Отиди на
Форум "Наука"

Какво мислите - "покорител" на Родопите или...


Угир Айдар

Recommended Posts

  • Потребител

Какво мислите за текето на Енихан баба и плочата на Момчил войвода? Затова,че "националистите" го смятат за поробителя на Родопите? А, от друга страна , плочата на Момчил , защитник, деспот или севастократор?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Какво значи какво мислим?Ако текето е духовен паметник /не ми е съвсем ясно/ не виждам пречка да си стои.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А дали изобщо е съществувало лице Енихан баба е отделен въпрос.

Не разбирам връзката с Момчил, обаче. Той е местен феодал от времето на феодалния разпад на българската държава, когато на хоризонта излизат няколко силни локални владетеля. (Защо ми се струва, че той и подобните му са аналог на влашките войводи, но последните са географски по-отдалечени и следователно по-самостоятелни? )

Не са се срещали с Енихан баба, че да ги сравняваме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Във Албания може с камъни да те убият ако зададеш въпроса Скендербег или султан Мехмед. И това в предимно мюсюлманска страна, чиито народ има доста приноси след ислямизацията си към Османската империя. Тука е въпроса за наше и чуждо. Е Момчил е местен родопчанин зад който стой целият народ на родопите, нищо че след завладяването част от него ще станат мюсюлмани. И Момчил не води битките сам, а с армия от местни хора родопчани, там са синовете, братята, бащите на родопското население. Затова Момчил е нашият, демек на Родопите, а Енихан Баба е чуждият.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И все пак това тюрбе е алианско, пък в района няма алиани. Другото , което е че на този връх за молитва и курбан ходят и българи-мюсюлмани и българи-християни. Османската империя е добре проучена , но там такива имена , като Енихан , Саръ и т.н. не съществуват. Много интересна тема...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ми не съществуват. :))

Иначе посещението на свещени места от другата вяра е нещо често срещано из балканите или поне в БГ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И все пак това тюрбе е алианско, пък в района няма алиани. Другото , което е че на този връх за молитва и курбан ходят и българи-мюсюлмани и българи-християни. Османската империя е добре проучена , но там такива имена , като Енихан , Саръ и т.н. не съществуват. Много интересна тема...

А знаеш ли нещо за Кадемли баба султан :

http://wikimapia.org/15067095/bg/%D0%A2%D1%8E%D1%80%D0%B1%D0%B5-%D0%B3%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%9A%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%BC%D0%BB%D0%B8-%D0%B1%D0%B0%D0%B1%D0%B0-%D1%81%D1%83%D0%BB%D1%82%D0%B0%D0%BD

?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...