Отиди на
Форум "Наука"

За хипотезата за еврейското предателство на Търново


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Нямаш никакви доказателства и факти , на които да се опреш за безпочвените си твърдения и отрицание на казаното до тук! А със "счупени грамофони" не ми се спори. А аз ще представя и допълнителни факти и доказателства по повдигнатата теза и то от еврейски източници, с които разполагам! Професор Владикин и цитираните хроники, Житието на Теодосий Търновски и Еврейската енциклопедия не са единствения източник за станалото! :book::lightbulb::vertag:

Няма и как да имам източници, защото аз твърдя отрицатален факт - че нещо НЕ СЕ Е СЛУЧИЛО. Какво доказателство може да има за нещо, което го няма? Може би нотариален акт със изявление - уважаеми граждани на 21 век, Търново не падна с еврейско предателство :):):)):):

Доказателствената тежест в случая е твоя, и към момента нищо не си доказал. Подреди ги тези източници, като авторитетът, мним или истински, на проф. Владикин в слуая не струва и пет стотинки.

Дай хроники. Дотогава всичко са празни приказки.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 368
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

1. Източникът е Еврейската енциклопедия посочена по-горе (сложи си очилата)!

2. Всичко е много точно и конкретно и се засича от множество източници от онова време (14 век); включително еврейски.

3. Въобще не си "в час" за да коментираш исихазма пък и останалите течения!

4. Има, има и то не една - посочени са от проф. Владимир Владикин! Освен посочените от него има и доста други документи! КНИГАТА НА ВЛАДИКИН Е ВЕЛИКОЛЕПНА; ПРОЧЕТИ И ТАЗИ НА ГЕОРГИ ВОЙНОВ "ГЕНОЦИДЪТ И ХОЛОКОСТЪТ НАД БЪЛГАРИТЕ" (ИЗЛЯЗЛА Е ПРЕЗ 2006 Г. И ДОСЕГА НЕ СЪМ ЧУВАЛ НЯКОЙ ОФИЦИАЛНО ДА СЕ Е ОПИТАЛ ДА ОСПОРИ ФАКТИТЕ ИЗНЕСЕНИ ТАМ, ПОДКРЕПЕНИ ОТ МНОЖЕСТВО ИЗВОРИ И ДОКУМЕНТИ!!!). Въобще, не е лошо да се поограмотиш в някои области! :post-70473-1124971712:

Дай източниците, цитирани, систематизирани, и пр. За 15 път го казвам.

ПП

Тонът ти и съветът да се ограмотяваме остават без последствия само защото са адресирани лично към мене.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
май си доста зле с историята, въпреки някои твои забележими и с просто око претенции!...............Отвратително е човек да е неграмотен по дадени национални въпроси и да се оставя да го манипулират с разни пропагандни трикове (на комунисти, ционисти и глобалисти) и медиите под контрол! :smokeing:

Официално предупреждавам, че този тон по адрес на когото и да било ще има сериозни последствия!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
В конкретния случай обаче считам вината им за недоказана. Ако са изгонили всички евреи от Търново, как тогава последните са 'отворили вратите' на османите? :bigwink:

То всъщност какви данни имаме и за изгонването им?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
КГ, няма значение дали сектата на жидосващите са били луди. Важното е че са си позволявали да използват името на една православна българска царица за да привличат към юдаизма православни християни. Това е ужасно важно сведение което показва няколко неща.

1 Хората по онова време не са вярвали на царицата и са я възприемали като неистинска християнка. Ако общественото мнение беше убедено в нейните християнски добродетели жидосващите нямаше да могат да минат с тоя номер.

2 На нас не ни е известно дали тя наистина е била ревностна християнка (както твърдят придворните хронисти) или е била прикрита еврейка целяща разрушаване на държавата, както очевидно мислят обикновенните хора.

Пак повтарям и ако трябва ще потретя обикновенните хора считат за напълно възможно Сара да е ръководителка на религиозна секта подкопаваща основите на държавата.

Изгонените от Търново евреи са били именно тези жидосващи, но не е ясно напълно разгромена ли е сектата, и каква е поддръжката и сред останалите търновски евреи.

Е, "луди" в смисъл социално неадекватни, каквито са повечето сектанти. Ние не знаем дали те са евреи. По-скоро не. Евреите са си евреи, за какво им е да "жидовствуват". Просто духовният и социалнопсихологически разпад в края на ВБЦ е бил такъв, че хората са търсели спасение в какви ли не религиозни структури и идеи. Да си спомним голите адамити.....

Всичко е повече от ужасно в цялата тази ситуация. Официалната религия, тази, която е призвана да сплотява и да търси интегритета, е исихастка, потънала в нечувано самовглъбение и отказ от всичко реално. Това е такава духовна криза, каквато не знам дали българската история познава, а тя познава доста кризи.

Не можем да знаем какво е било отношението на царицата към всичко това, в края на краищата сектантите все пак са изгонени (забележи, а не изгорени н клада) от Търново.

Просто нямаме позитивна информация, на която може да се гради сериозна хипотеза.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Няма и как да имам източници, защото аз твърдя отрицатален факт - че нещо НЕ СЕ Е СЛУЧИЛО. Какво доказателство може да има за нещо, което го няма? Може би нотариален акт със изявление - уважаеми граждани на 21 век, Търново не падна с еврейско предателство :):):)):):

................................................................................

..............................................

Дотогава всичко са празни приказки.

Забрави да добавиш, че изречените "празни приказки" са от последна инстанция! :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Официално предупреждавам, че този тон по адрес на когото и да било ще има сериозни последствия!

Аз не виждам някакъв специален тон или нещо скандално тук за да се говори така!? Единия счита, че еди какво си е "отвратително", а пък аз съм на друго мнение кое е отвратително (да се внася разкол в нацията например!) и съм го подкрепил с доказателство, че предположението на Роман е несъстоятелно и фактическа историческа грешка! :vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И става какво - от сайт на махленска свада. Тезите са си тези, аргументите и доказателствата - аргументи и доказателства. Личните атаки и квалификации не са приемливи. Ако забеляза, Римлянина квалифицира тезата ти, а не лично тебе.

Предупреждението впрочем се отнася за всеки.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Забрави да добавиш, че изречените "празни приказки" са от последна инстанция! :smokeing:

Просто са недоказани, но за сметка на това - стройни и подробни. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

КГ, в България няма случай на горени еретици, най много да ги изгонят от страната. Да, не знаем дали е била замесена, но според обикновенните хора е била замесена, иначе сектантите няма как да използват името и. В смисъл ако ти кажат че Първанов е извънземен най много да се посмееш, но ако ти кажат че краде (даже и да не е така) възможно е да го приемеш за вярно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всичко е повече от ужасно в цялата тази ситуация. Официалната религия, тази, която е призвана да сплотява и да търси интегритета, е исихастка, потънала в нечувано самовглъбение и отказ от всичко реално. Това е такава духовна криза, каквато не знам дали българската история познава, а тя познава доста кризи.

КГ , напоследък , прощавай ,ти си модератор но наблюдавам доста несвързани постове .

1.Исихазма въобще не е това ''самовглъбено '' учение за което говориш .Ще го подкрепя с няколко факта

-исихаста св. Евтимий до последно брани столицата , докато юдеина Шишман го няма ;

-исихаста Ромил Видински е влизал във студената вода през зимата да лови , риба защото е била нужна на един болен брат ;

-Св. Киприан Търновски със лични контакти насочва няколко руски князе да се явят с войската си към Княз Димитрий Донски , освен това лично той успява да уговори литовския крал да не мине с армията си на страната на татарите - една голяма литовска армия би донесла неминуем погром на руснаците

-исихасти като свети Иван Рилски например ,са съветвали царете правилно да употребяват парите си за войска и защита на държавата

Само от споменатите примери ,можеш да си направиш заключение ,че исихастите не са били онези коремоложци , които си гледали пъпа по цял ден ...

2. След като не си чел книгата за евреите в България ,нямаш право да упрекваш Харамият в лъжа - аз съм чел тази книга за съжлаение през далечната 2000год. , ,но е факт ,че евреите не се оправдават за техните действия ,а само натякват ,че еди кой си писател бил ''антисемит'' и после пускат в ход кинжала и отровата ...

3. Ако тайните ционистки протоколи не бяха истински , днес нямаше да наблюдаваме тяхното пълно изпълнение ,точ а точ .

Забележка - ако твърдиш ,че аз , Харамията и Асен сме ''антисемити'' , моля ти се добре се аргументирай , защото още в Свещенното писание пише много ясно ,кои са семитските народи и ще трбва да ни обвиниш в омраза към 1/10 от световното население ,е айде и 1/100 да е пак не е малко ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Евтимий бранел столицата? Т.е. действал като военачалник? Откъде ви хрумна подобно нещо?

Вие , Йончев ,чели ли сте похвалното слово на Григорий Цамблак ???

Време е ....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ние, Рицарю, сме го чели - някъде към 200 пъти. И - четейки го - никъде не видяхме Цамблак да описва патриарха като пълководец. Видяхме обаче да го описват като духовен водач, който вдъхновява хората, без да търчи лично напред назад по крепостните стени и да дава заповеди.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
И става какво - от сайт на махленска свада. Тезите са си тези, аргументите и доказателствата - аргументи и доказателства. Личните атаки и квалификации не са приемливи. Ако забеляза, Римлянина квалифицира тезата ти, а не лично тебе.

Напротив, опитва се да ми лепи етикети "антисемит", а не коментира темата!!!...... :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Всичко е повече от ужасно в цялата тази ситуация. Официалната религия, тази, която е призвана да сплотява и да търси интегритета, е исихастка, потънала в нечувано самовглъбение и отказ от всичко реално. Това е такава духовна криза, каквато не знам дали българската история познава, а тя познава доста кризи.

КГ , напоследък , прощавай ,ти си модератор но наблюдавам доста несвързани постове .

1.Исихазма въобще не е това ''самовглъбено '' учение за което говориш .Ще го подкрепя с няколко факта

-исихаста св. Евтимий до последно брани столицата , докато юдеина Шишман го няма ;

-исихаста Ромил Видински е влизал във студената вода през зимата да лови , риба защото е била нужна на един болен брат ;

-Св. Киприан Търновски със лични контакти насочва няколко руски князе да се явят с войската си към Княз Димитрий Донски , освен това лично той успява да уговори литовския крал да не мине с армията си на страната на татарите - една голяма литовска армия би донесла неминуем погром на руснаците

-исихасти като свети Иван Рилски например ,са съветвали царете правилно да употребяват парите си за войска и защита на държавата

Само от споменатите примери ,можеш да си направиш заключение ,че исихастите не са били онези коремоложци , които си гледали пъпа по цял ден ...

2. След като не си чел книгата за евреите в България ,нямаш право да упрекваш Харамият в лъжа - аз съм чел тази книга за съжлаение през далечната 2000год. , ,но е факт ,че евреите не се оправдават за техните действия ,а само натякват ,че еди кой си писател бил ''антисемит'' и после пускат в ход кинжала и отровата ...

3. Темата не е за тайните протоколи, ще прощаваш, ама го изтрих.

Забележка - ако твърдиш ,че аз , Харамията и Асен сме ''антисемити'' , моля ти се добре се аргументирай , защото още в Свещенното писание пише много ясно ,кои са семитските народи и ще трбва да ни обвиниш в омраза към 1/10 от световното население ,е айде и 1/100 да е пак не е малко ...

Никой никъде не твърди такова нещо и не това е темата.

За исихазма - аз не го обвинявам директно в проповеди на такива неща, но самото то така или иначе се отличава с отвръщане от действителността. Виж само похвалното слово за св.патр.Евтимий - описва падането на Търново, но в центъра е апологетиката на личността му, а не събитията, те са фон и са описани без конкретика. Това неминуемо дава сигнали към обществото, защото се обръща с гръб. Дейностите на духовните водачи в полза на обществото поради това остават неефективни.....

"Иван Рилски и поп Богомил" на П.Мутафчиев обясняват това.

Не знаех, че св.Иван Рилски е исихаст, но забележи - той се оттегли в пустинята...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
За исихазма - аз не го обвинявам директно в проповеди на такива неща, но самото то така или иначе се отличава с отвръщане от действителността. Виж само похвалното слово за св.патр.Евтимий - описва падането на Търново, но в центъра е апологетиката на личността му, а не събитията, те са фон и са описани без конкретика. Това неминуемо дава сигнали към обществото, защото се обръща с гръб. Дейностите на духовните водачи в полза на обществото поради това остават неефективни.....

"Иван Рилски и поп Богомил" на П.Мутафчиев обясняват това.

Не знаех, че св.Иван Рилски е исихаст, но забележи - той се оттегли в пустинята...

"Иван Рилски и поп Богомил" на П.Мутафчиев обясняват това.

А такааааа ,стигнахме и до върховния момент ,да се изваждат шпагите на българската историография за доказване на теза ,която самите те не са разбирали - causa perduta !

Васил Златарски и П. Мутафчиев са най-малко хората ,които могат да обяснят исихазма .Единия е здрав неохегелианец ,а другия анархист-социалист .

Сега ще кажеш ,темата не е за българската философия на историята ,ами точно такава е темата .....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Ние, Рицарю, сме го чели - някъде към 200 пъти. И - четейки го - никъде не видяхме Цамблак да описва патриарха като пълководец. Видяхме обаче да го описват като духовен водач, който вдъхновява хората, без да търчи лично напред назад по крепостните стени и да дава заповеди.

Слава Богу ,чели сте го ,ами кажете , къде има друг документ в Българската история разказващ ни за падането на Търново ???

В ”Похвално слово за Патриарх Евтимий” е запазено свидетелство за избиването на сто и десет търновски боляри, отказали да приемат исляма:

”Воеводата турчин, когото султан Баязид постави да управлява града, повика при себе си Божите люде, които превъзхождаха другите и по име, и по добродетел, и по произход, уж да обсъдят някои общополезни въпроси. И те, като вървяха след злия вестител, отиваха като глупави овци, които вървят след онези, които ще ги колят, и бързаха да се доверят на убийствените десници, като всеки носеше своята кръв. Когато ги видя в ръцете си, кръвожадният звяр ги изкла пред църквата, или по-добре казано, ги освети, без да се засрами от белите коси, без да пощади младостта. Гърлата им превърна в играчка на ножа... О свято воинство! На едни по-рано, а други после, но [всички] като заставаха вкупом пред мъчителя, оплюха го и веднага, като се представиха на Христа, се увенчаха с мъченически венец. Мъчителят остави труповете им за храна на небесните птици... О воини, вие опазихте вярата и броя си не намалихте! А чуйте и броя: бяха сто и десет, чиято кръв обагри църквата! И макар да бяха толкова, не се разкъса мрежата на вярата! (3)

Ами ако , Григорий Цамблак е написал случайно специална хроника за падането под турско робство ???

Монах Исая Светогорски ни е оставил една такава кратка хроника . Но , другите не са имали късмета да оцелеят.

И като достатъчно секуларизирани хора в съвременното общество , сигурно не сте чували , че на Света Гора се подготвели през целия период на Османското владичество ,специални монаси ''спец-командоси'' - исихасти ,които са отивали пред турците осмивали са вярата им и след това биват тежко измъчвани , но не предават вярата си с което умирайки показват безсилието на турците пред Христовата истина . За отражението на техния подвиг в душите на хората има написани доста книги .

Една от тях е на К.Нахоритис ,който е грък българист и написа за ""Атон и българското новомъченичество" .

Няма да ви препоръчвам горещо тази книга ,защото ако я четете на този си акъл , нищо няма да възприемете ....

По добре да си гледаме зомбарското Азисче или бате Слави ....

Пък току вищ дошъл юдейския Месия ,за когото е цялата тя патаклама / включая и краткия епизод ,на еврейското предателство .../ и сложил едно печатче ...

Подробности виж у темата за норвежкия специалист ,пусната е от Лас Роман ...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Йончев, все пак Евтимий е в Търново и е духовен водач на българите. Него не му е нито работа, нито е можел да командва градския гарнизон или с меч в ръка да седи на стените. Но все пак той не гледа пъпа си и взема дейно и ръководно участие в отбраната според възможностите си.

Ще направя нова тема за исихазма. Който знае нещо по въпроса да пише, да видим какво са правили исихастите и наистина ли са били толкова откъснати от мирските дела. За евреите също е интересна тема и мисля си заслужава да я обсъдим отделно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Няма и как да имам източници, защото аз твърдя отрицатален факт - че нещо НЕ СЕ Е СЛУЧИЛО. Какво доказателство може да има за нещо, което го няма? Може би нотариален акт със изявление - уважаеми граждани на 21 век, Търново не падна с еврейско предателство :):):)):):

"Нищо не се е случило", само някакво си там предателство и 500 години робство след това и стотици хиляди избити българи и християни! Ама моля ви се защо да се вторачваме чак толкоз в тия минали неща - нека гледаме позитивно, както казваше един бивш министър-председател със уж "синя кръв"!...........Ако това не се беше случило сега България щеше да наброява 25 милиона българи, нямаше да има Ньойски договор и щяхме да сме една от най-проспериращите страни в Източна Европа! Ама както тука каза някой: "Ако Ботев беше с каска , а Левски с ботуши"!.......... :post-70473-1124971712::crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Кой въобще тук твърди, че исихастите са се вторачили в една точка и нищо не ги интересува - дори бомби да падат наоколо? Би било същото, както ако някой твърди, че монасите (неисихасти) не престават да молитствуват по 24 часа в денонощие. Подобни практики никога не е имало на Балканите.

Но няма как и да се съглася с твърдение, че "св.Евтимий до последно брани столицата", както казва Рицарят. Подобен израз не подхожда за духовен водач, а точно за военачалник. Истината е, че много хора си представят точно по този начин Евтимий в дните на обсадата - като командващ гарнизона. И за тази представа основна заслуга имат тъкмо заявления от типа на горецитираното.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Българската православна църква никога не била една войнстваща църква и няма никакви основания от патриарх Евтимий да промени това.България е воювала с маджарите,русите на Светослав и татарите много преди Евтимий без църквата да има няккаво особено отношение във войните с иноверците.Да Евтимий не е бил пръв копиеносец през 1393 г. но българската църква традиционно се държала дистанцирано от военните конфликти.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
"Иван Рилски и поп Богомил" на П.Мутафчиев обясняват това.

А такааааа ,стигнахме и до върховния момент ,да се изваждат шпагите на българската историография за доказване на теза ,която самите те не са разбирали - causa perduta !

Васил Златарски и П. Мутафчиев са най-малко хората ,които могат да обяснят исихазма .Единия е здрав неохегелианец ,а другия анархист-социалист .

Сега ще кажеш ,темата не е за българската философия на историята ,ами точно такава е темата .....

Темата наистина не е за това, но отклонението не е неприемливо:) Само че не разбрах с какво не си съгласен относно посочената статия?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Нищо не се е случило", само някакво си там предателство и 500 години робство след това и стотици хиляди избити българи и християни! Ама моля ви се защо да се вторачваме чак толкоз в тия минали неща - нека гледаме позитивно, както казваше един бивш министър-председател със уж "синя кръв"!...........Ако това не се беше случило сега България щеше да наброява 25 милиона българи, нямаше да има Ньойски договор и щяхме да сме една от най-проспериращите страни в Източна Европа! Ама както тука каза някой: "Ако Ботев беше с каска , а Левски с ботуши"!.......... :post-70473-1124971712::crazy_pilot:

Полемизираш до крайна степен. Не се доказва да са се случили фактите, които твърдиш. "Едно предателство" (неясно чие) и България пропаднала. Такъв възглед ли имаш за историята?! Съпротивителните сили на българското общество в една крепостна стена? :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И все пак ми се струва, че духът на исихазма се оказва неадекватен на ролята, която православната църква би трябвало да има в тези критични времена. Да, не са си гледали пъпа, но самата психология на това учение, ефектите му, са такива, че издигат на преден план личното духовно и религиозно усъвършенстване пред интегрирането на обществото. А точно това е било нужно тогава (не казвам, че е било възможно).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...