Към съдържанието

БГ Наука!

В новия брой на списание "Българска Наука" ще отбележим 1000 години от смъртта на цар Самуил със статията "Битката при Беласица" от 1014 г. и краят на Първото българско царство. Галактическите пътешествия продължават в тайния съветник на проф. Витанов и едно интересно проучване на списание Science за научните списания с отворен достъп. Тайните на слънчевия вятър, ще може да "чуете" изпятата песен на тюлена монах и да се запознаете със зилотите на Света гора...и още много интересни статии и материали.

сп. "Българска Наука" брой 71

<- Карол отново дава стипендия на докторант ->

Снимка

Кое е правилно: "предвид", "впредвид" или "в предвид"?

• Трябва да влезете с потребителското си име, за да пишете във форума.
12 отговора на тази тема

#1 Yordanp

Yordanp
  • Потребител
  • 28 Мнения:

Публикувано 08 ноември 2009 - 16:58:56

Как е по правилно да се пише впредвид или в предвид, съществува ли такава дума внапредвид или в напредвид?

Този пост е редактиран от КГ125: 18 февруари 2012 - 21:18:09

• 0

#2 scarecrow

scarecrow
  • Потребители
  • 630 Мнения:

Публикувано 08 ноември 2009 - 17:14:30

нито едното, нито другото.

правилно е "предвид" без никакво "в"
  • 3
Then look around, and choose thy ground
And take thy rest

#3 ISTORIK

ISTORIK

Guardian of Time

• Глобален Модератор
  • 8154 Мнения:
  • Пребиваване:XIII век
  • Интереси:История, археология, археоастрономия, средновековна военна архитектура, военна стратегия и тактика, география, философия, медицина, психотерапия, изобразително изкуство, педагогика, лингвистика, бойни изкуства, шахмат...

Публикувано 06 септември 2010 - 22:56:13

Имам нещо ПРЕДВИД.

ГРЕШНИ са всички следващи "възможности":

впредвид
напредвид
изпредвид
в предвид
изнапредвид
напред вид
  • 1
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

#4 nik1

nik1
  • Потребител
  • 5264 Мнения:

Публикувано 13 септември 2010 - 13:11:16

Имам нещо ПРЕДВИД.

ГРЕШНИ са всички следващи "възможности":

впредвид
напредвид
изпредвид
в предвид
изнапредвид
напред вид

"в предвид" е допустимо

http://docs.google.c...8JDGAs6ceNS1MMQ

http://87.126.64.46:...09_23842010.htm

http://webcache.goog...lient=firefox-a

http://biala-kniga.h.../DRW/glava9.pdf

http://atsa.bg/uploa...s/vuprosi_4.pdf
  • 0

#5 glishev

glishev

Chevalier de la charrette

• Глобален Модератор
  • 9860 Мнения:
  • Пребиваване:София
  • Интереси:Западноевропейско Средновековие, християнство, литература, LARP.

Публикувано 13 септември 2010 - 14:47:00

Не бих използвал дори "в предвид".

Идеята на израза е, че имаш нещо "пред_вид", тоест пред виждането си, пред погледа си. Така че само "имам предвид" е правилна форма. Не можеш да имаш нещо едновременно "в" и "пред".
  • 0

"It is incumbent upon medievalists to un-teach the popular mythology that people learn outside the classroom."
Sharan Newman

Луд на шарено се радва. Блогът на glishev - версия 2.0

#6 ISTORIK

ISTORIK

Guardian of Time

• Глобален Модератор
  • 8154 Мнения:
  • Пребиваване:XIII век
  • Интереси:История, археология, археоастрономия, средновековна военна архитектура, военна стратегия и тактика, география, философия, медицина, психотерапия, изобразително изкуство, педагогика, лингвистика, бойни изкуства, шахмат...

Публикувано 13 септември 2010 - 16:32:53

Имам нещо В джоба си.
Държа нещо В ръката си.

Има нещо ПРЕД мен, ПРЕД очите ми.

Имам нещо предвид.

Погрешни са всички останали възможности:

пред вид, впредвид, напредвид, изпредвид, в пред вид, на предвид, напред вид, изнапредвид...
  • 0
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

#7 nik1

nik1
  • Потребител
  • 5264 Мнения:

Публикувано 17 септември 2010 - 18:46:46

Не бих използвал дори "в предвид".

Идеята на израза е, че имаш нещо "пред_вид", тоест пред виждането си, пред погледа си. Така че само "имам предвид" е правилна форма. Не можеш да имаш нещо едновременно "в" и "пред".

Може, може. Може да се правят всякакви логически комбинации и компилации с предлозите: "в предвижданията", "в предвид(е)ното", "в това, което е взето "предвид"..Както виждаме, хората с логическа мисъл и мислене - съдиите, го употребяват, без да се притесняват от правилата или ограниченията в тези случаи.

Тези предложност и многопредложлост е характерна особеност за индоевропейските езици (една от шестте, характеризиращи особености, много развита в българския език) , така че налагането на правила в тази насока, явно "не клати феса" на хората..
  • 0

#8 kulev1002

kulev1002
  • Потребител
  • 1 Мнения:

Публикувано 18 февруари 2012 - 21:07:37

Може, може. Може да се правят всякакви логически комбинации и компилации с предлозите: "в предвижданията", "в предвид(е)ното", "в това, което е взето "предвид"..Както виждаме, хората с логическа мисъл и мислене - съдиите, го употребяват, без да се притесняват от правилата или ограниченията в тези случаи.

Тези предложност и многопредложлост е характерна особеност за индоевропейските езици (една от шестте, характеризиращи особености, много развита в българския език) , така че налагането на правила в тази насока, явно "не клати феса" на хората..

Какво точно може? Да се събират съюзите? Вероятно има такава възможност. Но в примерите по-горе има един съюз и една дума (лексема+). "в" е предлог, а "предвиждания" си е съществително, няма нищо общо с предлога "в" и "пред". Във "в това, което е взето "предвид" "предвид" е наречие, защото въпроса, който задаваме е "как", а не "къде". Както виждам, хората с логическа мисъл са грамотните съдии. Другите са "плява".
  • 1

#9 КГ125

КГ125

Администратор

• Глобален Модератор
  • 27032 Мнения:

Публикувано 18 февруари 2012 - 21:19:19

И аз мисля, че си е просто "предвид" и останалите варианти не са правилни.
  • 0
Кто в армии служил, тот в церкви не смеется.

Чака ни разшифровка, Уотсън! И нека всички британски египтолози ми завидят!

Мислете бързо, съдете бавно.

#10 glishev

glishev

Chevalier de la charrette

• Глобален Модератор
  • 9860 Мнения:
  • Пребиваване:София
  • Интереси:Западноевропейско Средновековие, християнство, литература, LARP.

Публикувано 19 февруари 2012 - 09:22:29

Оправих малко заглавието :)
  • 1

"It is incumbent upon medievalists to un-teach the popular mythology that people learn outside the classroom."
Sharan Newman

Луд на шарено се радва. Блогът на glishev - версия 2.0

#11 nik1

nik1
  • Потребител
  • 5264 Мнения:

Публикувано 20 февруари 2012 - 10:45:24

Какво точно може? Да се събират съюзите? Вероятно има такава възможност. Но в примерите по-горе има един съюз и една дума (лексема+). "в" е предлог, а "предвиждания" си е съществително, няма нищо общо с предлога "в" и "пред". Във "в това, което е взето "предвид" "предвид" е наречие, защото въпроса, който задаваме е "как", а не "къде". Както виждам, хората с логическа мисъл са грамотните съдии. Другите са "плява".

"Съюзи", "Предлози", "съществителни", "наречия", "лексеми" ,"как", "къде"... Каква е връзката и какво по-точно искаш да кажеш? Странно е за човек който има претенции да е грамотен (щом другите са плява) да се изразява толкова неясно..
--
50 процента от съдиите ни нямат логическа мисъл (след като според теб са неграмотни)?!?

http://www.google.bg...iw=1024&bih=636

Я ми кажи колко от "грамотните" хора употребяват правилно пълния и непълния член в ежедневната реч?

Виж сега: за мен - щом като една конструкция существува в даден език, то тя е естествена, и спорът дали е "правилна" (според въведени от някого правила) или не е - е безпредметен спор..Неправилна е само формално, с оглед на въведени "неправилни" правила. Обяснявам образно защо за мен правилото е неправилна: Когато се избира една от алтернатовите за "правилна" (в случая както се вижда се изполват "предвид", и "в предвид"), все се обявява че само "единия от двата "слона" (двете конструции) е "слон"..
  • 1

#12 ganbox.com

ganbox.com
  • Потребител
  • 5 Мнения:

Публикувано 03 март 2014 - 20:54:25

Със сигурност се пише само предвид без нищо отпред.

• 0

Ganbox Google оптимизация на бизнес сайтове за по-лесно откриване.

#13 Joro-01

Joro-01
  • Потребители
  • 3537 Мнения:

Публикувано 03 март 2014 - 21:08:28

"в предвид" е полицейски израз

Този пост е редактиран от Joro-01: 03 март 2014 - 21:22:05

• 1

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни