Отиди на
Форум "Наука"

Главоблъсканици


Recommended Posts

  • Потребител
Един човек влязъл в гостилница да се нахрани. Казал на келнерката:

- Донеси ми едно ядене напред-назад, насам-натам, навън-навътре. Келнерката му сервирала. Като се нахранил и поискал сметката, тя му казала:

- Пиши колко отдолу, толко отгоре.

Човекът платил и си излязъл.

Какво е ял и колко е платил?

;)

Ял е рак и охлюв и е платил 69 ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Било е четвъртък,тъй като в сряда вълкът лъже.Лисицата също е казала, че на предния ден е лъгала, но тя е излъгала, тъй като по принцип лъже в четвъртък, откъдето следва че всъщност в сряда говори истината :hmmm:

съгласна съм

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен решението е следното:

Нека номерираме топчетата от 1 до 12

Слагаме по 4 топчета в 2-те везни (1-4 и 5-8).

1. Теглата им са равни => фалшивото топче е в последните 4 топчета (9-12). Теглим 9, 10 с 1, 2(за които знаем вече, че са истински)

1.1 Теглата им са равни => Фалшивото е или 11, или 12. Теглим 11 с 1

1.1.1 Ако са еднакви => 12 е фалшивото

1.1.2 Ако са различни => 11 е фалшивото

1.2 Теглата им не са равни => сред 9 или 10 е фалшивото. Теглим 9 с 1

1.2.1 Теглата им са равни => 10 е фалшивото

1.2.2 Теглата им не са равни => 9 е фалшивото

2. Теглата им не са равни => фалшивото е сред топчетата от 1 до 8 включително. От тук нататък приемам, че топчета 1-4 са тежали по-малко от топчета 5-8 (ако теглилката покаже обратно логиката си остава същата). Теглим 1,2,5,9 с 6,3,10,11 (9, 10, 11 вече знаем, че са с истински)

2.1 Теглата им са равни => фалшивото топче е 4, 7 или 8. Теглим 4,7 с 10,11 (които знаем, че са истински)

2.1.1 Теглата им са равни => 8 е фалшивото

2.1.2 Теглата им не са равни. Ако 4,7 са по-леки => 4 е фалшивото (спомнете си, че приехме 1-4, че са по-леки. ако беше обратното логиката ни щеше да е същата, но обратна). Ако 4,7 са по-тежки => 7 е фалшивото

2.2 Теглата им не са равни.

а)
1,2,5,9 са по-леки => фалшивото е 1,2 или 6, понеже показват същото както предното теглене, но само тези топчета са останали в своите теглилки. Теглим 1,6 с 10,11

2.2.1 Теглата им са равни => 2 е фалшивото

2.2.2 Теглата им не са равни. Ако 1,6 са по-леки => 1 е фалшивото. Ако 1,6 са по-тежки => 6 е фалшивото.

б)
1,2,5,9 са по-тежки => фалшивото е 5 или 3, понеже те са единствените, които са се разменили и теглилките сачат обратното на предишното теглене. Теглим 3 с 10.

2.2.1 Теглата им са равни => 5 е фалшивото

2.2.2 Теглата им не са равни => 3 е фалшивото

според мен няма грешка защото тая задача е много лесна в СМГ я учихме абсолютно същата (аз съм 4-ти клас)

Ако някой открие грешка в логиката ми нека каже.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Въпрос от потребител:

дъщеря ми е в 2 клас. И имат една задача с условие . 2 жаби изяждат 2 комара за 2 мин. за колко минути 10 жаби ще изядат 10 комара. надявам се на помощ за което предварително благодаря
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Въпрос от потребител:

Много интересна и забавна задача...

Ако приемем за вярно, че всяка жаба изяжда по един комар за 2 минути...

Ако всяка от 10-те жаби изяде по един комар, 10-те комара ще бъдат изядени за 2 минути.

Ако само 5 от 10-те жаби ядат комарите, а другите са заети да квакат в това време, 10-те комара ще бъдат изядени за 4 минути, защото всяка от 5-те жаби ще трябва да изяде по два комара.

Различни отговори ще получим, ако започнем да сменяме броя на жабите, ядящи комари и на приятелките им, които са заети с квакане в същото време и не ядат комари.

Ето квакащите жаби...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

МНОГО БЛАГОДАРЯ. И АЗ ТАКА СИ МИСЛИХ .НО МОЖЕ ЛИ ДА МИ КАЖЕТЕ КАК Г/ЖА НА ДЪЩЕРЯМИ Е ДАЛА РЕШЕНИЕ ЗА 10 МИН. ЕТО ТОВА ИСКАХ ДА РАЗБЕРА ДАЛИ СЪМ ПРАВ И ДА УТИВАМ ДА СЕ РАЗПРАВЯМ ЗА БЪРКАТ ДЕЦАТА ЧЕ ОТ ГОРЕ НА ВСИЧКО ИМ ГО ОБЯСНЯВАЛА НА ДАСКАТА ЧЕ БИЛО 10 МИН. БЛАГОДАРЯ ВИ МНОГО БЪДЕТИ ЖИВИ И ЗДРАВИ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
МНОГО БЛАГОДАРЯ. И АЗ ТАКА СИ МИСЛИХ .НО МОЖЕ ЛИ ДА МИ КАЖЕТЕ КАК Г/ЖА НА ДЪЩЕРЯМИ Е ДАЛА РЕШЕНИЕ ЗА 10 МИН. ЕТО ТОВА ИСКАХ ДА РАЗБЕРА ДАЛИ СЪМ ПРАВ И ДА УТИВАМ ДА СЕ РАЗПРАВЯМ ЗА БЪРКАТ ДЕЦАТА ЧЕ ОТ ГОРЕ НА ВСИЧКО ИМ ГО ОБЯСНЯВАЛА НА ДАСКАТА ЧЕ БИЛО 10 МИН. БЛАГОДАРЯ ВИ МНОГО БЪДЕТИ ЖИВИ И ЗДРАВИ

Даскалката най-вероятно се е объркала по пътя:

2 жаби - 2 комара - за 2 минути;

10 жаби - 10 комара - х минути ( х=2.5);

другата вероятност е да се търси за колко време 10 комара ще бъдат изядени от 2 жаби;

третата е печатна грешка в отговорите на сборника който ползва (имах такъв случай даже в университета ;)).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител
В един от класовете на едно училище учебните предмети:

математика, биология, физика, химия, български език, география, френски език, изобразително изкуство, история и физкултура

били преподавани от учителите:

Иванов, Петров, Стоянов, Бояджиев и Георгиев.

Всеки от споменатите уители преподавал само по два учебни предмета.

ВЪПРОСЪТ:

Кой учител по кои 2 предмета преподава?

Какво знаем за учителите?

Географът и биологът слушат "Мотърхед".

Учителят по химия и учителят по математика живеят заедно, поделяйки си една стая в общежитието.

Най-младият учител е Иванов.

Математикът редовно играе шахмат с Бояджиев.

Физкултурникът и историкът тренират заедно карате.

Биологът членува в екологична организация, а историкът и физкултурникът - в различни политически партии.

Физикът е по-възрастен от учителите по биология и география, но е по-млад от Петров.

Най-възрастният учител живее най-далече от училището.

Историкът знае френски език, но не го преподава.

Да повторим въпроса!

Кой учител по кои два предмета преподава?

(Направете таблица. В първата колона вляво поставете имената на петимата учители. На най-горния ред нанесете учебните предмети. Засечете данните.)

Привет на всички!

За съжаление не знам как мога да покажа в отговора на задачата таблица, но според мен отговора на тази задача е следния :

Иванов - биология и изобразително изкуство

Петров - български език и френски език

Стоянов - математика и физкултура

Бояджиев - химия и география

Георгиев - физика и история

Възможно е и друго решение, но и това не противоречи по никакъв начин на условието

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • 2 месеца по късно...
  • 2 месеца по късно...
  • 1 year later...
  • Потребител

3.

Овчар видял на едно дърво да висят две ябълки.

Хвърлил тоягата си нагоре и, след малко, погледнал към дървото.

Там вече нямало две ябълки.

Погледнал и към земята.

Но там също нямало две ябълки.

Как е възможно това?

Ами най-вероятно са се таркулили надолу по хълма и не ги е видял.

Може и да са паднали във вълната на овцете нали е овчар. Не съм сигурен :hmmm:

1.:

ако 1=5

2=55

3=345

4=5465

5= на колко ?

2.:

Трима приятели си поръчали във ресторант. Искали сметката и сервитьора им казал, че е 15 лв.Шефа казал на келнера да им даде 2 лева отстъпка. Но сервитьора прибрал 50 ст. Върнал на всеки по 50 ст. Смятаме 4.50 по 3 е 13.50 0.50 е 14.00 лв.

ВЪПРОС: Къде е останалият един лев ?

3.Знаете ли че къртицата кара хонда там в тунелите със 100 км/ч ! Ама после влезна в хладилника. По какво ще познаете че е там ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Броим отляво надясно 5 квадратчета - на долната картинка там нисочината на синия триъгълник е 2 единици.

На горната картинка на това място , височината е малко по-малка от 2 единици , та оттам иде разликата :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нещо не схванах обяснението.

По- скоро наклонената линия пресича през различни места квадратчетата- пренебрежимо малка разлика за всяко отделно квадратче, но с натрупване става цяло квадратче?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Там е работата, че няма наклонена права линия. Има чупка на мястото, където се допират двата триъгълника. В зеления триъгълник ъгълът срещу по-малкия катет е по-голям от ъгъла срещу по-малкия катет в червения, 2:5>3:8

Та тая чупка в горния случай е навътре във фигурата, а в долния - навън.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...