Отиди на
Форум "Наука"

Някаква информация за "делва"


EminescuX

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте, искам да разбера каква е тази "делва" или каквото е там.
До сега съм разбрал че, тези символи обозначават обема, и също че била римска ама до колко е вярно не мога да кажа... Ако някой е по запознат моля да даде информация , също и каква стойност има :)
Ако темата не е в правилния раздел моля да бъде преместена!
6898778K.jpg6898783C.jpg

Редактирано от EminescuX
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Изчакай да влязат запознати хора, но мисля, че ако си я намерил трябва да се обадиш в най-близкия музей.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

сред означенията, аз виждам единствено Делта, като това е означението за 4 (или за 10 на доста по-късен етап) , така че не зная дали това е обема...

също не се знае и датировката. Съдове с подобна форма се срещат от Тракийски до доста по-късни периоди и служат най-вече за съхранение на зърно, така че може би това е всичко което може да се каже за нея.

Стойност - най-вече сантиментална

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пред триъгълника (делта), е имало още едно означение " | " (права черта) но е изкъртена до някъде, на снимките се вижда.
Само да отбележа,че е намерена преди 40 години, от дядо ми(бащата на моя баща). Орали са нива и са закачили капака на "делвата" и са я изровили.. И сега колега на баща ми(човек който обикаля с металотърсач лятото по плажа, и се прави,че разбира....) му пуска фитили че е много скъпа и иска да я продава, обаче няма никаква информация.

post-20434-0-47216800-1388402735_thumb.j

Редактирано от EminescuX
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
  • Потребител

а тези от 16-19 век как се наричат, и защо трябва да е гръцка или римска?

Честита нова година! Много здраве, щастие и Успехи!

Радвам се че и ти проявяваш интерес и искаш да научиш нещо.Аз съм дал съвети на господин EminescuX ,можеш да се възползваш от тях.Дано съм ти бил полезен.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...