Отиди на
Форум "Наука"

Цар Ивайло


Recommended Posts

  • Мнения 222
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Съществува хипотезата, че Ивайло е или от владетелски род или - просто благородник.

Не зная дали тази хипотеза е изказана по аналогия с Робин Худ, Жана д'Арк, Вилхелм Тел, Уилям Уолъс.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Името Ивайло може да се приеме за разновидност на Иван.

А може и да не се... :whistling:

Нямам исторически доказателства, но не знам що така ми е в главата "идеята", че тоя Ивайло, е бил изгнаник и така опитва да сложи (за последно) нещата в България в ред, без значение разни тъпи управници ли е позаклал, щото са кекави физически и ментално или е мачкал чужди кратуни. Или е зъл къметлия бил или просто последния достоен владетел на България.

Понеже не е ясна дата му на раждане или пък тази на смъртта му, аз празнувам имения си ден, когато е и рождения ми ден. Просто и ясно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Самата история на налагането на името "Ивайло" от един неособено коректен превод на Иречек и доста сериозно участие на въображението му /буквата "о" по всичко изглежда е измислена от него/ е показателна за това как един мит може да се наложи в българската историография.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Що бе, може просто да е в звателен падеж. Някои от съученичките ми преди в даскало ми казваха като обръщение: Ивайле, аналогично както Владимире, Петре.

Ивайло е наистина едно странно име, както и появата на онзи цар, от който уж е дошло това име. Който има машина на времето да каже. То и без това Историята е бутафорна "наука".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съществува хипотезата, че Ивайло е или от владетелски род или - просто благородник.

Не зная дали тази хипотеза е изказана по аналогия с Робин Худ, Жана д'Арк, Вилхелм Тел, Уилям Уолъс.

Всъщност тезата (твърди я един истински професор от Пазарджишко) е, че Иваил е дребен кастелан, най-много областен управител.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

И на какво се опира това мнение?Във всички извори за неговия произход си пише ясно и точно - свинар.Ама на някой много му се иска този свинар да не е точно свинар.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако един свинар е бил класи над аристокрация, военачалници и цар - както очевидно е било - тогава на тази държава й е била спукана работата. Както се и оказва.

Да се надяваме сегашен или бъдещ Ивайло да има по-добро бъдеще, че иначе държавицата може вече необратимо да тръгне към гибел. Едно време поне не са имали демографски проблем, или по това тук не е било по-различно от други страни - в случаи на епидемии например.

Подобно нещо казахме в темата за Левски в алтернативата.

Не знамм защо, но не съм краен оптимист относно тези надежди. Или пък знам...

Защо за Жана дАрк , Разин , Пугачов , Уилям Уолъс и т.н. знае целият свят , а за Ивайло никой не е чувал ?

Каквато популярността на държавата, такава и на личностите й.

Редактирано от каскадьора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И на какво се опира това мнение?Във всички извори за неговия произход си пише ясно и точно - свинар.Ама на някой много му се иска този свинар да не е точно свинар.

Доколкото знам, човека (професора де) е лингвист от старата школа, а Наполеон е все пак дребен аристократ, затова и попада във военно училище със стипендия или нещо подобно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Каквато популярността на държавата, такава - и на личностите й.

Ние подробно учим чуждите национални истории, дори можем да разкажем на чужденците тяхната собствена национална история. Аз съм го правил в Гърция, в Италия, във Франция и дори - в Япония. Разказвал съм и нашата история на чуждестранни студенти - турци, кюрди, араби, евреи, виетнамци. И се е оказвало, че или си нямат понятие от нашата история, или представата им за нея е била изкривена в техните училища. Един мой гръцки цтудент ми разправяше, че в училище ги учели, че славяните във Византия живеели в гета или в анклави - като при апартейда в ЮАР. Да, и славяните, видите ли, все едно били в музеи или в зоологически градини и византийците (разбирай - наследниците на древните елини) ги разглеждали отстрани - като експонати.

А в чужбина нашата история се познава от малцината, които изучават българистика или български език, българска история, география, етнология....

Юрий Венелин, Константин Иречек, Стивън Рънсиман и Масаоки Дои са част от малкото чужденци, занимавали се по-задълбочено с (част от) нашата история.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Момчета, Ивайло е действал като командир, като военне, а после и като цар, както е могъл...

кота войник е бил способен и е успял да обърка доста прланове на татари, византийци и родни висши аристокрлати с монархически претенции.

В България се води гражданска война на прили и отливи, считано от смертта на Цар Иван Асен ІІ/1241/...

Още от времето на Коломан Асен, българие е нестабилна...

При Михаил Асен е изпусната златната възможност до се задържим в играта....

От там нататък бунтът на Ивайло има неготивни последици, защото отслабнва и без това кретащата ни държава в последната четвърт на ХІІІ век....

След 1280г. българия навлиза в особено мрачен период, превръщайки се за 20 години/от 1280 до 1300/ в истинска ,,боксова круша" за съседите си......

В резултат на това при Смилец ставаме едно спелскано, териториално осакатено васално образуванние с обхат на територията мизия, Източна Дакия и Сверна Добруджа....Трагедия...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Така си е. Има един период от около 1256 докъм 1300 г., когато Второто българско царство на практика се разпада. "Ивайло" или "Лахана" е само една от многото значими личности на тази нещастна, но интересна епоха.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Така си е. Има един период от около 1256 докъм 1300 г., когато Второто българско царство на практика се разпада. "Ивайло" или "Лахана" е само една от многото значими личности на тази нещастна, но интересна епоха.

Царството си е било в сравнително добро състояние докато на сцената излиза Лахана.Който си е един опасен авантюрист предизвикал кървава гражданска война довела до сериозна вътрешна колизия и загуба на немалко териториии.Иначе първата половина от управлението на Константин Тих е сравнително успешна като същият успява до голяма степен да възстанови загубените територии от наследниците на Иван Асен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наполеон да не е аристократ?????????Пък си е гениален пълководец.

Да де, ама Наполеон получава военно обучение, учи за това (днес това се нарича висше военно образование), а не идва от острова си и да се научава да ръководи армии само като гледал как гърмят оръдията.

Така че Ивайло може и да не е благородник, но определено би следвало да има сериозно военна подготовка и то не само от гледане и слушане на команди като прост войник.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Ами Дендро аз пък веднага ти давам примера с Алмансур - най добрия пълководец в историята на Кордобския халифат не загубил нито една битка в кариярати се.Докато стане на 37 години си е просто високопоставен чиновник и изведнъж е разкрил военния си талант в себе си.А къде са победите на Лахана?Две засади в старопланинските проходи.Нищо повече.Така и не влиза в открита битка с Михаил Глава Тарханиот да не говорим за татарите на Ногай.Така че не превъзнясайте военния гений на Ивайло.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Царството си е било в сравнително добро състояние докато на сцената излиза Лахана.Който си е един опасен авантюрист предизвикал кървава гражданска война довела до сериозна вътрешна колизия и загуба на немалко териториии.Иначе първата половина от управлението на Константин Тих е сравнително успешна като същият успява до голяма степен да възстанови загубените територии от наследниците на Иван Асен.

Добре!Верно е....

Само че България е в гражданска война още от управлението на регентите на Коломан Асен....

Мога да кажа, че колкото вина и отговорност за деструктивните процеси има Ивайло, то 30-на години преди него не по-малка е отговорността на -Ростислав Михайлович...Той именно бележе началото на вътрешните размирици...

Пряк резултат от размириците в България ва годинте 1277-1280г. е отслабване на цялата държава и трайната загуба на югозападните части - Македония....Та Ростислав Михайлович е доста по вредоносна личност от Ивайло....Която личност пряко, с действията си/, които са целенасочени/ причинавя на България огромни териториални загуби, а във вътрешен плат открива гражданска война...

Началото на управление на Константин тих-Асен, действително е време на стабилизация, но тгова, както по-преди посочех е тлееща гражданска война на плиливи и отливи...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проблема е ЗАЩО изключително малко се знае за този Ивайло. Няма дата на раждане, датаа на смърт, дори управлението му е било така да се каже непризнато. Гражданска война ли? Вероятно, не и невъзможно. Иначе османлиите (турци) нямаше да ни нападнат така смело, както и татари и подобни.

Аз мисля, че този Ивайло е бил изгнаник, дали от низвергнат род или потекло, няма значение. Факт е, че той прави последния опит да сложи в ред България. Останалите са пълни утрепани пишман-управници. То се вижда с просто око. И те ти Турско само след няма и век след Ивайло. Трагедия... както спомена някой по-горе. Така е и до днес.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Проблема е ЗАЩО изключително малко се знае за този Ивайло. Няма дата на раждане, датаа на смърт, дори управлението му е било така да се каже непризнато. Гражданска война ли? Вероятно, не и невъзможно. Иначе османлиите (турци) нямаше да ни нападнат така смело, както и татари и подобни.

Аз мисля, че този Ивайло е бил изгнаник, дали от низвергнат род или потекло, няма значение. Факт е, че той прави последния опит да сложи в ред България. Останалите са пълни утрепани пишман-управници. То се вижда с просто око. И те ти Турско само след няма и век след Ивайло. Трагедия... както спомена някой по-горе. Така е и до днес.

Крайно и неособено вярно мнение.Първо биографията на Ивайло/Лахана е сравнително добре известна и за никакъв изгнаник въобще не може да става дума.Второ между него и инвазията на турците си има повече от сериозна дистанция във времето.А за това че е последният който се опитва да сложи в ред държавата - нямам думи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не искам да издребнявам, но Бонапарте си е благородник. А за Ивайло какво да кажем? Човека си е значима личност за нашите стандарти. Ресавски, не си справедлив! Някакви си засади? Е, та Крум, Самуил, Асеневци са постигнали най-големите си успехи след подобни засади в проходи. Защо омаловажаваш и успехите срещу монголите? Той не само дръзва да им се опълчи, но и доста успешно се бори с отделни върлуващи банди в Мизия. Така поне пишат ромейските автори, а не би ги упрекнал в липса на безпристрастност в случая, нали? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Какви успехи срещу монголите?Изклал няколко шайки от по 50 - 100 човека.Да беше победил Ногай тогава наистина щеше да бъде обявен за гений.Или поне Михаил Глава.Да не говорим че тихомълком се подминава факта че губи гражданската война от Георги Тертер.Или че той уж бореца срещу татарите отива да моли Ногай да му даде войска да си върне трона в Търново.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това за 50-100 човека сега си го измисли, нали? :) По това време никой на Балканите не е можел да каже копче на Ногай, нали? Загубил от Тертер? Ами имал е да се оправя с монголите край Дръстър, ромейските войски на Михаил Глава и болярската опозиция. На всичкото от горе и селяните им е било поомръзнало 3 години да се бият непрекъснато. Даже ми е чудно колко дълго е бил на върха Ивайло.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

А къде пише че Ивайло е бил подкрепен от селяните докато болярите били зад Тертер.Това е мит.Пахимер използва точно думата шайки което няма кака да е за особено многочислени контигенти.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...