата" или "подаръкът" в случая са самите деца. Така че Дядо Коледа би трябвало да носи контрацептиви или бебешки консумативи в чувала, а не конструктори "Лего", влакчета и други такива. Вероятно и в издигането на елхата, зелена и през зимата, има първоначално фалически символизъм. Зеленото дръвче се поставя на почетно място в дома, Йол се празнува на най-краткия ден през годината и пак тогава божеството оплодява утробите на стопанките от различните съсловия според поемата заради прастарото обещание, че след най-краткия ден Слънцето ще започне се изкачва по видимия свод и да се задържа малко по-дълго на небето, а пролетта ще се завърне. По-популярен израз на плодовитост е така нареченото Майско дърво, което в Англия дълго време са украсявали с гирлянди от пролетни цветя и около което са танцували.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, добре е да се отговори на всички въпроси, пък - макар и с допускане на грешки. Човешко е да се греши. Ако всички хора бяха безгрешни...

Добре, да, повечето въпроси са свързани със Западна Европа, не - толкова - с католицизма, обаче. И, да, неизбежно е да има и някаква връзка с католицизма, макар това да не е "търсен ефект", както се казва.

А не, човешко е да се греши, кат имаш понятие ;). Кат нямаш...... да цъкаш хей така? Безгрешните не са хора ;), те, ТОЙ ;) са БОГ. Ако ся ти пусна една анкета ....примерно.....хмммм Коледа и аминокиселините, илиии щот съм под пара ;), какво са смятали св. Апостоли и Йешуа под Коледа с 73 въпроса ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

той самия Дадо Коледа си е католик. Т.е. ний така сме го превели, но у нас той никак не е бил добър старец :) Тука имаме Бъдни Вечер и Коледа с коледарите, ритуалите за почитане на мъртвите, постните ястия, наричане на питката, разни други наричания (ний жените си ги знаем) и изобщо съвсем други, балкански ритуали. :) Подаръци в нашата традиция няма. Има свинско за награда. За това му викаме КОЛЕДА :) Празнуваме Зимното Слънцестоене (и Роджения ден на Христос) и се даряват дарове на гостите Коледари - хляб, разни монетки и колачета. Същите се даряват и на сурвакарите. Празникът се свързва и с жертва на древнославянския бог на Зимото Слънце... Казват, че от името му идвало името Коледа :)

Иначе за броя на ястията на масата верният отговор е - нечетен брой и да са над 7 :) Питайте онези, които ги приготвят :) Естествено трябва да са само постни. От масата не се става докато всички не се наядат, питката се разчупва от най-възрастния член на семейството и се раздава от ръцете му като се нарича за здраве. Преди това се върти, за да се разджурка мястото на паричката. Храната се оставя на масата, защото Бъдни Вечер е последната нощ от "мътните дни и нощи", когато границата между света на живите и мъртвите е много тънка и често мъртвите идват при живите. Оставя се парче питка на Богородица за плодородие, като преди християнството са се дарявали храни на Богинята. На Коледа, т.е. на Рождество се свини яко., яде се мазно и е позорен грях да бъде оставен някой гладен или на студа. Не се работи естествено, много е важно да се отбележи, че от вечерта всички моми трябва да са си турнали парченце от питката под възглавницата и за тоя дето са сънували, за него ще се омъжат :) После парчето се изяжда (нищо че е твърдичко вече). На Бъдни Вечер е хубаво да има питка, зелник, тиквеник, постни сърми и пълнени чушки, БОБ задължително (почитаме Новия Континент явно), ушав, винаги трябва да е пълно с чесън, защото казахме "мътни дни" са още а караконджолите само дебнат чесънът у дома да свърши, за да ни седнат на гърдите нощем :) И така, всеки избира как да почита този празник. Аз го почитам като Празник на Зимното Слънцестоене, почитам в този ден Богинята и Зимното Слънце и не пускам ни един караконджол да припари. :) Естествено и рождения ден на Христос не пропускам, но най-важни са самите ритуали а те идват от сърцето на нашия народ. Но най-важното е, че на този ден е роден брат ми, за това в нашето семейство е голям празник всяка година!

За домакините: важното е ястията да са сготвени с любов и да има мир и тишина в нощта на Бъдни Вечер.

За мъжете: По принцип ви е забранено в тия дни да се въртите в кухнята, ето ви повод за Празник.

В българската народна традиция не се украсява елха, това също е западен навик. Тук се нижат чушки, бобчета, пуканки и се подготвят сурвачките. :)

Анкетата е хубава, ама аз почти ни един отговор не знам. Вече Коледа се празнува по много начини. Изберете най-хубавия и прекарайте незабравими дни и нощи.

П.П. Не забравяйте, че след Коледа идва Нова Година, поради което не се освинвайте от пиене, че няма да издържите навръх Нова Година.

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Колкото повече хора отговарят на анкетата, става все по-интересно. А самата тема също започва да става все по-интересна. Благодаря на всички, които участват в темата и на всички, които гласуват в анкетата!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Историк аз не ти се сърдя. Не приемам забележката ти като заяждане. Прав си. В анкетата имаше въпроси, които ме разколебаха, тъй като направих връзка с аналогични обичаи. Имам предвид въпрос 15 .

Но в анкетата ти имаше и въпрос с повече от 2 отговора.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Еми, щом дистракторите (възможните отговори, разсейващи и объркващи попълващите теста) са успяли да объркат дори и експерт като теб, значи... мога да правя интересни тестове!

А все още не съм изкарал курс към ДИУУ - София или ДИПКУ - Варна за съставяне на тестове с цел изпитване на учениците.

Аз моите ученици по време на контролно ги изпитвам все писмено и не им давам тестове, защото или никой от тях няма да даде верен отговор (гласувайки за отговорите, ИЗГЛЕЖДАЩИ правилни), или повечето ще играят на тото или - на "тука има, а тука нема". А историята все още е разказвателен предмет, а не - математика. И за тях е полезно да умеят да се изразяват писмено. Ако могат да разкажат нещо устно, те ще могат и да го напишат. А писането без фактологически, граматически,, правописно-пунктуационни и стилистични грешки, е изкуство, което не се удава на всеки. Това се изучава цял живот, а повечето от учениците си мислят, че като са научили азбуката и цифрите, вече знаят всичко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
той самия Дадо Коледа си е католик. Т.е. ний така сме го превели, но у нас той никак не е бил добър старец :) Тука имаме Бъдни Вечер и Коледа с коледарите, ритуалите за почитане на мъртвите, постните ястия, наричане на питката, разни други наричания (ний жените си ги знаем) и изобщо съвсем други, балкански ритуали. :) Подаръци в нашата традиция няма. Има свинско за награда. За това му викаме КОЛЕДА :) Празнуваме Зимното Слънцестоене (и Роджения ден на Христос) и се даряват дарове на гостите Коледари - хляб, разни монетки и колачета. Същите се даряват и на сурвакарите. Празникът се свързва и с жертва на древнославянския бог на Зимото Слънце... Казват, че от името му идвало името Коледа :)

Иначе за броя на ястията на масата верният отговор е - нечетен брой и да са над 7 :) Питайте онези, които ги приготвят :) Естествено трябва да са само постни. От масата не се става докато всички не се наядат, питката се разчупва от най-възрастния член на семейството и се раздава от ръцете му като се нарича за здраве. Преди това се върти, за да се разджурка мястото на паричката. Храната се оставя на масата, защото Бъдни Вечер е последната нощ от "мътните дни и нощи", когато границата между света на живите и мъртвите е много тънка и често мъртвите идват при живите. Оставя се парче питка на Богородица за плодородие, като преди християнството са се дарявали храни на Богинята. На Коледа, т.е. на Рождество се свини яко., яде се мазно и е позорен грях да бъде оставен някой гладен или на студа. Не се работи естествено, много е важно да се отбележи, че от вечерта всички моми трябва да са си турнали парченце от питката под възглавницата и за тоя дето са сънували, за него ще се омъжат :) После парчето се изяжда (нищо че е твърдичко вече). На Бъдни Вечер е хубаво да има питка, зелник, тиквеник, постни сърми и пълнени чушки, БОБ задължително (почитаме Новия Континент явно), ушав, винаги трябва да е пълно с чесън, защото казахме "мътни дни" са още а караконджолите само дебнат чесънът у дома да свърши, за да ни седнат на гърдите нощем :) И така, всеки избира как да почита този празник. Аз го почитам като Празник на Зимното Слънцестоене, почитам в този ден Богинята и Зимното Слънце и не пускам ни един караконджол да припари. :) Естествено и рождения ден на Христос не пропускам, но най-важни са самите ритуали а те идват от сърцето на нашия народ. Но най-важното е, че на този ден е роден брат ми, за това в нашето семейство е голям празник всяка година!

За домакините: важното е ястията да са сготвени с любов и да има мир и тишина в нощта на Бъдни Вечер.

За мъжете: По принцип ви е забранено в тия дни да се въртите в кухнята, ето ви повод за Празник.

В българската народна традиция не се украсява елха, това също е западен навик. Тук се нижат чушки, бобчета, пуканки и се подготвят сурвачките. :)

Анкетата е хубава, ама аз почти ни един отговор не знам. Вече Коледа се празнува по много начини. Изберете най-хубавия и прекарайте незабравими дни и нощи.

П.П. Не забравяйте, че след Коледа идва Нова Година, поради което не се освинвайте от пиене, че няма да издържите навръх Нова Година.

Страхотно Кралице Лъвице, .....мааа много езическо. Ти в това ли вярваш (съмнявам се по-скоро си написала ритуалите дет баба ти е казала? Или си чувала, съмнявам се, че от НЕТ-а си ги взела, нооо може би?) По отношение на зимното слънцестоене то е по-рано. Коя точно Богиня почиташ? Богинята Майка? Това си е много древен култ и се съмнявам накой друг (освен теб де) да го почита.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Поста на лъвацита отразява българската традиция, а не западно европейската. По-голямата част от нашите традиционни празници са с езически произход.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Поста на лъвацита отразява българската традиция, а не западно европейската. По-голямата част от нашите традиционни празници са с езически произход.

Така е ;), но защо? В смисъл не падам по западно-европейската. От изток струи Светлина ;), едно време го знаех и на латински :(. Защо е българска? И защо езическа? И къде е разликата? Или няма разлика?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В Западна Европа празниците и съвпътстващите ги ритуали са силно повлияни от католицизма. Поради това трудно се откриват старите културни пластове.

В същото време нашите празници са слабо повлиани от религията. С приемането на християнството старите езически ритуали не изчезват. Те продължават да съществуват. За да приобщи новопокръстените българи- православната църква прави компромис. Поради това много хора продължават да си празнуват своите стари обичаи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Някои въпроси май имат няколко верни отговора. Напр. за ястията - те трябва да са нечетно число, като от четните числа е позволено да има само 12. Тъй че може би щеше да е добре въпросът да е кое четно число е позволено да го има като брой на ястията. Така се изключват позволените нечетни и остава само един отговор.

Също е и за най-удачния седмичен ден. По Коледника (гадания за следващата година по деня, в който се пада Коледата) който и ден да се падне си има хубави и лоши неща - де е лошо за зърнените храни, де за воеводите, де за царете, де за болярите, де за пчелите ...

В християнския сват първообраз на Дядо Коледа е св. Николай, архиепископ Мир и цяла Ликия (освен коледата той си има и Два Никулдена - летен и зимен :bigwink: ). Подаръците са свързани с благотворителността му. Той подпомогнал да речем един баща със събирането на зестрата та да задоми трите си дъщери - иначе заради липсата на средства бащата е трябвало да ги прати да проституират. :head_hurts_kr: Оставям на нашите лингвисти да спорят дали Коледа иде от "Кольо" - умалително на Николай, или пък е свързано с колаче и коливо. :crazy_pilot:

Иначе у нас подаръци се правели и на Коледарите по Коледа, и на сурвакарите по Васильовден. Затова сега правим подаръци и за Коледа, и за Нова година. Разбира се и заради това, че като разделихме всико на две, не пропуснахме и празниците: на Рождество иде демократичния Дядо Коледа, а на Нова Година социалистическия Дядо Мраз. :doh: Въобще: традиции, новаторство и народопсихология. :newyear:

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Колкото повече хора гласуват, става по-интересно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
В Западна Европа празниците и съвпътстващите ги ритуали са силно повлияни от католицизма. Поради това трудно се откриват старите културни пластове.

В същото време нашите празници са слабо повлиани от религията. С приемането на християнството старите езически ритуали не изчезват. Те продължават да съществуват. За да приобщи новопокръстените българи- православната църква прави компромис. Поради това много хора продължават да си празнуват своите стари обичаи.

Разбрах, че сте етнолог, та имам един въпрос. Дали при гърците, руснаците, сърбите и т.н. православни има езически ритуали както при нас? Бях пуснал и тема, но тя се по-изроди, пък май не я бях формулирал правилно. Та затова питам тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има голяма разлика между двата въпроса:

- Има ли религиозността почва у нас?

и

- Има ли сред другите православни народи езически ритуали като при нас - българите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Има голяма разлика между двата въпроса:

- Има ли религиозността почва у нас?

и

- Има ли сред другите православни народи езически ритуали като при нас - българите?

Не е точно така. В моята тема ме занимаваше въпроса, не има ли религиозността почва у нас, а по-скоро това, тези (езически според мен) ритуали Православни ли са? Защото векове са се практикували.

Другия въпрос е свързан с една друга....идея ;).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...