Отиди на
Форум "Наука"

Кое е правилно: "предвид", "впредвид" или "в предвид"?


Yordanp

Recommended Posts

  • Потребител

Как е по правилно да се пише впредвид или в предвид, съществува ли такава дума внапредвид или в напредвид?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Имам нещо ПРЕДВИД.

ГРЕШНИ са всички следващи "възможности":

впредвид

напредвид

изпредвид

в предвид

изнапредвид

напред вид

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не бих използвал дори "в предвид".

Идеята на израза е, че имаш нещо "пред_вид", тоест пред виждането си, пред погледа си. Така че само "имам предвид" е правилна форма. Не можеш да имаш нещо едновременно "в" и "пред".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Имам нещо В джоба си.

Държа нещо В ръката си.

Има нещо ПРЕД мен, ПРЕД очите ми.

Имам нещо предвид.

Погрешни са всички останали възможности:

пред вид, впредвид, напредвид, изпредвид, в пред вид, на предвид, напред вид, изнапредвид...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не бих използвал дори "в предвид".

Идеята на израза е, че имаш нещо "пред_вид", тоест пред виждането си, пред погледа си. Така че само "имам предвид" е правилна форма. Не можеш да имаш нещо едновременно "в" и "пред".

Може, може. Може да се правят всякакви логически комбинации и компилации с предлозите: "в предвижданията", "в предвид(е)ното", "в това, което е взето "предвид"..Както виждаме, хората с логическа мисъл и мислене - съдиите, го употребяват, без да се притесняват от правилата или ограниченията в тези случаи.

Тези предложност и многопредложлост е характерна особеност за индоевропейските езици (една от шестте, характеризиращи особености, много развита в българския език) , така че налагането на правила в тази насока, явно "не клати феса" на хората..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Може, може. Може да се правят всякакви логически комбинации и компилации с предлозите: "в предвижданията", "в предвид(е)ното", "в това, което е взето "предвид"..Както виждаме, хората с логическа мисъл и мислене - съдиите, го употребяват, без да се притесняват от правилата или ограниченията в тези случаи.

Тези предложност и многопредложлост е характерна особеност за индоевропейските езици (една от шестте, характеризиращи особености, много развита в българския език) , така че налагането на правила в тази насока, явно "не клати феса" на хората..

Какво точно може? Да се събират съюзите? Вероятно има такава възможност. Но в примерите по-горе има един съюз и една дума (лексема+). "в" е предлог, а "предвиждания" си е съществително, няма нищо общо с предлога "в" и "пред". Във "в това, което е взето "предвид" "предвид" е наречие, защото въпроса, който задаваме е "как", а не "къде". Както виждам, хората с логическа мисъл са грамотните съдии. Другите са "плява".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Какво точно може? Да се събират съюзите? Вероятно има такава възможност. Но в примерите по-горе има един съюз и една дума (лексема+). "в" е предлог, а "предвиждания" си е съществително, няма нищо общо с предлога "в" и "пред". Във "в това, което е взето "предвид" "предвид" е наречие, защото въпроса, който задаваме е "как", а не "къде". Както виждам, хората с логическа мисъл са грамотните съдии. Другите са "плява".

"Съюзи", "Предлози", "съществителни", "наречия", "лексеми" ,"как", "къде"... Каква е връзката и какво по-точно искаш да кажеш? Странно е за човек който има претенции да е грамотен (щом другите са плява) да се изразява толкова неясно..

--

50 процента от съдиите ни нямат логическа мисъл (след като според теб са неграмотни)?!?

http://www.google.bg/search?q=%D0%B2%20%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B2%D0%B8%D0%B4%20%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a&source=hp&channel=np#q=%D0%B2+%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B2%D0%B8%D0%B4+%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE&hl=bg&client=firefox-a&hs=Go4&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=np&prmd=imvns&ei=kwBCT9i7NMrwsgb9sYXzBA&start=10&sa=N&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=2cc7bc667ea911cf&biw=1024&bih=636

Я ми кажи колко от "грамотните" хора употребяват правилно пълния и непълния член в ежедневната реч?

Виж сега: за мен - щом като една конструкция существува в даден език, то тя е естествена, и спорът дали е "правилна" (според въведени от някого правила) или не е - е безпредметен спор..Неправилна е само формално, с оглед на въведени "неправилни" правила. Обяснявам образно защо за мен правилото е неправилна: Когато се избира една от алтернатовите за "правилна" (в случая както се вижда се изполват "предвид", и "в предвид"), все се обявява че само "единия от двата "слона" (двете конструции) е "слон"..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...