Отиди на
Форум "Наука"

Триизмерна възстановка


В.Павлов

Recommended Posts

  • Мнения 365
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Между другото, ако се интересуваш от древен Египет, може би ще ти е интересно да знаеш, че аватара ти вероятно представлява изображение на Ра-Хорахти, на тази рисунка http://www.uwm.edu/Course/egypt/Pyr/horus.jpg , в дясно се види диск над сокол, диска представлява "Ра" сокола е Хор, знака отдоло е "ахет" полукръга се чете като "т" и вероятно е пояснителен знак за "ахет" двете чертички от ляво на кръга са знак за двойнствено число и при четенето добавят наставката "и".Което прочетено би трябвало да изобразява Ра-хор-ахет-и или познатото Ра-хорахти.

Надписа, който се вижда като цяло може би значи Ра-хорахти, двата дома на мъртвия цар.

(разбира се може и да греша някъде)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Между другото, ако се интересуваш от древен Египет, може би ще ти е интересно да знаеш, че аватара ти вероятно представлява изображение на Ра-Хорахти, на тази рисунка http://www.uwm.edu/Course/egypt/Pyr/horus.jpg , в дясно се види диск над сокол, диска представлява "Ра" сокола е Хор, знака отдоло е "ахет" полукръга се чете като "т" и вероятно е пояснителен знак за "ахет" двете чертички от ляво на кръга са знак за двойнствено число и при четенето добавят наставката "и".Което прочетено би трябвало да изобразява Ра-хор-ахет-и или познатото Ра-хорахти.

Надписа, който се вижда като цяло може би значи Ра-хорахти, двата дома на мъртвия цар.

(разбира се може и да греша някъде)

ами засега не съм се замисял просто го намерих в нета и реших да го сложа, иначе сега съм на тема историята на балканския полуостров предми в българия

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Много хубаво се е получило. Но прозорците на тамбура на купола не трябва ли да са като тези над вратата. Избягвали се големите прозорци за да не избеляват фреските от слънчевата светлина.

А също доколко са уместни стълбата, количката и лозницата.

След известно затишие, показвам малко обновление.

http://www.vgi-bg.com/upload/1.jpg

По - скоро трябва да се помисли за дървено клепало под нисък навес - като това в двора на черквата в Кметовци. Освен метални се ползвали и дървени клепала. То и досега по традиция при литийни шествия да речем се хлопа по дървена дъска. Чуждите пътешественици също споменават за тази практика на изток - ползването на дървени клепала.

post-549-1254948903_thumb.jpg

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма проблем, ще сложа клепало,но не съм сигурен, че разбирам какво точно е "клепало", мисля да сложа още един два гроба с оградки като този на снимката. Относно прозорците съм напълно съгласен, кръглички и малки са много по вероятен вариант според мен, но някои беше писал по-горе, че не са характерни.Както и да е, не съм забравил и това, че тухлите вероятно са се виждали и смятам да ги покажа по някое време. Както и тея разположени с ъгълчетата навън вместо фриз(виждат се и в останките).

Колкото до стълбата количката и лозницата, не виждам защо не, а винаги е хубаво да има следи от някакъв живот, в крайна сметка хората не живеят в лаборатории, разхвърлят, оставят си нещата насам-натам, вероятно там е живял поне един монах.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Щом си такъв мераклия, дай да довършим това, и ще хванем някаква крепост. Тук все ще се намери някой, които да даде предложение, чертежи и идеи.

Примерно можеш да направиш въпросното "клепало".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
мисля да сложа още един два гроба с оградки като този на снимката.

Гробът с метална оградка е от 20 век. Но ще ми е трудно да покажа дървена камбанария от 12 век, защото дървото нее много трайно.

А сигурно ли е , че е имало купол. Защото на снимките от черквите в региона няма.

Пастух

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма нищо сигурно :)

На чертежчето което показа Трон, които незнайно защо изобщо не взима отношение, има показано нещо подобно на купол.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте завърнах се :) искам да кажа, че не всичко мога да правя тоест можете да ми давате да работя по някои детайли или част на някоя въстановка, ако не мога да се справя (начинаещ съм) засега ще пиша от съвсем скоро се занимавам с 3D Studio Max. Между другото вие коя програма ползвате за трисмерната възтановка?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Няма нищо сигурно :)

На чертежчето което показа Трон, които незнайно защо изобщо не взима отношение, има показано нещо подобно на купол.

Thorn известно време не беше в България, църквата в Мърводол наистина е имала купол.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Няма нищо сигурно :)

На чертежчето което показа Трон, които незнайно защо изобщо не взима отношение, има показано нещо подобно на купол.

Обичали са да слагат куполи, но не на всички е имало. Чертежа е по основите. Но една от черквите в региона на Пастух, говоря за "Св. Троица" без горната част може и да е изглежда почти така. Пак отдолу при стените се оформя кръст, ама отгоре няма купол.

Sv.Troitsa.Pastuh.JPG

При всички случаи ако има архивни снимки, на които е по-добре запазена ще се разбере по-добре. Но поне аз за сега не откривам.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Галахад, направи си труд да отвориш постинга ми за църквата, щеше да видиш, че има приложен план

План

Това си е кръстокуполна църква. А това което показваш е църква с певници /конхи/, които са малки и полукръгли. Няма примери да са дълги и правоъгълни. Точка.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител
След известно затишие, показвам малко обновление.

http://www.vgi-bg.com/upload/1.jpg

Колега,защо не пробваш програмата Carrara за композиране околната среда(дървета,тревички и друга растителност),тук прикачвам една стандартна (без никакви специални настройки ) демонстрация за възможностите на тази програмка:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Начинанието е прекрасно. Ако мога да помогна с тази снимка, която намерих в един фото-форум:

Да, видях нещо важно, макар и да не е свързано със сградата, а с това, което е около нея. Около средновековните храмове обикновено се развивал некропол, т.е. обикновено е имало гробове. Вкл. около тези, които се намирали в самото населено място. Гробовете не са много красиви, ама там са ги слагали.

Иначе ставаше въпрос за снимка правена откъм гробовете, тъй като тази част е малко по-добре запазена. За купола е съществено това, което е вътре - т.е. следи от колони и масивността на зидовете. При по-масивни зидове ако е имало купол, той вероятно ще е бил нещо подобно на оформлението на абсидата. Ако стените са по-тънки в участъка, където би могъл да е куполът, то или такъв не е имало, или е бил с по-олекотена конструкция (дървен, паянтов).

Галахад, направи си труд да отвориш постинга ми за църквата, щеше да видиш, че има приложен план

Плана вече го обнъдихме, тъй че е приключен въпрос.

Няма примери да са дълги и правоъгълни.

6811449.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пичове, много работих доскоро, сега напуснах, че голяма простотия по тези бензиностанции. Но пък сега пиша тема за дипломнна работа и колкото и странно да Ви се струва, имам купчина домашни. Така или иначе обещавам да заделя Неделята за малко пораздвижване църквичката. Гробовете са ясни. Още по-ценно е, че снимката(която така любезно предостави Вики-и) дава и формата на надгробните плочи (аз си представях кръстове а те приличали на храмове). Още види се, че зад църквата е имало път, аз предполагах, че веднага след нея започва реката.

пс. Зитко много ми харесва нещото, което си показал. Ще разгледам тази програма, ако желаеш разбира се можеш да помогнеш :)

пс. Смятам в Неделя да направя, следните неща: Клепало, прозорци, гробове, някаква талига с провизии, както и ще разгледам програмата Карера ако е лесна и съвместима ще опитам да направя по-сносна околна среда.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Да, видях нещо важно, макар и да не е свързано със сградата, а с това, което е около нея. Около средновековните храмове обикновено се развивал некропол, т.е. обикновено е имало гробове. Вкл. около тези, които се намирали в самото населено място. Гробовете не са много красиви, ама там са ги слагали.

Иначе ставаше въпрос за снимка правена откъм гробовете, тъй като тази част е малко по-добре запазена. За купола е съществено това, което е вътре - т.е. следи от колони и масивността на зидовете. При по-масивни зидове ако е имало купол, той вероятно ще е бил нещо подобно на оформлението на абсидата. Ако стените са по-тънки в участъка, където би могъл да е куполът, то или такъв не е имало, или е бил с по-олекотена конструкция (дървен, паянтов).

Плана вече го обнъдихме, тъй че е приключен въпрос.

6811449.jpg

Айде вече престани. Пускаш снимка на съвременна църква, която нищо не означава. За 14 век план като мърводолския означава купол.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Айде вече престани. Пускаш снимка на съвременна църква, която нищо не означава. За 14 век план като мърводолския означава купол.

Bobosevski%20manastir%201.JPG

20071117_IMG_2592_basilica_santa_maria.jpg

12 век - вярно, че тази пък е в чужбина, но преобладаващата част от нашенските черкви ако не са само на основи, то почти всички са без покрив.

И вместо да повтаряш за онази рисунчица, щеше да е по-добре да кажеш като твърдиш, че е имало купол как е изглеждал той - какво го е носело, мателиал, декорация....

Kiustendil-ist.zarkva%202(2).jpg

Ако куполът е по-навътре би трябвало да се носи от колони, пиластри, арки ... като всеки вариант се отразява и на останалите параметри.

Ако пък е без колони, барабана трябва да е по-изнесен навън, за да се носи от стените.

Sapareva%20banja-zarkva%203.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Първата снимка нямам идея защо си я пуснал. Ако имаш предвид предната, по-широка част на Св. Димитър, то това е късният и притвор. Не е оригинален. Обикновена пристройка.

Второто е романска базилика. Ако не различаваш кръстокуполна сграда от базилика, жалко.

Хубаво е, че си постнал куполите на Св. Георги и Св. Никола. Не знам дали знаеш, че и двата са били разрушени и са "възстановки". Но могат да се ползват като пример. Само, че тези църкви са от 12 век. Мърводолската е вероятно от 14, така че по-добре постни твоите снимки от несебърските църкви.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Май стигнахме до положението, че черквата е кръстокуполна защото е имала купол, а е имала купол, защото е била кръстокуполна. Ако просто си спорехме няма голям проблем. Но в случая идеята е и да се направи реконструкция, като това дето ще се получи да мяза на онова, дето е било.

Та, романо-византийската базилика - тя няма купол. Има обаче подобни сгради, които пък са с купол. Нарочно търсех базилика, защото ако търся "кръстокуполна" ще е кръст с купол. А малка черквица с формата на кръст и без купол не е много атрактивна за да очакваме такива снимки да ги има в изобилие в интернет. То ако тази беше толкова популярна, щяхме да имаме достатъчно рисунки и описания, та да не се налага да гадаем.

Другия проблем са промените от по-късно време. В случая нямаме яснота дали има реконструкции. Това също си е съществено. Напр. една черквица до нас (от ново време е) си беше с форма на кръст, но без купол, а сега разширяват рамената на кръста и й правят купол. Е, сега с железобетона вече възможностите за купол без колони са други.

Ето как е решен въпросът с купола на Ротондата в София:

ROTONDA.jpg

Както в Сапарева баня и тук се носи от стените (тъй като е ротонда обаче е по-лесно, защото стените вървят с него).

В Несебър на "Св. Архангели" куполът също се носи от стените. Тъй като тя е в руини се вижда добре как изглежда скелета на купола и носещата го конструкция.

При "Алитургитос", където също от "скелета" добре се вижда носещата конструкция централния купол се е носел от колони.

Тази е Йоан Богослов и интериора.

Пантократор от вътре ще може да го отворите от тук, но малко по-късно. Отивам да го правя.

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...