Отиди на
Форум "Наука"

Политическите нагласи (като проекции на ценностите) и "изборът"


Recommended Posts

  • Потребители

От години политиката се представя като избор между лявото (социализма) и дясното (консерватизма). Все повече изследователи приемат, че това е прекалено опростен модел, който пренебрегва значителна част от избирателите. Политическата карта на този тест дава едно много по-точно представяне на далеч по–разнообразния реален политически свят. Резултатът от теста ще ви покаже кой е най-близо до вашите политически предпочитания и по кои теми сте на сходни или различни позиции с другите политически философии.

Текстът е тук:

http://www.pueron.org/pueron/gostinapueron...05___1_page.doc

/Тестът е адаптиран и създаден по(от) схемата на политолога и либертарианист (либертарианец) по възгледи Дейвид Нолан :вижте най-долу/

Лично за мен резултатите от теста са:

Лява колонка:

1) -

2) ? /според "зависи", но в нормални условия +/

3) -

4)+

5)+

-----

50 (или 60)

Дясна колонка:

1)+

2)?/зависи..от масрафа, но по скоро съм за намаляване на данъците/

3)? /според "зависи", или не съм убеден в нечие предимство/

4)? /все ми е тая/

5)-

-----

50 (или 60) /Което отдавна го зная за себе си/.

--------

Вие сте на ход...

http://209.85.129.132/search?q=cache:nHiw3...lient=firefox-a

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%...%BB%D0%B0%D0%BD

Диаграмата на Нолан е схема, описваща политическите възгледи чрез две координати, изразяващи отношението съответно към личната и към икономическата свобода. Тя е използвана за пръв път от американския либертарианец Дейвид Нолан, основател на Либертарианската партия, като алтернатива на традиционното разграничение ляво-дясно. Чрез нея той се опитва да демонстрира разграничението на либертарианството, както от левия либерализъм, който според Нолан, защитава само личната свобода, така и от десния консерватизъм, който според Нолан, защитава само икономическата свобода.

( http://en.wikipedia.org/wiki/Nolan_Chart )

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз съм 70 на 80, но по принцип. Т.е. не в конкретната обстановка и в Б-я. Абе знаех си, че съм гнил либерал ;).

А по въпросите. Само за наркотиците съм пас. Става въпрос за пълнолетни нали.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Аз съм 70 на 80, но по принцип. Т.е. не в конкретната обстановка и в Б-я. Абе знаех си, че съм гнил либерал ;).

А по въпросите. Само за наркотиците съм пас. Става въпрос за пълнолетни нали.

Гнил Либертарианец сте Вие Господине ;), а пък аз - съм ретрограден Центрист (европейски либерал) ;)..

ОК. Благодарско!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Гнил Либертарианец сте Вие Господине ;), а пък аз - съм ретрограден Центрист (европейски либерал) ;)..

ОК. Благодарско!

Е да де, важното е гнилостта ;). В центъра не ми е силата :), аз съм...... по крилата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересен тест, но също доста опростенчески са представени казусите. И все пак го реших и се получи 80 на 60, т.е. съм либертарианец. Не съм шокиран от резултата :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Интересен тест, но също доста опростенчески са представени казусите. И все пак го реших и се получи 80 на 60, т.е. съм либертарианец. Не съм шокиран от резултата :biggrin:

Ами не съм много съгласен че казусите са представени опростенчески, смятам че казусите са си точно каквито са по "учебник" /...не са включени всички казуси в този тест, защото тук не видях въпроси за отношението към абортите, сега се досещам- че обективно спора за абортите произхожда, и е свързан най - вече с религиозни подбуди, и в този смисъл един либерал от католическа Испания, Ирландия- независимо от това че е либерал, не би приел аборта поради това че е католик, а не заради това че е десен политик или с десни възгледи http://www.friesian.com/quiz.htm /.. Може да се види какво значи да си десен-консерватор, ляв, или центрист - във статиите от уикипедия например, които са прилични сп;оред мен - във английските им версии.. Освен това се знае, че нагласите и партиите около центъра се преливат, при тях няма устоновени граници.. Тук се прави една проста (показателна) и в същото време логична и интелигента (ако това е правилната дума), според мен корелация на казусите (чудя се защо никои досега не е разглеждал казусите във взаимовръзките им - на техните същности)..Тези коефиценти и подобен тест се прилага и прави и сред сенаторите на американския конгрес - при левите и при десните, например (друг е въпросът колко хора го приемат за представителен..) http://www.republicanliberty.org/libdex/index.htm .Ако искайте - се забавлявайте, ако искате не го приемайте, аз не държа да го налагам, моето лично мнението за него не е негативно..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

От дясната страна на всичко отговорих с +, от лявата - военната служна и още един само бяха с минуси:)) Ма то наистина са такива отговорите! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
От дясната страна на всичко отговорих с +, от лявата - военната служна и още един само бяха с минуси:)) Ма то наистина са такива отговорите! :mrgreen:

Ми то и аз така, (в ляво само за дрогата с ?, за военната служба можем да поспорим (ако има тема тук де ;))). Значи е било 90/100, ама аз прочетох по-долу, че макса е 80 та затова съм се объркал :(.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Аз съм 70 на 80, но по принцип. Т.е. не в конкретната обстановка и в Б-я. Абе знаех си, че съм гнил либерал ;).

А по въпросите. Само за наркотиците съм пас. Става въпрос за пълнолетни нали.

Хех-хех.. Ами щом си "по принцип", значи и трябва да си така --и в България, и в конкретната обстановка :)..Иначе ставааа "хем така, хем иначе";)..Неее, не може така...Резултатите ти от теста - не се признават ;):). Пробвай наново (ако искаш) - слагай "чуденки" където не си сигурен, или пък - давай по два отговора, пък накрая ще се види от нас и от теб самия - аджеба, къде се намираш на картата..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хех-хех.. Ами щом си "по принцип", значи и трябва да си така --и в България, и в конкретната обстановка :)..Иначе ставааа "хем така, хем иначе";)..Неее, не може така...Резултатите ти от теста - не се признават ;):). Пробвай наново (ако искаш)..

Хмммм, теста си е принципен, т.е. (според мен де) няма значение кой си и къде живееш. Или проверка на твоите политико-икономически нагласи/мнения/предпочитания. Аааа така съм си даже и в България (ама 90/100). Защо написах за конкретната обстановка? Не защото, ....... примерно специално за България бих бил за цензура, за държавен контрол и т.н. и т.н. Ами защо тогаз? Заради това, че доста голям процент от населението на Б-я е ограбвано от предишната власт (да не се смесва със съвременното ограбване) грубо и брутално, че е и било принудено да гласува и подкрепя (официално, не в хоремага) линията. Именно тези хора смятам, че трябва да имат някаква защита. Тя може да дойде само от държавата. Но не зная как да стане (ех ако знаех щях да съм следващия министър-председател (не че желая де ;))). Това ми бе единствената идея, че изхождам от "чисти" позиции, а не в конкретната обстановка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хмммм, теста си е принципен, т.е. (според мен де) няма значение кой си и къде живееш. Или проверка на твоите политико-икономически нагласи/мнения/предпочитания. Аааа така съм си даже и в България (ама 90/100). Защо написах за конкретната обстановка? Не защото, ....... примерно специално за България бих бил за цензура, за държавен контрол и т.н. и т.н. Ами защо тогаз? Заради това, че доста голям процент от населението на Б-я е ограбвано от предишната власт (да не се смесва със съвременното ограбване) грубо и брутално, че е и било принудено да гласува и подкрепя (официално, не в хоремага) линията. Именно тези хора смятам, че трябва да имат някаква защита. Тя може да дойде само от държавата. Но не зная как да стане (ех ако знаех щях да съм следващия министър-председател (не че желая де ;))). Това ми бе единствената идея, че изхождам от "чисти" позиции, а не в конкретната обстановка.

Ахам.. Е, това го няма в теста, и е друга тема май....Отговорът ти ме удовлетворява..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
А, значи по-вдясно си ти:) Добре, добре:)

Не е баш така..Еднакво "надясно" (с либерални възгледи) сте с колегата - в икономическата част (икономическата свобода), а ти си "по-десен" (с по- консервативни възгледи) от него - в личната част (личната свобода)..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е баш така..Еднакво "надясно" (с либерални възгледи) сте с колегата - в икономическата част (икономическата свобода), а ти си "по-десен" (с по- консервативни възгледи) от него - в личната част (личната свобода)..

Що си мислите, че дясно и либерално са еднакви категории? Напротив крайно дясното граничи с крайно лявото ;). А либерализма нема нищо общо с десния (а пък и левия) консерватизъм ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

60 ляво, 10 дясно. Някой може ли да ме светне към коя група съм. :help: Май от левите. Каскет не нося, мандри не мисля да обирам. Този тест изобщо обективен и верен ли е? Май терминологията "ляв", "десен" нещо им е объркана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

• Да се прекратят държавните подаръци под формата на субсидии.

• Данъците и държавните разходи трябва да се намалят с 50% или повече процента.

• За хората е по-добре да има свободна международна търговия, отколкото вносно-износни мита.

• Хората трябва да могат сами да контролират собственото си пенсионно осигуряване. Необходима е приватизация и конкуренция в пенсионното осигуряване.

• Определянето на минимална работна заплата пречи на безработните да си намерят работа.

Защо твърдя, че се опростяват нещата? Ами всички казуси са относителни. Всяка конкретна икономическа мярка има своята логика и значение в определен момент. Аз съм против субсидирането по принцип, но го приемам като необходимо зло, времена мярка, която може да е полезна, но като лекарство за болен предписано от лекар с точна доза и конкретен срок за прием.

Свободната търговия не е панацея и понякога протекционизма е жизнено важен за икономиката, но отново като етап от развитието и, а не завинаги.

Частните пенсионни фондове също могат да фалират при лошо стопанисване, така че сама по себе си приватизацията също не гарантира сигурност и висока доходност.

Това са ми аргументите, но като цяло теста е добър и донякъде обективен, струва ми се.

Интересно, че от хората пишещи във форума имам впечатление за мнозинство от дясно мислещи хора, а на изборите резултата е обратен по-често. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
• Да се прекратят държавните подаръци под формата на субсидии.

• Данъците и държавните разходи трябва да се намалят с 50% или повече процента.

• За хората е по-добре да има свободна международна търговия, отколкото вносно-износни мита.

• Хората трябва да могат сами да контролират собственото си пенсионно осигуряване. Необходима е приватизация и конкуренция в пенсионното осигуряване.

• Определянето на минимална работна заплата пречи на безработните да си намерят работа.

Защо твърдя, че се опростяват нещата? Ами всички казуси са относителни. Всяка конкретна икономическа мярка има своята логика и значение в определен момент. Аз съм против субсидирането по принцип, но го приемам като необходимо зло, времена мярка, която може да е полезна, но като лекарство за болен предписано от лекар с точна доза и конкретен срок за прием.

Свободната търговия не е панацея и понякога протекционизма е жизнено важен за икономиката, но отново като етап от развитието и, а не завинаги.

Частните пенсионни фондове също могат да фалират при лошо стопанисване, така че сама по себе си приватизацията също не гарантира сигурност и висока доходност.

Това са ми аргументите, но като цяло теста е добър и донякъде обективен, струва ми се.

Интересно, че от хората пишещи във форума имам впечатление за мнозинство от дясно мислещи хора, а на изборите резултата е обратен по-често. :biggrin:

Е за това говорим. Но заради серия от отговори 0 и един от 10 точки, сега трябва да хващам гората и да обирам мандри. Макар че заради серия от отговори 20 сега Запада, а и ние заради него, пищим от финансова криза :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е за това говорим. Но заради серия от отговори 0 и един от 10 точки, сега трябва да хващам гората и да обирам мандри. Макар че заради серия от отговори 20 сега Запада, а и ние заради него, пищим от финансова криза :biggrin:

Споко, ти си социалдемократ по дадената скала, а още Бернщайн отхвърля идеята за насилствено взимане на властта(и мандрите). Ляв не означава револционер :bigwink:
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Споко, ти си социалдемократ по дадената скала, а още Бернщайн отхвърля идеята за насилствено взимане на властта(и мандрите). Ляв не означава револционер :bigwink:

Ох, братле, олекна ми. Щото пък ми казаха преди малко, че съм бил малко нещо кейнсианец. Пък за него добре знам, че е бил малко нещо педи. Но като се замисля, е 100 пъти по-добре педи, отколкото ляв. Да не говорим за "долен ляв педал" :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...