Отиди на
Форум "Наука"

Работа в лаборатория - образование?


taurus

Recommended Posts

  • Потребител

Привет,

Завършвам инженер-химик тази година, имам интерес за работа в лаборатория, каква допълнителна квалификация ще ми трябва и къде мога да я изкарам?

Участва ми се в някакви изследвания,проучвания ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Нямам желание за степени , кариери и т.н.

Просто искам да си искарам бакалавърска или магистърска степен някъде навън и после да се върна или да си остана там .

Например mechanical engineering :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Според изискванията лаборантът, придобил трета квалификационна степен, ще може да работи в химическата, хранително-вкусовата промишленост, преработвателните производства към нея и в металургията. Възможностите за професионална реализация на лаборантите се свързват с производства в областта на органичния и неорганичния синтез, полимерно-преработвателната промишленост, фармацията, производството на парфюмерия и козметика, биотехнологии, преработката на целулоза, битова химия.

Според новите учебни планове на МОН, за лаборант ще се учи в училище.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Здравей!

Аз също съм инженер-химик и вече шест години може да се каже че работя като лаборантка. Незнам каква ти е специалността, но можеш да работиш почти на всякъде с изключение на клиничните лаборатории. Другото - за научната дейност. Самата работа в лабораторията е и малко научна, освен ако не си в производството. В лабораторията в която работя непрекъснато се налага да се въвеждат нови методи или да се подобряват стари, и стига да имаш достатъчно желание можеш да експериментираш. Другото не по-малко важно условие е прекият ти ръководител, както и колегите ти да ти позволят. За съжаление в България повечето хора необичат "знаещите", съжалявам че го казвам, но е истина.

Желая ти успех ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Лаборанти се използват най-често в следните области:

- в парфюмерията,

- в козметиката,

- в рентгенологията,

- в микробиологията,

- в химическата промишленост,

- в хранителната промишленост,

- във физикохимията,

- в биохимията,

- в генетиката,

- в микробиологията,

- в паразитологията,

- в имунологията,

- в производството на алкохолни напитки,

- в ядрено-магнитния резонанс,

- в здравеопазването, в манипулационна (изследването на кръв и/или урина),

- в криминологията,

- в металургията,

- в органичния и неорганичния синтез,

- в полимерно-преработвателната промишленост,

- във фармацията,

- в преработката на целулоза,

- в биотехнологиите,

- в пътното строителство и в строителството на сгради (изпитване на строителни материали)...

Вероятно е да не съм изчерпал всички възможности, но мисля, че това е достатъчно, за да се ориентираш.

Разгледай и тук:

- Университет "Проф. д-р Асен Златаров", Бургас

http://www.btu.bg/bg/Strukture/Cnil/cnil.htm

- Виртуална химична лаборатория 2.0

http://boyan.dortikum.net/bg/projects/1/%D...80%D0%B8%D1%8F/

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Аз завърших химия в СУ "Св. Климент Охридски". Търся си работа в лаборатория. Бихте ли ми дали насоки: в какви фирми да търся?

Пробвай в Актавис. Специално на химици дават малко пари, но 1-2 години стаж не вреди.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Привет,

Завършвам инженер-химик тази година, имам интерес за работа в лаборатория, каква допълнителна квалификация ще ми трябва и къде мога да я изкарам?

Участва ми се в някакви изследвания,проучвания ...

Здравейте и от мен. Да взема и аз да отговоря на въпроса на "taurus". Работа в лаборатория добре имаш желание какъв е проблема. Каква квалификация ще ти трябва ли ами най-вече желание да се учиш и здрави нерви. Иначе ти е нужно да знаеш какво точно правиш и защо го правиш. е трябва и малко да почетеш няколко стандарта ( не повече от 100). На отговора на "ISTORIK" много точно ти е дал сайтовете но специално за btu............... тук малко се ядосах не са само тия лаборатории можеш да погледнеш и тук лабораторни анализи на горива и масла. За заплащането ако си кадърен винаги ще те оценят. Успех в попрището. Иначе защо да не пробваш и тук lik lik.

35360102020552043071255409907GuLxTOjhTTHHS8ACoDxT.GIF

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
ISTORIK-a много точно ти е дал сайтовете, но специално за btu... тук малко се ядосах...

Не са само тия лаборатории... Можеш да погледнеш и тук лабораторни анализи на горива и масла. Иначе, защо да не пробваш и тук lik lik. За заплащането, ако си кадърен, винаги ще те оценят. Успех в попрището!

И кое те ядоса, ако не е тайна?

Това намерих, това дадох. Толкова мога.

В крайна сметка, макар родителите ми да са химици, аз нямам нищо общо като образование и интереси с химията, с лаборатории...

Да не говорим, че в този форум аз се изказвам в разделите по химия и математика без да имам химическо и математическо образование. Въпреки това, давам вярна информация. Ами, ако имах такова образование?

Тук има много химици, ама никой не му беше отговорил толкова подробно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Привет,

Завършвам инженер-химик тази година, имам интерес за работа в лаборатория, каква допълнителна квалификация ще ми трябва и къде мога да я изкарам?

Участва ми се в някакви изследвания,проучвания ...

Ако желаеш да работиш в лаборатория в лаборатория като химик и тази лаборатория е акредитирана и частна, то тогава, ти трябва да преминеш задължително държавно обучение, състоящо се от тридневен курс, който завършва с изпит.

Вземането на този изпит ти дава правото да работиш в определена лаборатория за да извършиш в нея определена работа.

Никоя лаборатория няма право да наеме на работа служител, който не е завършил този курс.

Разбира се, кандидат-лаборантът трябва да заплати този курс.

Аз завърших химия в СУ "Св. Климент Охридски". Търся си работа в лаборатория. Бихте ли ми дали насоки: в какви фирми да търся?

В кой град живееш?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
И от кога е това с курса? Че аз не помня да е имало подобно изискване до преди година.

Winagi go e imalo pone za biohimichnite i mikrobilogichnite, za da bude akreditirana edna labolatoriq tq trqbwa da ima personal odobren ot durjawata. Vsqka koqto e vzema na rabota hora neqvili se i ne otgovarqshti na usloviqta podleji na sankcii. Pak da kaja zavisi ot deinosta na samata labolatoriq i ot vida deinost koqto izvurshwa shoveka. No akoe mikrobiolog ZADALJITENO SE QWQWA NA KURSA I TESTA ZA DA MOJE DA RABOTI KATO MIKROBIOLOG V AKREDITIRANA LABOLATORIQ !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

колко взима един лаборант?

Двама души с дипломи за инженер работят нещо, което е под тяхната квалификация.

Защо не си преведете дипломките на английски и не потърсите работа в ЕС? Там един инженер взима къмто 10 до 15 пъти повече от един инженер тука (изключвам само инженери в областта на IT технологиите - на тях в БГ пак им се плаща малко, но поне достатъчно)

Не стимулирам емиграцията, просто ви съветвам да започнете да се осъзнавате, че стажът навън е добра основа за високи успехи и тука :)

Имайте амбиции - а за да участваш в проучвания и изследвания трябва да си в държава, която дава пари за такива. В БАН няма пари за заплати, камо ли за проучвания. А частните компании, които правят проучвания в България ги правят за да спестят от заплатите на специалистите - същата работа би била много по-добре платена в една по-отдавнашна страна-членка на ЕС :).

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
@ROCK

Не знам как е положението с микробиологичните лаборатории. Но хаоса и бюрокрацията при една акредитация е толкова голям че не е чудно двама експерти от БСА да ти кажат две противоположни неща по темата. Пак ти казвам до миналата година бях метролог на акредитирана лаборатория. Курс естествено не съм карал. Изкарал съм само някакъв елементарен двудневен семинар насочен към една много конкретна и специфична област от метрологията и нищо повече. Всичко трябваше да си уча сам до колкото мога. А за комисията от БСА единствено трябаше да бъде представен някакъв( независимо какъв) сертификат за семинар който може да мине за обучение.

Lion Queen

в институтите един лаборант започва от 300 лева бруто. Което естествено е едно нищо. А по повод това което казваш за работа в друга държава не всеки иска да захвърли всичко което има тук като семейство дом и приятели за да гони дивото в чужбина. Аз лично колкото и да взимам навън няма да ми платят това от което тряба да се откажа ако замина!

Ма който не иска да не ходи. Ама който иска да се ориентира отрано. И да помисли - тъй или иначе винаги може да се върне. България няма да му избяга :) ТОва са млади хора, студенти или току що завършили. Те не са обременени и могат да вземат бъдещето си в свои ръце. Сори ама тука в България бъдещето им е много несигурно! Инвестирали са в образование нерви и време. Да работят за 300 лева възнаграждение е подигравка! Онези, които сме останали заради семействата си и грижата, която трябва да полагаме за родители и т.н. сме си понесли и бремето на тази отговорност. Как тъй ще живея аз с 300 лева - че как ще се видя с приятелите си и какво ще мога да дам на семейството си??????? Много странна логика...

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Много си в грешка - са наука се занимават и хора без допълнителни доходи и живеят крайно мизерно в сравнение с колегите си в чужбина.

Е то представата ви за чужбина е все едно отивате на Марс???? Аз едно не мога да разбера, каква е тая мания да се твърди, че човек като отиде в друга държава да работи и губи всякакви контакти... Аз познавам хора, които никак не се оплакват от новите си социални контакти в чужбина. И там живеят хора, не живеят марсианци. Извинявай но тук не може да имаш личен живот с 300 лева - тъй като като си платиш сметките и се опиташ да се нахраниш няма да ти останат пари дори за билет за градския транспорт, за да се срещнеш с приятелите си. Това може да го каже човек, който в момента си живее доста по на широко или някой му подпомага бюджета. Десет лева на ден ти е само храната и пътните до работата, в месеца има 30 дни - та то пари за интернет няма дори да ти останат, камо ли за сметки, за топла вода, за ток? Ти изобщо не осъзнаваш какво казваш в момента - това не е компромис, а пълна мизерия. Хората остават тука различни причини. Приятелите ти за какво са ти ако не може да стигнеш до тях или нямаш пари да им звъннеш по телефона? Те какво ще идват да те взимат, да те почерпят и да те поддържат приятелски? Къв е тоя живот? Какви са тия незаменими приятели? Искам да ти кажа, че човек, който не му стигат парите в България, приятелите му постепенно го отсвирват. И той си остава сам с финансовите си проблеми и поредната дилема как да не му спрат тока. Тъй не се живее. И то никой не живее така. Почва да работи двойно и тройно, жертва здраве и свободно време и пак се изолира от приятели! И накрая се оказва, че хем мизерстваш, хем приятелите ти, които са се уредили кой как може са на почивка някъде а ти кибичиш на прозореца и се чудиш как да вържеш месеца - сам, със спрян телефон, без нет...

Прекрасно просто. Е да може да поревеш на мама и тате да ти дадат някой лев да си платиш нета и тока. Но си дотам - на почивка няма да идеш, приятелите ти ще спрат да те канят. И така :)

Българите в чужбина, които се чувстват отчуждени им липсват не приятелите конкретно, а просто начините на живот. Онези, които се поплакват трудно се адаптират към новите обичаи. Но да ти кажа повечето българи, които познавам така са свикнали, че не им се връща :)

Освен това да повторя - онези, които се примиряват с подобна мизерна кариера и заплата сами обезценяват времето и усилията вложени в образование! И парите и ресурсите вложени в това образование! Щом един майстор готвач взима най-малко 1500 лева, то инженер - химика би започнал да се пита що е учил 5 години толкова сложни неща, губи самочувствие, губи желание за развитие, оставя се на течението, отнася се зле със собствената си личност!

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
@ROCK

Не знам как е положението с микробиологичните лаборатории. Но хаоса и бюрокрацията при една акредитация е толкова голям че не е чудно двама експерти от БСА да ти кажат две противоположни неща по темата. Пак ти казвам до миналата година бях метролог на акредитирана лаборатория. Курс естествено не съм карал. Изкарал съм само някакъв елементарен двудневен семинар насочен към една много конкретна и специфична област от метрологията и нищо повече. Всичко трябваше да си уча сам до колкото мога. А за комисията от БСА единствено трябаше да бъде представен някакъв( независимо какъв) сертификат за семинар който може да мине за обучение.

Аз самия участвах в акредитаяциата на комплексна лаболатория за физикохимични и микробиологични анализи и изслдвания на храни, без подготвения персонал за който каза по горе лаболатоията неможе да бъде акредитирана. Ти най вероятно работиш във вече действаща лаболатория, но си ходил на този семинар, който явно е бил фективен изпит. Незнам как точно е но съм сигурен в това което казвам понеже е минало през рацете ми :) 1 година ни разиграваха и колко проверки бяха и какви ли не чудесии, хотели кво ли не на тия проверяващи.

Държавата ни е прогнила от корупция !

Редактирано от ROCK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Привет отново :)

Друга идея която ми се върти в главата е магистратура, но каква да е тя, каква специалност ще има бъдеще после за реализация в България?

Това са специалностите в ХТМУ:

магистратури в ХТМУ

СУ > СУ магистратури

Следвал съм в ХТМУ инженер-химик (модул- полиграфия) : :post-70473-1124971712::post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Е нас ни разиграваха година и половина. Лабораторията беше изгубила акредитацията си и вместо да се поднови се налагаше да премине процедурата отначало. Та не знам дали ще ми повярваш но абсолютно всичко зависи от одитиращия екип за какво ще се заяде. Няма начин една лаборатория да отговаря на всички изисквания. Ако лабораторията е частна се заяждат повече за да изцицат рушвет. В нашия случай лабораторията беше държавна и заяждането беше по-малко.

А обученията наистина са задължителни но въобще не е нужно да е изкаран курс със изпит. Достатъчен е какъвто и да е документ който формално може да мине за сертификат за преминато обучение. В каквато и да е област около дейността с която ще се занимава обучавания персонал. В моя случай аз бях метролог и обучението което минах беше един двудневен семинар върху неопределенността при измерването на маса. Без изпит!

Е мове би при мен нещата са по сериозни, 3 дена курс и после - изпит не го ли взема не ми дават документ, че съм бил на такъв курс. А одита винаги е бил труден и от рушвета няма как да се избяга.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Привет отново :)

Друга идея която ми се върти в главата е магистратура, но каква да е тя, каква специалност ще има бъдеще после за реализация в България?

Това са специалностите в ХТМУ:

магистратури в ХТМУ

СУ > СУ магистратури

Следвал съм в ХТМУ инженер-химик (модул- полиграфия) : :post-70473-1124971712::post-20645-1121105496:

А защо точно там искаш да искараш магистратура.....?

Не си ли мислил и за друг унишерситет, сега има много и най-различни предложения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А защо точно там искаш да искараш магистратура.....?

Не си ли мислил и за друг унишерситет, сега има много и най-различни предложения.

Моля дайте пример, къде да продължа образованието си :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Aми искам да участвам в разработване, проектиране, иновации, изпитания, измерване на дадени продукти на база механика, физика, химия, (електроника) - имам талант към: идеите, забелязване на слабите места, оптимизиране на системата,аналитичен ум и др. :lightbulb: Още не съм измислил в каква сфера да развия този потенциал.

Другият ми план е в лаборатория физика, химия, механика), но не знам дали с инженер-химик (спец. полиграфия) - ще ме одобрят някъде, затова мисля за допълнителни образование.

Тези реформи в БАН как ви се струват, дали ще се оправят нещата скоро време, понеже бях я изключил тази възможност и се замислям за чужбина. :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

незнам и на мен нищо не ми е ясно, никой не ти обяснява, още като учиш къде може да се реализаираш /ако може изобщо/ Изброяват някакви отрасли, без подробности. Тука тая дупка изобщо не заслужава специалисти от никоя сфера :angry:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Aми искам да участвам в разработване, проектиране, иновации, изпитания, измерване на дадени продукти на база механика, физика, химия, (електроника) - имам талант към: идеите, забелязване на слабите места, оптимизиране на системата,аналитичен ум и др. :lightbulb: Още не съм измислил в каква сфера да развия този потенциал.

Другият ми план е в лаборатория физика, химия, механика), но не знам дали с инженер-химик (спец. полиграфия) - ще ме одобрят някъде, затова мисля за допълнителни образование.

Тези реформи в БАН как ви се струват, дали ще се оправят нещата скоро време, понеже бях я изключил тази възможност и се замислям за чужбина. :crazy_pilot:

Ако университета ти има взаимоотшения със унивеситети в чужбина и може да ти помогне да специализираш някъде навън, изобщо не се замисляй. Изследователката работа в българия е закърняла от преди 20 години.

А допълнително образование винаги е нужно, макар че като натрупаш 3-4 дипломи от такива курсове и т.н ще почнеш да се чудиш за какво са ти тия неща но повярвай ми имат голямо значение особенно за новото ти работно място. Колкото повече опит придобиваш толкова по добре, защотото както може би си разбрал вече теорията и практиката в някой отношения доста се различават.

Ако имаш възможност и време записвай се и участвай във всякакви стажове, курсове и т.н. Аз така направих и съм много доволен а ползата за теб самия е огромна и преднината спрямо колегите ти е съществена защото може да има много кадърни хора и да си четът и да имат хуави оценки но като стане въпрос за нещо по слижно млъкват и тогава идва твоя ред със знания които в учебниците не ги пише.

Всичко това можеш да го правиш докато решиш какво искаш, трябва да опитваш иначе няма как да разбереш щом нямаш ясна представа в какво направлвние искаш да се развиваш. Лично аз те съветвам да учиш нещо практично, нещо което те първа се развина у нас и има някакво бъдеще.

От моята камбанария и моята област бих казал, че микробиологията, биохимията и биотехнологиите винаги ще бъдат нужни на човечесвото по простата причина , че са свъзани не само със обикновенните бито нужни на хората а и в голяма част от тях зависи и полуването на по голямата част и лекаства с които се лекуваме и т.н. Мисълта ми е че трябва да си избереш нещо което да не е само за себе си а да обхваща около него още няколко области които за зависими от нещото което в бъдеще ще се равиваш. Така си връзваш кащите и винаги ще има работа за теб и гладен няма да останеш. В крайна сметка за това учим и работим и се развиваме - жена, деца, семейство и кариера ако си по амбициозен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ако имаш възможност и време записвай се и участвай във всякакви стажове, курсове и т.н. Аз така направих и съм много доволен а ползата за теб самия е огромна и преднината спрямо колегите ти е съществена защото може да има много кадърни хора и да си четът и да имат хубави оценки но като стане въпрос за нещо по сложно млъкват и тогава идва твоя ред със знания които в учебниците не ги пише.

Tова което имам и на курсовете не може да се научи.

Всичко това можеш да го правиш докато решиш какво искаш, трябва да опитваш иначе няма как да разбереш щом нямаш ясна представа в какво направлвние искаш да се развиваш. Лично аз те съветвам да учиш нещо практично, нещо което те първа се развина у нас и има някакво бъдеще.

-За какви курсове говорим? Много се замислям за програми за проектиране.

Мисълта ми е че трябва да си избереш нещо което да не е само за себе си а да обхваща около него още няколко области които за зависими от нещото което в бъдеще ще се равиваш. Така си връзваш гащите и винаги ще има работа за теб и гладен няма да останеш. В крайна сметка за това учим и работим и се развиваме - жена, деца, семейство и кариера ако си по амбициозен.

:good:

Мисля, че най-доброто поприще е следното:

В момента имам базови знания, понятие от основните инженерни науки, но има още какво да се иска, определено! Та си се представям като по филмите - да кажем Арамагедон или Ядрото (само не се смейте) - когато цял куп учени се обединяват върху построяването на едно нещо, аз няма да бъда химика или IT техника ... а ще бъда нещо като консултант - да наблюдавам нещата като от птичи поглед, да ги анализирам, да предвиждам грешките, (имаше и един филм "Пропукване" с А. Хопкинс) - и да давам идеи, напътствия, съвети, решения на някакви проблеми - ей в това ще съм номер 1.

Но като излезем от филма, не знам къде мога да се развия, особено в БГ , ако в БАН нещата бяха като хората- да определено и още повече че там в момента се работи и по проекти, т.е. има екип специалисти?! Поправете ме ако греша.

За Европа къде бих могъл да ида, това е че нито съм електроинженер, нито конструктор на машини, нито проектант, математиката я изтървах в 8клас... а съм някакъв мелез (полу-инженер-химик/полиграфист...мечтател) . Трябва ми само да изуча една специалност/ция, магист-ра в някоя от тези области, за да мога да се хвана за нещо - веднъж да вляза в системата- после вече сами ще забележат ...геният :good::lightbulb:

Малко нескромно прозвучах май :)

Редактирано от ROCK
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...