Отиди на
Форум "Наука"

Литературната критика - нищо старо не е забравено и нищо ново не е научено. Жалко!


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Ето как писателят Иван Вазов описва заптиетата, които търсят Бойчо Огнянов в черквата: "Преобърнаха всичко, изгледаха всички кътове, които биха послужили за убежище..."

В превод на литературния критик - някой си Валери Стефанов - това звучи така: "Наясно с огромната скривалищна потентност на сградата, преследвачите скрупульозно инвентаризират подозрителните зони."

А каква е заслугата на Иван Вазов?

"Иван Вазов е човекът "събудил" текста от неговата трансисторическа потенциалност." (Каквото и да означава това!)

Употреба на думи и изрази, на "висок наратив", най-често - чуждици и клишета, които усложняват комуникацията между автор и читател или слушател...

Става дума за желанието на някои автори да се покажат свръх начетени, като използват наниз от неясни и небългарски думи. В добавка тези хора използват и клишета. В резултат се получава безсъдържателно ужмислие, салата от думи, които в опита си да кажат, покажат и укажат всичко, в действителност не казват нищо съществено. Такива текстове "експанзират в самотните полета на елитарното".

Ето как звучат такива високопарни текстове:

- Тук е мястото да бъде откроена втората дистинкция между академичния исторически наратив и словесните потоци, утоляващи глада за историческа информация в общественото съзнание с твърде пикантните блюда на паранауката.

- Тук имплицитно присъства анихилирането на историята, а разпадането на детерминираността е експлицирано с минали интенции.

- Моля, експлицирайте интенциите на поета...

- Пошлият псевдореализъм паразитира върху репортажния наратив.

- Рецептивна нагласа, рецептивно пространство, рецептивни навици...

- Проблемата (проблемът!) за средновековния град е сложен и комплициран въпрос.

- Конвенционалност, работеща в полето на автономизираната институционалност...

- Идеосинкретични формирования...

- Гората е екзистенциалното пространство, в което тайните на битието са разбулени.

- Моля, полемизирайте върху посочената проблематика, като конкретизирате параметрите на ситуацията и като избягвате да локумизирате!

- Българската литература представлява своеобразна онтологична територия на Словото като социокултурен модус и изразява комплекс от ценности, свързани с природата, човека и обществото.

- Личността се интегрира чрез словото в колективния топос на страданието и волята за индивидуално спасение.

- Словото става основа на националната идея като сакрална площ на религиозния, етическия и етническия интегритет.

- Словото се бори с екзистенциалните конвулсии на човека в ценостния нихилизъм на съвременната масова култура. Поетическото слово става емблема на един съпротивляващ се културно исторически и етнически сакрум. Но словото все по-трудно успява да се противопостави на деперсонализиращата власт на съвременните информационни и комуникационни технологии.

- Екзистенциалните конвулсии на човека в полето на поетическия логоцентризъм...

- В полето на поетическия логоцентризъм словото пренася във времето и пространството драматизма на човешкото битие.

- ... във връзка с психологизма като основа на поведенческия модел на лирическия субект.

- Това е една инвариантна структура, трансформирана на базата на християнската етика.

- Авторът се опитва да имплицира християнската етика в интимното пространство на лирическия субект.

- Усилената интуитивност довежда до имплицитна реалност, която не е породена единствено от обективното или субективното като интерпретация на времето и конкретните реалии, а оформя определен характерен паралакс по отношение на изначалното човешко битие...

- Локализация на контрола като личностна детерминанта на удовлетвореността от положения труд (заглавие на докторантска дипломна работа).

Който разбрал - разбрал...

Това са някакви изродени критерии за литературност и за научност. Някакви лични извращения на техните автори...

Щастливи са поетите, че умират млади! Да му мислят кандидат-студентите, които трябва да зубрят такива щуротии, такъв мултилингвистичен псевдонаучен меланж (бъркоч)!

Поназнайването на някой и друг чужд език наистина обогатява, но - само, когато не е за сметка на пренебрежението на родния език.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, щом такива литературни "разработки" се търсят, ще се предлагат.

Авторът ще пробута на читателите каквото си иска.

Не мога да забравя как през 90-те години един недолюбван в града си писател се опитваше да продава книгите си в кръчмите и веднъж един човек му каза следното: "Ти може и да ме убедиш да си купя книгата ти (с аргумента "Така спонсорирате КУЛТУРАТА!"), но по никакъв начин не би могъл да ме убедиш да я прочета.".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мнение на човек от професионалната писателска гилдия( да предупредя- много остър и вулгарен език, така че умната, преди да щракнете на линка, но нещата седят точно така в този бизнес): http://takaitaka.com/%D0%BA%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%81%D0%B0-%D0%BE%D0%B2%D1%8A%D1%80%D1%80%D0%B5%D0%B9%D1%82%D0%B5%D0%B4-%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B3%D0%B8-%D0%BC%D0%B8-%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%B8/

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мнение на човек от професионалната писателска гилдия( да предупредя- много остър и вулгарен език, така че умната, преди да щракнете на линка, но нещата седят точно така в този бизнес): http://takaitaka.com/%D0%BA%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%81%D0%B0-%D0%BE%D0%B2%D1%8A%D1%80%D1%80%D0%B5%D0%B9%D1%82%D0%B5%D0%B4-%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B3%D0%B8-%D0%BC%D0%B8-%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%B8/

И ти какво разбра от този пасквил или само генерираме форумна активност в търсене на точки рейтинг?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще ти кажа кратко и ясно- литературата в наши дни е най-обикновен бизнес, като се гони количество, а не качество. Аз предупредих, че няма да се хареса на хора, гледащи света през розови очила...

PS Ще има ли някаква логическа и аргументирана обосновка след емоционалната реакция или ще си останем само с последната:-)

Редактирано от kall
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ще ти кажа кратко и ясно- литературата в наши дни е най-обикновен бизнес, като се гони количество, а не качество. Аз предупредих, че няма да се хареса на хора, гледащи света през розови очила...

:grin:

Я го прочети пак пасквилеца. Но по-внимателно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чел съм го поне 10 пъти, така че не е за мен... И пак емоционална реакция:-)

Аре бе, Аспандиат, обоснови се кое не ти харесва и кое не е вярно в дадената творба, няма да седим само на емоционални избухвания я...

Редактирано от kall
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз не съм казал, че пасквилецът се отнася за теб.

Зачети се още един път и обърни внимание що за шизофреник е авторът. От една страна реве като недоклан бик, че литературата била изпростяла, от друга страна заявява, че го боли х.я за световната класика и че не я бил чел. С последното съм напълно съгласен, и аз не съм чел например "Война и мир", но и няма да седна да плюя по една Блага Димитрова, Димитър Талев или една Вера Мутафчиева, като ги наричам "угодни минетчии". Защото за разлика от тотално неизвестния за мен до днес автор на пасквилчето, "Случаят Джем" или "Последните Шишмановци" на баба Вера съм ги чел и препрочитам с удоволствие.

Голямо квичене на автора на пасквила пада и против литературния елит или "елит" и смешните му претенции, а всъщност в душата си нашият писач умира и той да бъде признат като част от него.

Пищи срещу търговската страна на писането и издаването на книги и аха-аха да го вземеш за искрен борец против комерсиализма в името на чистата литература и изведнъж, хоп, настава рев, че искал да пробие директно на чуждия пазар, където пада парата, но... онези идиоти, чуждите издатели не оценили какъв балкански литературен титан е той. Защото "масата хора, която може да те прочете и разбере, ако пишеш нещо по-различно от сантиментално-лежерни лайна, е толкова малка, че не си струва". Хем сърби, хем боли, схващаш, нали. И се оказва, че нашият корифей, претендиращ за търговски устрем, не е в състояние да изкара нищо конкурентно на международния пазар. Естествено, замаяният от егото си титаничен писател никога няма да признае или да си признае, че вероятно писанията му са дълбоко провинциални и битовистични, за него причината за провала му е "моята наивност в оперирането на света и бизнеса".

Другата толяма мъка на авторчето - Калин Терзийски и Георги Господинов. Не съм чел нито един от двамата господа, защото по принцип не чета съвременна БГ литература. И като се замисля, и двамата са ми смешни с интелектуалните им пози и позьорстване. Цялата злост на авторчето обаче реално се корени в мъката, че двете имена са известни у нас, дори и да не са четени. Ами постлали са си пичовете като ПР връзки и контакти, халал да им е. Каквито явно авторчето няма.

Накратко: цялата избълвана и изпълнена с псувни злост се корени в черната завист. Нашият герой гори от желание от никой да стане някой в литературния Олимп, дори и с тираж от 6 х 1500 бройки, но не му се е получило. И затова, противно на марксисткия принцип, че едно движение ако не може да се потуши, трябва се оглави, той решава да... напсува движението, след като не може да го оглави.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само допълнение- авторът на набеденото за пасквил е Ивайло Борисов, автор и на тази творба: http://www.colibri.bg/knigi/478/ivajlo-borisov-01-neprilichen-roman

Автобиографичните бележки в линка си ги е писал той...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...