Отиди на
Форум "Наука"

Исторически и военни филми


Warlord

Recommended Posts

  • Потребители

Чак да се чуди човек защо. В края на краищата просто се е опитал да им взриви парламента :)) Какво толкова...

Най-обикновен терорист :biggrin: Обаче тази склонност човешка - фокусът да пада предимно върху бруталното, кървавото, "тъмната страна" въобще - е израз на стряскащ примитивизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Има една стара продукция за Мери Стюарт, казва се "Мери Шотландска". В главната роля е Ванеса Редгрейв (доста млада), а в ролята на Елизабет е Гленда Джаксън, която играе страхотно. Филмът не е нещо забележително, но има добри попадения. Впрочем, аз не съм гледал филм за Мери Стюарт, който да ме грабне.

"Прокълнатите крале" ми хареса (особено играта на Жана Моро), но декорът наистина беше потресаващ. Реквизитът също, макар и не чак до там. Не знам дали Дрюон не умря след като е видял тази гавра с епохата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Впрочем, аз не съм гледал филм за Мери Стюарт, който да ме грабне.

Този с Робърт Карлайл никак не е лош.

Ето нещо ново, френско и съответно доста шантаво на места :biggrin:

Henri-4-Movie-Poster.jpg

Как да не се влюби човек... :bwush:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Понеже напоследък доста често проявявам особен пиетет към Англиското ранно Средновековие...може ли да ми кажете нещо, информация, линк(на ЛС) за една англиска историческа класика- филма ,,Алфред Велики"?Войните му с Датските викинги от Денлоу и т.н.

Ако имате инфо бих бил много благодарен!

Филмът в България обаче е напълно непопулярен за съжаление!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Модератор История

http://www.youtube.com/watch?v=eHZiehxrcJI&feature=related

Филм от доброто старо време когато нямаше компютри.Хиляди статитсти и сравнително правдоподобни бойни сцени.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Никак не е лош да, има и бг участие в него, мисля главно като консултанти по османското облекло, въоръжение и тн. А сега се сетих за един скорошен италиански с доста по-солидно бг участие - La masseria delle allodole, за арменския геноцид:

locandina.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не е лош като цяло, но има и дразнещи моменти. Аз го гледах с надеждата, че ще има доволно флотски и бойни сцени, ама нищо такова не стана. Само 10 минутки в началото дадоха няколко кадъра от една меко казано странна престрелка между малък руски кораб и тежък немски броненосец, та руснаците си четяха молитви на палубата вместо да се борят за спасяването на кораба си докато ги обстрелват, докторите преди операция четат молитви и тн. явно сега е насаден комплекса от това, че през соц периода такива сцени са нарочно изрязвани и дайте сега да наблъскаме всички филми само с такива. Та беше малко странно във филм, който се казва Адмирал, действието да се развива в Сибир през зимата и отделно любовта между главните герои беше странно и трудноразбираемо представена, ама карай има всякакви вкусове, руснаците разправят че му се кефат ;)

п.п. а да и ролята на Сергей Безруков беше непростимо кратка и трагична. :(

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Филмът си е драматичен. Наистина малко отделят на Колчак като командващ Черноморския флот. А той е работил по планове за десант при Константинопол и е бил успешен командир. Е, като сухопътен началник прекалено е разчитал на "швейковете" от Чехословашкия корпус дето накрая го предават на червените само и само да додрапат до Владивосток и да се качат на корабите за Европа. Това беше добре показано на филма, иначе за личния му живот с поетесата, така си го описват и по книгите.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

381810-la-commanderie-feuilleton-avec-637x0-2.jpg

Сега гледам това сериалче. 14 в., владение на хоспиталиерите във Франция, издирват се съкровищата на наскоро унищоженият орден на тамплиерите главно, но има и много битови сцени от обикновения живот - преобладават яко бой и кърско онождане :) въобще доста подобен е на The Pillars of the Earth примерно, по-дървен е от него, но определено има капацитета да сгрее някоя франкофонска душица в януарския студ с мисълта, че не само в Англия се правят такива филми ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Rikyu", "Рикю" (1989) на Хироши Тешигахара. Филм за последните години на Сен-но Рикю, майстора на чаената церемония в двора на Хидейоши и за конфликта между двамата. Много красив, крайно драматичен и странно непопулярен.

"Furin kazan", "Самурайски знамена" (1969) на Хироши Инагаки. Филм за един от служителите на Такеда. В главната роля - Тоширо Мифуне. История за лоялност, фанатизъм и огромни усилия в името на неясна цел.

И двата филма си ги бива. Който си пада по класическите самурайски сюжети, ще ги оцени. Горе-долу са на нивото на "Тронът в кръв" от Куросава, но за разлика от него са направени по събития от японската история, а не са преработка на европейски сюжети

Мисля, че lila_va навремето ми беше препоръчала "Лейди Джейн" и новия "Анри Четвърти". И двата филма се оказаха наистина прекрасни, много благодаря!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Я виж ти, има ли ги в замунда японските?

За Анри 4 потвърждавам, наистина добре пипнат, макар и с някои и други типично френски труднообясними странности ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Furin kazan" го има, всъщност Eastern spirit са го качили точно днес.

"Rikyu" го има само в Пиратския залив и сийдът е крайно недостатъчен. Като го изтегля, ще се опитам да го направя и на файл за Замундата. Велик филм е.

Инак се каня да тегля и "Ugetsu monogatari" ("Разказ за бледата луна") от 1953 на Кендзо Мидзогучи, който май има и Сребърен лъв от Венеция.

И пак ми се е догледал "O-oku" ("Вътрешен дворец") на Тору Хаяши от 2006. Нещо съм на японска вълна. Само субтитрите са ми проблем, трябва да търся английски.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Глобален Модератор

4388484M.jpg

Средновековна Испания и борбата й срещу арабската експанзия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Жуков", 12 серии, с Александър Балуев в главната роля, от 2011г. Има го в руския сайт "Кинозал.тв"

За съдбата на маршала след 1945г.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Escape from Sobibor / Бягство от Собибор (1987)

post-10707-059553000 1330460051_thumb.jp

Не е останал в историята като Great Escape или Papillon, но Рутгер Хауер в най-силните му години е достатъчен повод да се гледа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За съжаление "Толедо" се оказва сериал. Минисериал ли е или ще има много епизоди? Ако е минисериал, бих го гледал.

Инак сега пресен излезе "Кориолан" по Шекспир на (и със) Ралф Файнс. Страхотен филм, хем Шекспирова драма, хем съвремен военен екшън. Адски добре направен. Все едно войната на Кориолан с волските и измяната му към Рим се развива в Босна. Препоръчвам го. Има го в Замунда, ето и трейлърче:

Отделно гледах един "Ричард III" от 1995, пак модернизирана версия. Текстът е Шекспиров, но действието е сякаш в трийсетте години. Иън Маккелън е велик в главната роля:

http://www.youtube.com/watch?v=DsGGjXZw1eQ&feature=related

И - специално за Ресавски:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

http://zamunda.net/d...s.php?id=276982

"Mircea", 1989 (румънски).

Филм за воеводата Мирчо Стари и може би за битката при Ровине. Още не съм го гледал, сега си го тегля.

Впрочем, в Замунда имат и унгарския "Звездите на Егер", което си е направо класика.

---

http://zamunda.net/details.php?id=274664

"I skuga hrafnsins", 1988 (Исландско-шведски)

"Сянката на гарвана". Какво заглавие, а? Действието се развива в XI в., като гледам сценарият е класическа родова сага.

Намирам, че Замунда има също "Човек на всички времена" с Пол Скофилд и "Лъвът през зимата" с Питър O'Тул.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За съжаление "Толедо" се оказва сериал. Минисериал ли е или ще има много епизоди? Ако е минисериал, бих го гледал.

Май да, ще има общо 13 серии.

Румънските соц продукции страдат от доста недостатъци, но си имат своя чар ;) и аз го гледам Мирча, а се оказа, че са правили филм и за Буребиста, ще стигна и до него.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Май да, ще има общо 13 серии.

Румънските соц продукции страдат от доста недостатъци, но си имат своя чар ;) и аз го гледам Мирча, а се оказа, че са правили филм и за Буребиста, ще стигна и до него.

това с Буребистата може ли да се изкопае от някъде и има ли адекватен превод?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами трябва да проверя в руските торенти, иначе го има в ютуб, без никакви субтитри, макар че гледах малко от него там, не е чак толкова неразбираемо колкото на пръв поглед ;)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...