Отиди на
Форум "Наука"

Помощ. Находки в градината.


Recommended Posts

  • Потребител

Главната ми теза е за търговец или войник,умрял по нашите земи.Иначе за езика -дори да е духовник,пак ще пише на турски,ако е турчин.Арабският не е бил чак та такава почит,както се казва,той е бил на един от народите в империята,просто е езика на Корана.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
просто е езика на Корана

Е това малко ли е? Възможно е да е духовник или силно религиозен човек, който да е държал да бъде написано на оригиналния език на Корана, но не е изключено и да е арабин, както отбеляза Галахад - в този период българите и арабите са живеели в една държава, в която е имало интензивна вътрешна търговия. Много български търговци редовно са посещавали Египет например, възможно е и някой от тях да е оставил нещо там, което няма да е чак толкова учудващо.

А и един въпрос: Фенди и на арабски ли означава "господин"?

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да,това е турска дума -господин означава, като титла.Значи е бил богат човек,най-вероятно не е духовник и синът му,по-скоро търговец,защото повечето са наследствени търговци.Ако е духовник нямаше да бъде изписан така надписа.вече не се съмнявам,че е бил по-скоро търговец.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Защото и аз знам, че е турска дума. В такъв случай везните отново се накланят към тезата, че може и все пак да е турчин въпросния ефенди.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

аз лично бих го направил, с условието ако го изложат да има табелка кой, кога и къде го е открил и така за векове напред. :animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И все пак, не ми се иска да се отказвам. Разгледах доста сайтове за арабски език и калиграфия и в руската уикипедия видях тази арабска азбука .

post-3230-1206734248_thumb.png

нали търсех ме буквата "h".

post-3230-1206734315_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 3 years later...
  • Потребител

здравейте , буквално преди няколко дена след разчистване на купища камъни се подаде подобна плоча , прелиствайки виртуалното пространство ми се видя най - добрия вариант имаено тук да попитам за информация . ще кача и снимка . прегледах всички комента до тук и според мен дадата на плочата е 1149 , но след като поставя снимка ще прецените сами

post-20764-0-27979900-1400879154_thumb.j

Редактирано от huligan_raw
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

по скоро 1169 или около 1755 по нашето летоброене.

Като се казва нищо особено...добутай го до местния музея или си го задръж за поставка на саксията в градина ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това вероятно е надгробен камък, а при тях надписите обикновено се въртят по цялата колона, тъй че няма начин някой като гледа надписа от едната страна да разбере какво пише от другата страна подпряна на стената. Най-добре е да се занесе в музея, където вероятно ще украси градинката пред сградата, та да става ясно, че това е музей.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

честно да си призная , в първия момент си помислих , че това е някакво заклинание или нещо от този род .никога не съм се интересувал от камъни , надписи и каквито и да е стари предмети . некомпетентен съм , и не ме е срам да призная ,че струпаните камъни от едната страна на къщата ми изгледат единствено като тежка и неприятна работа . любопитството ми надделя ,и просто исках да разбера какво е това . реално след като закарам въпросния камък в някой музей , не дойде някаква група с багери безогледно да опустоши подредения ми двор . хора всякакви . не смятам се превръщам в надзирател с пушка , че някой му дошло на акъла да търси нещо си . та именно заради това първо търся информация , всички знаем какво се случва когато предадеш нещо , благодаря , потупване по рамото . какво е ???? от къде е ???? . и от прочетените коментари по нагоре , най- ме блази "аз лично бих го направил, с условието ако го изложат да има табелка кой, кога и къде го е открил и така за векове напред "

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами предполагам че ще те разочаровам, ама дори и във музея в Лондон да е, такъв маловажен камък, едва ли ще има табелка, че и да го излагат и т.н. Това е надгробен камък, който е малко възможно да носи смислена информация, още повече че по вида му съдя че е на съвсем обикновен човечец, без титли или други функции. Тези на по-важните хорица, са малко или много доста по-добре оформени, от мрамор или друг подобен материал и т.н.

Слоделих музея, единствено от гледна точка че подобните се съхраняват там, но не е задължително..може спокойно да е поставка за саксията. А иначе нормално е да има "от къде е"?, нали трябва да се опише

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Предполагам, че камъка е бил взет преди години от някое турско гробище и е бил употребен вторично за някакъв зид (или за нещо друго) при развалянето на който сте го намерили.

За съжаление у нас няма практика да се слагат табелки, а би било хубаво. Точно този камък в най-добрия случай би бил поставен някъде в градинката или в някоя купчинка подобни камъни. По-вероятно второто, защото родните музейни дейци ако нямат някакъв личен кяр не се отличават с голямо усърдие и трудолюбие.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...