Отиди на
Форум "Наука"

Новите историко-археологически комплекси


Elemag

Recommended Posts

  • Потребител

Явно не си ходил до крепоста че да видиш какво значи нужда от инфраструктура. Гугъл стрит вю са снимали улицата, та лесно може да се види старото състояние. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ходил съм пролетта преди да почне бутафорията /за щастие/. Нямах особен проблем с инфраструктурата /нито пък тя с мен/.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбирасе че за българина пътищата не са важни, но за изтънчения европейски или японски турист имат значение. Трябва да има място където да спрат 5-6 автобуса, десетина коли и т.н. С трици маймуни не се ловят. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

изтънченият западноевропейски турист не е тъпак и няма дори да си помисли да припари до това чудо. С визуализации японци не се ловят.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Леле, кадрите от Кракра направо ме размазаха... :ohmy:

Защо ли се чудя, то държавата бутафорна, какво остава за историческите обекти...

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Крепостта Кракра е правена за министерството, а не за хората, изпусна се Янакиева

Считам, че сме свършили на 100% работата си по проекта на крепостта „Кракра”, каза кметът на Перник Росица Янакиева в дебат с общински съветници от Перник, излъчен по zaPernik.com.

Кметът отказа да отговори отново на въпроса харесва ли й това, което е направено на крепостта „Кракра”. „След като експертите са се произнесли за вида на крепостта „Кракра”, аз не бих могла да се изкажа по това”, каза Росица Янакиева.

„Категорично заявявам, че това, което се е случило на крепостта „Кракра” не е реставрация”, каза кмета Янакиева. Тя обясни, че направеното е визуализация. „Да бъде представен туристически обект във вид, който да изгради в туриста евентуална представа за съоръжението, което в миналия век е изглеждал по някакъв начин. За пернишката крепост нямаше доказателства как е изглеждала крепостта. С визуализация не са нарушени останките. Даже там, където стъпи кулата специално бяха направени археологически проучвания, за да може да стъпи на място, в което да не пречи на археолозите”, каза кмета Росица Янакиева.

В отговор на забележка, че госпожа Янакиева не управлява в името на хората, а на някакви си министерства и работници от музея, направена от пернишкия общественик Вихрен Матев, кмета на Перник Росица Янакиева каза: „Ами много ясно!”.

Най-важните въпроси за крепостта "Кракра" зададе общинският съветник от ГЕРБ Пламен Борисов, но кметът Росица Янакиева подскачаше всеки път, когато му чуеше гласа, а съветниците от ГЕРБ заставаха на нейна страна, в опит въпросите на съветника Борисов да не бъдат чувани, което е шок за нас - аудиторията. Дали не е играла парата или нямат други зависимости, за да охраняват така кметицата предстои да проверим.

Дебатът за крепостта Кракра завърши по най-безсрамния начин, като първо съветниците обявиха,че излизат в 15 минути почивка, но после всеки си взе чантичката и избяга.

http://www.zapernik.com/politika/krepostta-krakra-e-pravena-za-ministerstvoto-a-ne-za-horata_26912/?fb_comment_id=fbc_1418549971706094_103077_1419161334978291#f73d396f8e6df

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам, но трябва спешно да се забранят поне за 100 години всякакви реставрации на антични и средновековни обекти, а пари да се отпускат само за разкопки и консервация. В противен случай ще гледаме как един по един историческите ни обекти се опропастяват и бутафоризират, а това, освен всичко друго, ще доведе и до убиване на историческия туризъм, доколкото го има у нас.

Царевец отдавна е опропастен, текущо пък - Трапезица, дано поне Плиска и Преслав успеем да опазим, макар и там да не липсват типичните железобетонни бутафории, но все още не е фатално положението.

Но явно по линия на туризма се очертава едно доста тарикатско перо за крадене на пари от ЕС, като най-пресен пример е случаят с крепостта Кракра.

Лоши, много лоши времена настанаха - деградирахме като нация и закономерно почнахме да унищожаваме и историческото си наследство...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Като е за визуализация, да бяха разчистили някакъв терен без руини и да бяха издигнали върху него един филмов крепостен декор - хем евтино, хем не е вредно, хем сигурно по-автентично щеше да изглежда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Намерих снимка, запечатала един работен миг от чутовната визуализация на Кракра. :notworthy:

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Как се развиват нещата в Севлиево:

Археологическата ценност крепостта Хоталич попада в землището на с. Кормянско, в местностите Джевизли бунар, Крушевското и Калето

zx500_819441.jpg
Община Севлиево има изготвен концептуален план за опазване на античната и средновековна крепост "Хоталич" във фаза предварителни проучвания.
Разработката е дело на "Арк проект" ООД.

Ясна е необходимостта от регламентиране на дейностите по опазване на културното наследство в археологическата ценност крепостта "Хоталич" и като първа стъпка тя трябва да се развие в две основни паралелни посоки - развитие на археологическите проучвания, консервация, реставрация и експониране на недвижимите културни ценности и създаване на туристическа инфраструктура и социализация на археологическия резерват, каза за "Строителство Градът" главният архитект в община Севлиево Йорданка Христоскова.
На следващ етап е задължително създаването на план за управление, който ще осигури устойчивост на мерките за опазване на културното наследство, препоръчват авторите на концепцията.

Разработката набелязва необходимите действия - допълнителни сондажни проучвания за изясняване на въпроси, свързани с конфигурацията на цитаделата и за проверка на строителната периодизация на вече разкрити структури.
Тези проучвания могат да дадат необходимите резултати за съставяне на дългосрочна и финансово обезпечена програма за археологическо проучване, елемент от общия план за управление на археологическата ценност.

По отношение на консервационните и реставрационните дейности първоначално е задължително изготвянето на програма за консервация, реставрация и експониране (важна част от плана за управление), включваща и реконсервация на вече извършените работи, която ще спомогне за преустановяване на практиката на аварийните мерки за опазване и аварийната консервация и ще осигури постепенната и поетапна реализация на дейностите, предвидени с необходимата проектна документация, паралелно с проучвателните работи по археологическия обект.

Като първи етап проектът предлага да се изготви документация за консервация, реставрация и експониране на три обекта, подбрани по степен на завършеност на археологическите проучвания и като ключови елементи от цялостната композиция на средновековния град Хоталич: източна крепостна стена и порта, западна крепостна стена, западна църква в подградието.
Спецификата на археологическия обект, особеностите на терена и съществуващия достъп предполагат условно разделяне на елементите на туристическата инфраструктура в две основни зони: подградие и цитадела.
В зоната на подградието (автомобилно достъпна по полския път), в най-югозападната му част, където са приключили теренните археологически проучвания, се създава основното посетителско ядро – информационен център с прилежащите му обслужващи площи и експониране чрез реконструкция на три средновековни еднопространствени жилища. Предвиденият за строителство терен е самостоятелен имот с площ 807 кв.м със силен наклон в посока юг, което дава възможност за застрояването му със сграда на две полувкопани нива със "зелен покрив", оптически вписваща се в ланшафта, същевременно отворена с широк панорамен поглед на юг, към долината.
Полувкопаният "горен" етаж е с подход от изток, от пътя, и съдържа приемна зона, състояща се от приемно фоайе (щанд за сувенири, автомати за напитки и пр.) и зала (изложби, семинари, ритуали, обучение и др.) и обслужваща зона – санитарни възли и административни, складови и технически помещения. Полувкопаният "долен" етаж е достъпен само от юг и е предвиден за заведение за хранене с необходимите обслужващи площи.
Конструкцията на сградата е смесена – стоманобетон и метал, покривът е затревен, материалите за обработка на видимите фасади (източна в едно ниво и южна в две) са стъкло, камък и дърво. В близост до информационния център са предвидени паркоместа и площи за маневриране на автомобили и автобуси.

За онагледяване бита на жителите на Хоталич проектът предлага да се реконструират три средновековни къщи. Експозиционният участък е подбран в най-северозападния край на подградието и в близост до информационния център. При разкрити над 90 подобни едноделни жилища, които очевидно са били покрити с типичния за района цепен камък, без типологична хипотеза, може да се възпроизведе за посетителите пространството на обитаване през XIV век заедно с малка експозиция на предмети, намерени при разкопките.
В зоната на цитаделата (автомобилно достъпна по горския път), на север от крепостната стена, през пътя, се създава вторично посетителско ядро – едноетажна малка сграда, естествено вкопана в стръмния терен с изключително обслужващи функции (санитарни възли, административни, складови и технически площи). И тук е предвидена възможност за паркиране на автомобили и маневриране на автобуси.

Основните посетителски маршрути са пешеходни
Проектът предлага реконструкция на съществуващите пешеходни пътеки почти без промяна на наложилите се оптимални спрямо релефа и разположението на туристическите обекти трасета и изграждане на нови, повтарящи предполагаемата средновековна улична мрежа. Предвидена е и екстремна пешеходна пътека през гората в източната част на защитената територия, свързваща източния квартал на подградието с вторичния посетителски център и крепостта. Запазват мястото си и се обезопасяват основната панорамна площадка и подходът към нея. Съхранени са традиционните и са предвидени нови уширения на посетителските пътеки за кратък отдих на открито, панорамен поглед и наблюдение на защитени растителни и животински видове.

Материалите за настилки на пешеходните пътеки, стъпала и площадки за отдих са дърво и каменни фракции без имитация на средновековни градежи. Елементите на градинското обзавеждане – пейки, маси, перголи и др., се предлага да бъдат с прост дизайн от камък и дърво. Паркингите са настлани с каменни павета и плочи на тревна фуга, довеждащите пътища са асфалтови.

Проектът не засяга съществуващата богата на широколистни и иглолистни видове горска растителност. В зоните на посетителските ядра и местата за отдих и наблюдение е предвидено допълнително озеленяване с трева и характерни за региона като географско положение и надморска височина храсти и дървесни видове.
Всички тези дейности заедно с широка информационна кампания са част от програма за създаване на туристическа инфраструктура и социализация на археологическата ценност "Хоталич", акцентира арх. Христоскова.

Програмата трябва да обезпечи проектно набелязаните дейности, да изведе приоритетите и да осигури ресурсите за постепенната им реализация. Като първи етап заедно с настоящия концептуален план за опазване на недвижимото културно наследство на територията на крепостта "Хоталич" е изготвен предварителен проект за подробен устройствен план за изключване на терен (общинска собственост) от горския фонд и преотреждането му за нуждите на туристическата инфраструктура, който параметрира бъдещата застройка и подлежи на предварително съгласуване.
След одобряването и процедирането на окончателния проект за ПУП е необходимо да се изготви проектна документация за конкретните обекти.

Следващ етап е създаването на план за опазване и управление на археологическия резерват "Хоталич", който на базата на концептуалния план за опазване ще разпише режимите и специфичните правила и нормативи, програмите - дългосрочни и краткосрочни, за реализация на дейностите, организацията на управление, организацията на финансиране, системи за мониторинг, системи за контрол и др. мерки, гарантиращи устойчивост при проучването, съхранението и представянето на културното наследство.

За крепостта "Хоталич"
Градът крепост "Хоталич" се намира в централната част на Северна България, северозападно от Севлиево. Разположен е над пролома на река Росица, върху най-високата западна част и по южния склон на рид (Крушевската планина) с приблизителна ориентация изток–запад. Възникнал като византийска крепост, той е просъществувал и като средновековен град, съизмерим по площ със столиците на българската държава.
Археологическите проучвания са провеждани почти без прекъсвания в периода от 1979 до 2008 г. Разкрити са значителни части от укрепеното селище. Върху най-високата западна част на рида се разполага цитаделата, оградена от крепостен зид от цепен камък на хоросанова спойка. Към момента са разкрити повече от 900 м от крепостна стена и кули, порти и потерни. Стените са запазени до височина 3 м. Във вътрешността на цитаделата са разкрити останки от еднопространствена църква с нартекс и екзонартекс. Проучени са жилищни и стопански помещения и части от средновековен некропол. Южно и югоизточно от цитаделата се намира подградието на крепостта. Досегашните проучвания са показали наличието на четири квартала. Проучени са и две църкви с некрополи. Разкопани са около 90 сгради с предимно едноделен и двуделен план. Жилищата са полувкопани в склона и са изградени от цепен камък на глинена спойка. Някои от помещенията са определени като железарски работилници. Проучени са и пещи за битова керамика. Резултатите от археологическите проучвания на крепостта показват, че тя е възникнала в епохата на късната античност (IV - VI век) и е продължила съществуването си и през средновековния период (X – XIV век). Източно и югоизточно от крепостта е регистриран средновековен некропол. В близост до билото на рида в източна посока има видими стени от неизвестен за сега археологически паметник. Възможно е тези структури да са свързани функционално и хронологически с "Хоталич".
Археологическият паметник на културата "Антична и средновековна крепост "Хоталич" е обявен през 1967 г. с категория местно значение, по-късно през 1994 за паметника е определена категория "национално значение". В територията се допускат дейности, свързани с археологическо проучване, консервация, реставрация и социализация на паметника на културата. Всички дейности, свързани с благоустройството и социализирането на паметника на културата, се съгласуват с Националния институт за опазване на недвижимите културни ценности.
Цялата територия на археологическата културна ценност попада в границите на защитена зона ВС 0000275 "Язовир "Стамболийски" по "Натура 2000". За същата все още не са изработени предписания за опазване. Археологическата ценност крепостта "Хоталич" попада в землището на с. Кормянско, в местностите Джевизли бунар, Крушевското и Калето. Границите на територията, защитена и охранителна, обхваща земеделски земи и гори с обща площ 459.345 дка, от които защитена територия 132.490 дка и охранителна територия 326.855 дка.

Проект за близо 5.5 млн. за социализация на средновековния град
С проекта "Осигуряване на достъп и социализация на средновековен град и крепост "Хоталич" община Севлиево кандидатства по оперативна програма "Регионално развитие 2007-2013", приоритетна ос 3: Устойчиво развитие на туризма, операция 3.1 "Подобряване на туристическите атракции и свързаната с тях инфраструктура". Общата стойност на проекта е 5 487 600 лв. За онагледяване на бита на жителите на "Хоталич" проектът предвижда да се реставрират три жилищни сгради от XIV век, в които ще има малка експозиция на предмети, намерени при разкопките. Ще бъдат изградени източната и западната крепостна порта. Предвижда се реконструкция на съществуващите пешеходни туристически пътеки и изграждане на нови такива, както и направата на панорамни площадки. Ще бъде реконструиран път с дължина 3 км, свързващ Севлиево със средновековната крепост. Предвидено е изграждане на паркинг за леки автомобили и автобуси.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това на Пернишкото кале ми прилича на плочи за тераса... дано са монтирани стабилно, та да не падне някоя плоча на главата на японски турист.

А на Белчин баня (Мали Цариград) има монтиран и фуникульор! (може би първият в БГ?!)

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе какъв ,японски турист ште доиде в Перник да гледа тези,облицовани скелета,кого заблуждават тези,тези не знам как да ги нарека.Какви 3милиона лева това трябва да сабори незабавно,испрали са едни пари от европеиския съюз,аиде сега всички да се хванем заедно да излезем и да се опълчим ,срешту тези грандомански цинизми.То това ми прилича на хотел Мистрал Балчик.Аз много се изненадах.Това ,ако се случеше тука в УК-то хората штяха да ги истрепят с камъни.Това е едни мишки сме българите,мишоци.За това и 1.5милиона българчета ,като мене сме се изнесли и обогородяваме тука в Шефилд,големите баджаци на англичанките.Бачкам по 8-10 часа на ден културно ,хората приветливи сплотени,исобшто е раи ,един път като те приемат в тяхното съсаити.Всичко е ток карам 2010 година кола.Получавам заплата в упс 10 паунда на час.Държавата ми плашта рента за къштата в която живея със жена си 400 Паунда на месец.Квото искарам е мое разбира се 20 процента такс.Жена ми е наи красивото русо саксонско съштество на света и е висока два пръста повече от мене ,а аз съм 182см висок и има наи великия баджак и бухнал задник на света,Обаче си е прозведение на искуството детето:).Няма значение това извиниявам се просто съм много штастлив от както съм стъпил на албиона.Мислим за деца държавата пак штяла да ни плашта незнам си колко ми обяснява моята.Ария и Маламир ште се казват,момче и момиче,ако даде господ.Живота ми е приказка и просто праштя от здраве,фитнес работа,вкъшти невероятна съпруга, никога несъм мислил,че аз мога да постигна всичко това при това толкова лестно.В българия живеех в къштата на родителите ми след казармата 2005-2006 един от последните набори.И в Балчик,Варна ништо.Бачкам като куче пиколо за 250 кирливи лева 12 часа смени като луд всеки ден я ми платят я не.После стана така ,че трябваше лоши работи да се правят штото и аз исках бмв ништо ,че татко не можеше да си позволи да ми купи нито мама.А ,аз се метнах на хероина и от 96 кила останах 78

Тогава се запътих Германий,Испаний,Ибиси,БерлиниМюнхени и Амстердами,Франкфурти и говна.Итака Животът накрая ме отведе тука в Англия в дълбоката провинция.Тука почнах да вземам лекарство без пари от държавата Суботекс и спрях хероина сега пак сум 95-96 кила тренирам си хапвам си всичката болка и гадни работи са минало в работата си се запознах с най красивата жена на света,даже не мога да си повярвам на живота,които водя в момента ,че е мои ,че това съм аз ВМВ...наркомана и крадеца и лъжеца в които ме превърна България и използвах интелекта си да нося нештастия на хората навсякъде кадето бях,само заради скапаните пари.И кажете ми сега моля ви се от какъв зор да се връштам ,като гледам и чета кво става там след като животът ми е тук ,а колко оште момчета като мен 1985 набор и другите всичките от всякакви възрасти.Знаете ли ,че примерно в Балчик е фрапирашто 80- процента от връстниците ми са се изнесли по съштия начин,кои както намерил за добре.Това им е на тях целта държат те без преспектива без пари някакви грозни мухлиовци от Бургас и Варна с кинти хванали наи яките гаджета,а те само с тях понеже парата тежи много в България и така мухливците са напоказ в България последните 10 години,а можештите момчета сме навън плаштаме си данъците и обогородяваме с ,красивите си гени навсякуде.Аз без да преувеличавам един се чувствам като Ален Делон навсякуде кадето съм вниманието което получавам от женската половина на Албиона е просто невероятно да се опише.Оказа се ,че и с братовчет ми в Манчестър е така и с други копелдаци съм приказвам всичките говорят за това странно явление,скачат ни англичанките ,като куцо пиле на домат ви казвам,като мухи на мед ни се лепят,без преувеличение.И никои никога никаде не говори за пари ами за чувства.Или нешта от рода ,харесваш ми аре ела в нас да се н.....ме и така.Навремето аз не вярвах на Башта ми като ми разправяше как им били скачали германките и не знам си какво там през комунизма и Германия.Нашия беглец в Западна Германия,обаче домиляло му на башта ми върнал се загърбил си волкваген сцирокото и се върнал 84 година да работи в някакво шиб........но предприятие и срештнал маика ми.И на мене така ми се получи горе долу обаче в Англия и аз няма да повторя грешката на башта ми сина ми да се роди в България.Заштото аз съм сигурен ,че промените скоро няма да настъпят .Оште повече ,че в България освен политическата пикня,извинявам се която се излива върху хората и особено младите,трябва да си признаем ,че има разлагане на обштеството,следствие на голямата емиграция на Българите особенно младото поколение.Увеличаваштата се циганизация и ширештето се беззаконие и широбаджанаштина,навсякъде,поради тази ширешта се шуробаджанаштина младите и можешти нямат никаква преспектива пред себе си.Моето поколение е изгубенно за България и отчуждено и като гледам тези снимки се разплаках хора еи тука пред лаптопа какво правят с България!!!И тези снимки просто бръкнаха дълбоко в мен,те показват макар и коственно но много ястно какво става в България и как тази страна се управлява и от какви хора се управлява.И политиката е Българите да бъдат отчуждавани от собствената си държава,даже сега посегнаха на моята културна принадлежност и история .Единственното нешто което запазих от България със мен на Албиона и моята единстванна гордост сега какво ште показваме тези облицовани скелета ли,толкова ли не можаха поне да се обучат майстори Masons да се наемат хора от вън като няма в БГ да се направи поне идентично със съштата технология,на градеж какви са тези меки чекмеци,пералня на пари.Много съм разочарован и не искам децата ми никога да израстнат и да испитват огорченията на живота да порастнеш в България.Благодаря на всички ,ако сте прочели моята малка плеяда но просто се разчувствах тука много и исках да покажа може би проблема от друга светлина и какво е бъдештето България.......И последно няма ли кои да се надигне нешто Божо-Можо .Оня професор Пламен Павлов или някои други не знам тези са ми по известните така ,да искажат някаква гражданска позиция,хора,организации да ги подкрепят тези хора да се саборят тези грозилишта.Това не трябва да се оставя току-така да мине,ако ште го правят да го правят като хората поне и да събарят тези ,незнам как да ги нарека вече нешта.Добре поне,че не са били захванати за основната конструкция в Перник не знам на други места как е,дано да е така и там.Извинявам се за правописа си опитвам се нешто нештата от 6 клас ми се губят може да е добре за мене някакви тестове за деца да намеря да си припомня:):)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Атракцията „Звук и светлина" даде бляскавото начало на вече завършения Археологически парк „Нов живот за миналото на Раднево". Проектът е уникален за страната, защото за първи път на място, където няма разкрити археологически обекти, се прави репродукция на открити архитектурни паметници.

http://perniknews.com/news/read/pernishkite-upravnitsi-tryabva-da-vzemat-primer-ot-kolegite-si-v-radnevo-kak-se-pravi-restavratsiya-na-starinen-obekt

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

a62cdf934ed94fc11c2a4a50787dc670e0a1ec7eНадграждането на средновековната крепост в защитената местност "Яйлата", освен че е със спорни естетически качества и не е археологически достоверно, ще е незаконно и ще окаже сериозно въздействие върху околната среда. Това предупредиха в сряда от екокоалицията "За да остане природа в България“. Природозащитниците напомниха, че Яйлата се намира в защитената зона "Калиакра", която е част от европейската мрежа НАТУРА 2000 и където вече има установени нарушения на европейското екологично законодателство покрай строежа на ветропаркове, довели до съдебен иск от Европейската комисия срещу страната ни. Дострояването на крепостта се предвижда в проекта "Яйлата – античната врата на Добруджа" на община Каварна, който се финансира по европейската оперативна програма "Регионално развитие". В заповедта на Министерството на околната среда и водите за обявяване на защитена зона "Яйлата" се допуска само реставрация на крепостта, но не и ново строителство. А такова по същество ще е надграждането на стените от сегашните три метра на шест метра. Освен това се планират и кули с червена ламарина, "увенчани с метален шпил“, за чието въздействие върху околната среда не е правена оценка. От организацията посочват, че подкрепят почистването на пътеките и реставрацията на скалната църква на Яйлата. Според нея за науката и туризма е важно да бъдат проучени и експонирани некрополът и уникалните скални ниши, които са разположени непосредствено над морето и са уникална атракция, но нейните представители са против надграждането на крепостта, защото липсата на екооценка означава, че не са ясно последствията на дострояването за геоложката основа. "И в момента някои от скалните ниши в района са със срутени покриви, което показва нестабилна скала. Натрупването на голямо количество строителен материал върху нездравата основа ще създаде опасност от нови срутвания", аргументират се екозащитниците. По техни данни по време на строителството да бъдат утъпкани около 16 декара тревни степни съобщества, обект на опазване в Защитена зона Калиакра. Ще бъдат унищожени и екземпляри от вида теснолистен божур, защитен вид по Закона за биологичното разнообразие. От "За да остане природа в България“ призовават екоминистерството да спре реализацията на порекат в този му вид и той да се редактира така, че да се гарантира спазването на режима за Защитена местност "Яйлата" и да не се стигне до увреждане на Защитена зона "Калиакра".

http://www.bulfax.com/?q=node/3763604

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ахааа, явно не можеш да видиш неговите снимки.

Разкайвам се много, пускам няколко снимки от Бяла:

1391538_10151905139724754_1248630178_n.j

67945_10151905140179754_339131481_n.jpg

1379652_10151905141399754_2022233540_n.j

1393642_10151905139494754_646951561_n.jp

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да се готви Урвич.

Фандъкова иска крепостта Урвич край София да стане туристически обект

http://www.dnevnik.bg/razvlechenie/2013/10/25/2168437_fandukova_iska_krepostta_urvich_krai_sofiia_da_stane/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Глобален Модератор

реставрираните забележителности у нас през 2013 година:

http://www.peika.bg/Starinnite_bani_v_selo_Banya_chisto_novi_l.g_i.83280_ii.20466.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Глобален Модератор

В Стара Загора засега са се постарали с реставрацията най-сериозно:

1ad40010fb09edd8009fd84f984829ff.jpeg

Античният форум в Стара Загора вече може да бъде посещаван от туристи след издаването на официално разрешение за ползването му, съобщават от пресцентъра на общината, цитирани от БТА.

По проект "Превръщане на културно-исторически паметници от Античния период на Стара Загора в туристическа атракция" бяха консервирани и експонирани западната порта и допълнителната външна крепостна стена на древния римски град Августа Траяна, форумният комплекс с аудиториум, площад и терми, главната антична улица Decumanus maximus, мозайка от антична сграда, антични подови мозайки и лапидарни паметници, античен басейн, портик с колонада и римска подова мозайка в източния двор на Регионалния исторически музей.

Очертани и пригодени за туристически посещения бяха всички елементи на отбранителното съоръжение, както и хронологията на етапите на изграждане на крепостната система в Античността. От запад е създаден подход, който осигурява достъп до археологическия комплекс и дава начало на туристически маршрут, започващ от влизането през портата на античния град. Оформена е цялостна среда на античния площад. Пана с фотоси пресъздават атмосферата на римския град и исторически данни, поднесени за информация на туристи и посетители.

Инфраструктурата позволява достъпа на хора с увреждания, обособени са алеи, места за паркиране и стълбище пред Регионална библиотека "Захари Княжески". Част от проекта е и създадената интерактивна туристическа информационна система за туристите и гражданите.


Вила Армира в Ивайловград също е пример за адекватно проведена консервация и реставрация:

1535562_678366698881159_590532365_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...