Отиди на
Форум "Наука"

Наркотиците


Recommended Posts

  • Мнения 268
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Тук чета с тих ужас.

Към всичко се претръпва.

Аз да си призная ми е удоволствие да се занимавам със зависими и то идва след като наистина си помогнал на някого.

Няма такова чувство.

Иначе вече съм се нагледала на какво ли не и за това и начина ми на разсъждаване спрямо тези проблеми е по-различно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тук чета с тих ужас.

Ми то си е за ужасно.. И един от най-страшни проявления при зависимите от хероин е настъпването на личностни промени. Познаваш някой, харесвал си го, обичал си го, но след няколко години употреба на наркотици, не можеш да познаеш същия този човек. Виждаш как той си впряга целия интелектуален потенциал да си намери хероин или пари за хероин. Нещата които са ви свързвали вече не са важни за него... само мисълта за набавяне с дрога е важна... така, че ужасът е съвсем оправдан.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте, не знам дали тук е мястото за въпросът ми, но виждам че тук мога да получа ерудирани мнения. Бих искал да знам какво смятате за Салвия дивинорум(Salvia Divinorum) в частност и мнението ви за ентеогените като цяло. На каква основа и поради какви причини, една субстанция (каквато и да е тя) трябва да бъде класиране като законна или незаконна? Ефекти? Вреда? Зависимост? Кой е критерият и къде се слагат границите? Лично смятам, че до такава степен сме загубили способността си да оценим една ситуация обективно, че се самоограничаваме като общество...

Ето 2 интересни линка за Салвия дивинорум.(единият е на english, надявам се не е проблем) :) Благодаря предварително.

http://antares.link.bg/hortus/salvia-divinorum/

http://www.chron.com/CDA/archives/archive.mpl?id=2007_4410218

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте, не знам дали тук е мястото за въпросът ми, но виждам че тук мога да получа ерудирани мнения. Бих искал да знам какво смятате за Салвия дивинорум(Salvia Divinorum) в частност и мнението ви за ентеогените като цяло. На каква основа и поради какви причини, една субстанция (каквато и да е тя) трябва да бъде класиране като законна или незаконна? Ефекти? Вреда? Зависимост? Кой е критерият и къде се слагат границите? Лично смятам, че до такава степен сме загубили способността си да оценим една ситуация обективно, че се самоограничаваме като общество...

Ето 2 интересни линка за Салвия дивинорум.(единият е на english, надявам се не е проблем) :) Благодаря предварително.

http://antares.link.bg/hortus/salvia-divinorum/

http://www.chron.com/CDA/archives/archive.mpl?id=2007_4410218

Салвията ако не е концентриран екстракт или оплодена с друга субстанция (като диметилтриптамин* /ДМТ/ например) или те хваща слабо или изобщо не те хваща. До колкото съм запозната салвията не е криминализирана, но трябва да погледна пак, за да се уверя.

Лично аз нямам особено опит със салвия, но до колкото бъдещия ми съпруг ме е информирал - комбинирана с ДМТ наистина има действие. Много луцидни и дълготрайни визуални ефекти, включая и след като се върнеш към материалния свят. 4D пространството остава за малко като "страничен" ефект, но и то отминава.

Колкото до ентеогените, според мен е крайно лицемерно криминализирането им. Не казвам, че трябва да ги продават в Била, но не трябва и да има проблем поръчката им от Латинска Америка или Африка за лична употреба. Не е редно да се чувстваш като престъпник, че взимаш нещо, което и до ден днешен има общества, които го използват в церемонии и като лек. Ентеогените ги е имало много преди ние да се появим на тази планета и ще ги има много след като изчезнем. Факта, че човек е отделил дни, седмици, месеци и в моя случай - дори години, да чете и се информира за тези субстанции, означава, че е достатъчно наясно в какво се забърква и ако нещо се прецака, отговорност не трябва да се търси у никого освен у съответния индивид. Предупредила съм семейството, че ако изкарам някоя психоза в случай, че съм била идиотка, изобщо да не търсят отговорност на никого.

Тъпото е, че повечето хора не гледа с уважение към ентеогените, а трябва. Ако се задълбочим в древните митологии и културата на майте и ацтеките, ще открием много интересни неща, които водят именно до ентеогените. Не е тук мястото да разказвам какви неща съм виждала на триптамини :biggrin:

И пак казвам - всичко се прави с акъл и внимание. Ентеогените не са амфети или кока, от тях няма да ти стане "гот" - напротив. Понякога виждаш неща, които се молиш никога повече да не видиш! Ентеогените ти показват много и колкото е по-кофти трипа, толкова повече информация и опит човек може да извлече от тях. Още много мога да бърборя на тази тема, но трябва да ставам. :sneaky2:

*ДМТ е един от най-силните природни халюциногени, индолов алкалоид от групата на триптамините, който се съдъжа се в много растения, животински организми и дори в човешкия организъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Още нещо за лечението с метадон.

Колкото и да е вредно, /не мисля, че това е подходящата дума, а и не знам коя да употребя/ лечението с метадон е една по-добра алтернатива пред тази, зависимите да се снабдяват с опасните боклуци продавани по улиците и наречени с гръмкото име - хероин.

Проблемът е, че местата за лечение с метадон в специализираните клиники са ограничен брой, а и такъв тип клиники има само в няколко града.

Голяма част от зависимите чакат с години да се освободи място. Често пъти този период може да се окаже доста по-дълъг от живота на потенциалния пациент. Приемат се незабавно за лечение само бременни и ХИВ позитивни...

Нещата не са много розови...

А колкото до този въпрос -

***

Ето 2 интересни линка за Салвия дивинорум.(единият е на english, надявам се не е проблем) :) Благодаря предварително.

***

english - проблем в БГ Наука? Ооо не! Тук само прекомерната употреба руски във форум Теоретична физика е проблем! Големите дози на руски език води до сериозно пристрастяване!

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още нещо за лечението с метадон.

Колкото и да е вредно, /не мисля, че това е подходящата дума, а и не знам коя да употребя/ лечението с метадон е една по-добра алтернатива пред тази, зависимите да се снабдяват с опасните боклуци продавани по улиците и наречени с гръмкото име - хероин.

Проблемът е, че местата за лечение с метадон в специализираните клиники са ограничен брой, а и такъв тип клиники има само в няколко града.

Голяма част от зависимите чакат с години да се освободи място. Често пъти този период може да се окаже доста по-дълъг от живота на потенциалния пациент. Приемат се незабавно за лечение само бременни и ХИВ позитивни...

Нещата не са много розови...

А колкото до този въпрос -

english - проблем в БГ Наука? Ооо не! Тук само прекомерната употреба руски във форум Теоретична физика е проблем! Големите дози на руски език води до сериозно пристрастяване!

Поздрави Б.

Клиничния морфин по швейцарската система е по-добрия вариант. Доставната цена на 2 мл. ампулка морфин е 0,63 ст. 4-5 мл. да му трябват на човек (на по-тежко зависимите), пак по-евтино ще му излезе. И в случай, че в един момент намери силите, волята и желанието да спре опиатите много по-лесно ще се откачи от морфина. Дори с чайчета от кратом ще стане. Докато както вече казах, при метадона и откачването от метадон е в пъти по-трудно, тежко и почти невъзможно.

Днес това си говорих с един приятел - лекар, който много го е яд, че преди 3 години пропадна този проекто закон за България. Записваш се в регистрите като зависим, отиваш си при GP-то си, дава ти се рецепта за необходимата ти доза, отиваш си в аптеката и я получаваш чиста, с чиста игла и спринцовка. Ето ти спад на разпространението на хероин, ето ти по малко случаи на хепатит С и ХИВ, ето ти и функционални хора. Пък който иска да спре - ще намери как.

Даже въпросния лекар, за който говорех - Paul Featherstone, моли лекарите на пациентите му, които идват да се лекуват с ибога при него, да ги свалят от метадон и да им предпишат кодеин или морфин, защото от тях по-леко минава лечението.

В erowid имаше една мацка, която тази година е успяла да спре метадона с ибога и кратом - баси комбинацията беше направила, но все пак.

Иначе метадона е по-добра алтернатива от мешилките дето ги продават по улиците. Но това не я прави най-добрата алтернатива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако ми говориш за хероино зависим, който и пие в същото време ти гарантирам, че няма как. Сещам се за една сцена от д-р Хаус дори (не, че д-р Хаус е достоверен източник на медицинска информация). Епизода, когато беше минал на метадон, а Уилсън си мислеше, че е на хероин и за да си докаже тезата му поръча една чашка скоч :whistling: Защото знае, че хероина и алкохола са толкова несъвместими, че туко-така могат да те убият :post-20645-1121105496:

Не съм уточнила, че става дума за зависимост от хероин :bigwink: Така или иначе си остава фактът, че много често са налице и двете зависимост - и към наркотични вещества, и към алкохол. A matter of geography, както се казваше в един филм преди години.

Моята безкрайна уж търпимост и разбиране към наркоманията като заболяване свършва с необходимостта да обирам кървави спринцовки, на които дори не са си направили труда да сложат предпазителчетата, от детските площадки. Един път за една бройка ги видях преди търчащите тригодишни хлапета, на тревната площ в центъра на площадката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм уточнила, че става дума за зависимост от хероин :bigwink: Така или иначе си остава фактът, че много често са налице и двете зависимост - и към наркотични вещества, и към алкохол. A matter of geography, както се казваше в един филм преди години.

Е, аз говоря с уточнения.

Принципно други субстанции позволяват комбинация с алкохол, но хероина - НЕ. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е така, тревата култивира навици, които могат, казвам могат да доведат до..... големи бели.

Мда. Това имах предвид.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Още нещо за лечението с метадон.

Колкото и да е вредно, /не мисля, че това е подходящата дума, а и не знам коя да употребя/ лечението с метадон е една по-добра алтернатива пред тази, зависимите да се снабдяват с опасните боклуци продавани по улиците и наречени с гръмкото име - хероин.

Проблемът е, че местата за лечение с метадон в специализираните клиники са ограничен брой, а и такъв тип клиники има само в няколко града.

Голяма част от зависимите чакат с години да се освободи място. Често пъти този период може да се окаже доста по-дълъг от живота на потенциалния пациент. Приемат се незабавно за лечение само бременни и ХИВ позитивни...

Нещата не са много розови...

А колкото до този въпрос -

english - проблем в БГ Наука? Ооо не! Тук само прекомерната употреба руски във форум Теоретична физика е проблем! Големите дози на руски език води до сериозно пристрастяване!

Поздрави Б.

Ето и на български.

http://www.entheogen-bg.org/Entheogen/Index

Въобще сайтът е много изчерпателен откъм инфо не само за салвията.

Лично аз си я отглеждах тази чудесия от чисто ботанически интерес /тъй като според ЗКНВП не е забранена/, но пък растението нещо не му се хареса обстановката и загина. Иначе има хубави лилави цветове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Алкохолът "върви" наистина с някои дроги (употребявам понятието в най-общия и придобил гражданственост смисъл) - тревата, амфетамините и кокаина.

Не е така, тревата култивира навици, които могат, казвам могат да доведат до..... големи бели.

До какви? Не я подценявам, но хайде и да не я демонизираме! Твърдя съвсем отговорно, че алкохола е по-опасен!

Ето една балансирана статия по темата: http://e-vestnik.bg/502

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е така, тревата култивира навици, които могат, казвам могат да доведат до..... големи бели.

Разбира се, че е така.

За това тревата не е за ежедневна употреба и никога не съм разбирала, хората които я употребяват всеки ден.

Същото важи и за алкохола - по чаша вино на вечеря е толкова ОК, колкото и 2-3 дръпки от марихуаната.

Но по бутилка уиски всеки ден води до също толкова вредни навици, колкото ежедневната злоупотреба с марихуана.

Който не може да употребява, да пие лимонада и да не разваля удоволствието на всички останали. Честно казано - писало ми е от такива, които прекаляват и злоупотребяват.

Днес това си обсъждахме с един познат, как криминализирват какво ли не - още малко и чистия въздух ще криминализират! Лично аз, като човек, който не е фен на кафе, чакам някой идиот със сърдечни проблеми, да изпие голямо количество кафе, да вземе да му стане нещо и да криминализират кафето - тогава много хора ще зацепят за какво говоря.

Ако трябва да бъда честна, омръзнало ми е от хора без елементарна култура на консумация да съсипват дългогодишен човешки труд.

Което ми напомня на любимия ми стенд-ъп на Бил Хикс. Черпя.

http://www.youtube.com/watch?v=vX1CvW38cHA

Алкохолът "върви" наистина с някои дроги (употребявам понятието в най-общия и придобил гражданственост смисъл) - тревата, амфетамините и кокаина.

До какви? Не я подценявам, но хайде и да не я демонизираме! Твърдя съвсем отговорно, че алкохола е по-опасен!

Ето една балансирана статия по темата: http://e-vestnik.bg/502

Той е по-опасен :biggrin:

7. Пушенето на марихуана тласка към употребата на твърди дроги - „Всички хероинови наркомани са започнали от трева“

В България употребата на твърди дроги започва през 1969-а – 1970-а без никаква трева. През 1989 – 1990-а година у нас са регистрирани 1 400 зависими от твърда дрога. Хероиновата епидемия в началото на 90-те години на 20 в. също се развива без трева. Когато се появява марихуаната около 1995-а година, употребата на твърди дроги в страната намалява. За съжаление, този факт никога не влиза в новините.

Според директора на Европейския център за мониторинг на дрогите, между тревата и твърдите наркотици не съществува зависимост. Това е мнението и на специалистите по цял свят. Самото послание към младите – „Тревата ще ви тласне към твърди дроги” е много опасно, тъй като създава у тях нагласата, че е “нормално” след като си пушил трева, да преминеш към нещо по-сериозно. В материалите за превенция в цивилизованите европейски страни на децата се казва, че “повечето хора, които пушат трева, никога не използват твърди дроги”. С което се подчертава, че не е “нормално”, ако си пушил трева, да започнеш да се боцкаш и да взимаш безкритично всичко, което ти попадне. В този смисъл, митът за зависимостта между марихуаната и хероина създава повече проблеми, отколкото може да разреши.

Мда. Именно.

edit: кой ме кара да чета коментарите към тази статия :doh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Алкохолът "върви" наистина с някои дроги (употребявам понятието в най-общия и придобил гражданственост смисъл) - тревата, амфетамините и кокаина.

До какви? Не я подценявам, но хайде и да не я демонизираме! Твърдя съвсем отговорно, че алкохолът е по-опасен!

Ето една балансирана статия по темата: http://e-vestnik.bg/502

Михов, смесваш две неща - чисто физиологичния ефект от тревата и алкохола, и реалните условия, които различават зависимостта от алкохол и зависимостта от наркотици. Съвсем съзнателно не деля втората на зависимост от трева и от други вещества. Защото съм реалист и защото съм виждала за какво иде реч. Цитирам един мой много близък приятел, на който вярвам почти безрезервно на всичко, което каже: "за постигане на единица желано състояние организмът се трови по-малко, ако ползва марихуана, отколкото ако ползва алкохол." Ок. И какво от това? Това не значи, че редовната употреба на марихуаната е по-добра от алкохолизма. Или от редовната употреба на алкохол, да не е твърде силно алкохолизъм. По много причини. С наркотиците просто се влиза в спирала. И да, може би има значение, че не е легализирана, но това не е основното и легализацията й няма да постигне илюзорната социална, политическа и хуманитарна идилия, която някои строят на основата на свободно достъпна законна трева.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Алкохолът в не много чести случаи води до алкохолизъм. Тревата може да ви доведе до състояние, пред което алкохолизмът да е песен. Това са трудно сравними социални и личностни състояния, макар да почиват и двете на пристрастяването.

А и след като има алкохол и тютюн, за какво са ви треви??

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Куна, не твърдя, че редовната употреба на марихуана е добра.

Твърдя само, че за една "нормална" личност пушенето на трева не е опасно. Подчертавам "нормална", а не такава предразположена към депресивни състояния или шизоидни разстройства. Естествено, не е нужно да уточнявам, че изключвам и подрастващите от сметката.

Всъщност познавам хора, които пушат всеки ден и са си съвсем добре, но честно казано за мен това е прекалено. Също както е прекалена и ежедневната консумация на твърд алкохол.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знаете ли според мен, в глобален аспект, къде се корени проблема с "всяко вещество, което е способно да промени нормалното психическо състояние на човека" или така наречените наркотици (за мен не всички баннати с черен печат вещества заслужават този грозен етикет, но както и да е). Проблема е много прост и се нарича copy-paste.

Не особено запознати доктори и учени, изразяват не особено компетентни мнения по въпроса, които се канализират и техните думи съвсем се изкривяват от не особено кадърни журналисти, в не особено достоверни медии, които сами по себе си достигат до не особено запознати с концепцията на нещата политици, които прокарват закони и забрани, без дори да могат да произнесат правилно името на субстанцията.

И от там потръгва всичко. Една дълга спирала от copy-paste информация, която се насажда в съзнанието на обществото и го прави от закостеняло, още по-закостеняло. Не забравайте, че преди време дори споменаването на думата наркотик е било табу. Подобни отворени дискусии са били немислими. Което ми напомня за най-големия ми ужас, а именно цензурата и контрола на информация - когато това се случи, припомнете ми да се самоубия :bye2:

Теорията и практиката не винаги съвпадат и много често се разминават. На хартия може да пише, че LSD е опасен наркотик, който води до психоза, лудница и смърт (нека почива в мир, неговия откривател, Алфред Хофман, който наскоро почина на 102 години), но пък на практика аз ви казвам, че миналата седмица, докато бях на 100 мг. lsd и плувах в басейна, в небето, чрез помощта на облаците, над мен се изсипа световната история в образи, сцени, орнаменти. Видях елементи от гръцката митология, картини от културата на ацтеките, човешата анатомия се изписа в небето и аз имах късмета да я наблюдавам. Огромен облак над мен доби формата на стотици хиляди делфини, които сякаш се гмуркаха в синьото небе, което за мен вече беше океан от информация, в която се давех. Видях неща, които бяха кристално красиви, както и болезнено грозни. Исках да бъда трептящата природна енергия, която усещах, но бях заключена в човешко тяло. Да - имах моменти на страх, имах и моменти на ужас. Особено, когато ми се наложи да изляза от басейна и да застана лице в лице с останалите хора, които бяха толкова несъвършени и грозни на фона на всичките животински видове, които я ме полазваха по крака, я прелитаха над мен. Приближавайки се към морето, се почувствах слаба - не можех да поема силната енергия, която идваше от там. Почувствах се една малка микрочастица от този свят - толкова незначителна и безмислена, че се разплаках. И да - имах момент на депресия, когато от съвършенството на тази дизайнерски пипната машина наречена природа, трябваше да се върна в...цивилизацията. В изкуствено създадения свят на летния черноморски курорт. И ми стана гадно. Но...нито се психирах, нито влязох в лудница, нито умрях. :clap: Не. Дъг Станхоуп беше прав като каза - there are some shit about life you don't need to know - но пък, аз съм на мнението, че човек трябва да е информиран, трябва да знае. Иначе се превръщаме в овци, ходещи след овчара си.

Много от веществата, на които са им лепнати етикет "дрога", всъщност не са нито дрога, нито са толкова опасни. И всички са строго индивидуални - резултатите варират от личност до личност (говоря предимно за ентеогените, синтетиките като амфети, кока, хероин, морфин и прочие изобщо не ме влечат и ги намирам за абсолютни ла*на - аз си обичам природата :closedeyes: ). За това, тези дискусии трябва да са отворени и монетата да се гледа от всичкки страни - да отсичаме "добро" и "зло" е прекалено плитко, не мислите ли?

Нека има свободен достъп до информация за тези неща - лично на мен ми отне не малко годинки проучвания, докато се навия на първата порция гъби и не съжалявам. Знание, знание и знание му е майката - да се консумира на сляпо е невежество.

Наскоро дори в един университет в САЩ провеждаха семинар по "интелигентна и безопасна употреба на наркотици" - което ми е доста странно, защото се случва в държава, която криминализира пирацетама :doh:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Психозомиметиците действат различно на всеки човек. На някои може да им се изсипе дъжд от делфини или центуриони на главата, но други може да ги подгони тиранозавър или да помислят прозореца за врата... Или да не се върнат от трипа. Като цяло употребата на в-ва, които ти бъркат по такъв начин в съзнанието /а още повече и fashback eфектите, дето ти се появяват когато изобщо си забравил, че си приемал картончето/, не са за подценяване. Мозъкът е прекалено деликатен орган, че да го тормозим по такъв начин. В края на краищата трябва първо човек, решил да поузлоупотреби с дадено вещество да си направи елементарна оценка полза-риск.

Лично аз, като човек, който не е фен на кафе, чакам някой идиот със сърдечни проблеми, да изпие голямо количество кафе, да вземе да му стане нещо и да криминализират кафето - тогава много хора ще зацепят за какво говоря.

кафето няма чак такова влияние върху кръвното налягане, колкото се преексонира.

Пък и едва ли и най-големият кофеиноман би понесъл да изпие 100 чаши кафе /колкото е леталната доза/.

Е, ако някой е решил да се самоубива по такъв ексцентричен начин, може да си съкрати пиенето на толкова много кафе /с оглед на невероятната диуреза, която ще получи/ ако замени 50 чаши кафе /т. е. половината/ с 2-3 таблетки ципрофлоксацин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Психозомиметиците действат различно на всеки човек. На някои може да им се изсипе дъжд от делфини или центуриони на главата, но други може да ги подгони тиранозавър или да помислят прозореца за врата... Или да не се върнат от трипа. Като цяло употребата на в-ва, които ти бъркат по такъв начин в съзнанието /а още повече и fashback eфектите, дето ти се появяват когато изобщо си забравил, че си приемал картончето/, не са за подценяване. Мозъкът е прекалено деликатен орган, че да го тормозим по такъв начин. В края на краищата трябва първо човек, решил да поузлоупотреби с дадено вещество да си направи елементарна оценка полза-риск.

Именно. Това имах предвид.

П.П.: Вметка-съветче - винаги си набавайте "бавачка", която да ви "варди" в случай, че сте решили да взимате нещо подобно. Сам не си е работа, а е и опасно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Именно. Понеже тук четат и подрастващи, идеята ми е, че пишейки за някакво преживяване или опит с наркотични/халюциногенни вещества, е добре не да наблягаме на това, колко по-безопасни? са те от входящите дроги /кафе, цигари, алкохол/, а да обясним същността на действието им, рисковете, последиците, както и възможните начини за предотвратяването им или спешна помощ при интоксикиране. Иначе ще излезе, че рекламираме тези субстанции. и ще цъфнат едни приятни хора от Дирекцията по Наркотични вещества да ни питат що сме пушили ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Именно. Понеже тук четат и подрастващи, идеята ми е, че пишейки за някакво преживяване или опит с наркотични/халюциногенни вещества, е добре не да наблягаме на това, колко по-безопасни? са те от входящите дроги /кафе, цигари, алкохол/, а да обясним същността на действието им, рисковете, последиците, както и възможните начини за предотвратяването им или спешна помощ при интоксикиране. Иначе ще излезе, че рекламираме тези субстанции. и ще цъфнат едни приятни хора от Дирекцията по Наркотични вещества да ни питат що сме пушили ;)

За т'ва се намесвайте, че аз понякога се отплесвам и позабравям :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Твърдя само, че за една "нормална" личност пушенето на трева не е опасно. Подчертавам "нормална", а не такава предразположена към депресивни състояния или шизоидни разстройства. Естествено, не е нужно да уточнявам, че изключвам и подрастващите от сметката.

Всъщност познавам хора, които пушат всеки ден и са си съвсем добре, но честно казано за мен това е прекалено. Също както е прекалена и ежедневната консумация на твърд алкохол.

Хм, явно имаме различни разбирания за "нормална" личност. :biggrin: Майтйпът настрана, това с предразположението към депресии, или дори шизоидни разстройства, е доста относително. Има хора, коието принципно не са предразположени, но имат такива периоди, заради обективни или субективни обстоятелства. Има значение семейна среда и пр. Подрастващи също е относително. Човек на 20 или дори 20+ години не е подрастващ, но може да е много уязвим и една трева в "подходящия" момент може да му разкаже играта така, както водката не може. Ще ми се и на мен нещата да бяха толкова прости...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Именно, Ласт Роман! Да ви кажа само, че една от защитните реакции на всеки, който е застрашен от пристрастяване - е: "стига сте ми се месили!" или "не е вредно, другото е по-вредно!"

Това е един такъв психологически момент. Вредно е, опасно е, води до здравословни проблеми по-късно, дори да сте забравили, че сте ги ползвали, създава опасности за социализацията или за развитието, тласка личността в съвсем друга посока.

Михов, за нормалния човек може да не е опасно, но имаме ли гаранция? Кой е нормален и кой не в тоя шантав, но иначе доста здрав свят.

Така, че - недейте. Радвайте се на чистия въздух и на всяко свястно нещо, което видите, знайте, че всяко тъпо нещо е временно и това е то.

Изкуственото стимулиране с вещества на който и да е орган, хеле па на мозъка.... - :lac:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абе казано накратко - консумирайте с мярка, защото 'дозата прави отровата' /респ. лекарството/.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...