Отиди на
Форум "Наука"

експеримета с двата процепа


Brain

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте на всички пресъздавам експеримента в домашни условия и имам проблем с него. Когато пусна лазера през единия процеп получавам дифракция което става ако пусна лазера през двата. Ако някой може да ми каже къде греша и защо става така? Също така ако може да ме ориентирате откъде мога да си взема готово направена пластинка с точния размер на процепите?

Редактирано от Brain
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Грешката ти може да е в ширината на процепа и наблюдаваш дифракция( то в такъв случай нямаш грешка ). Потърси онлайн откъде може да си купиш каквото ти трябва. Други въпроси?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

офф да бе дифракция сории :Д ми дупките общо с разтоянието между тях да са два милиметра


добре ако проблема е в процепите тогава нетрябвали да не става нищо вместо да се получава дифракцията??

Редактирано от Brain
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Направи разрезите с бръснарско ножче на картон (от календарче, визитка, етикет или ...) Английски разбираш ли? Ползвай гугъл преводач или питай ако не..

For example, if two slits are separated by 0.5mm (d), and are illuminated with a 0.6μm wavelength laser (λ), then at a distance of 1m (z), the spacing of the fringes will be 1.2mm.

If the width of the slits b is greater than the wavelength, the Fraunhofer diffraction equation gives the intensity of the diffracted light as:[50]
\begin{align} I(\theta) &\propto \cos^2 \left [{\frac {\pi d \sin \theta}{\lambda}}\right]~\mathrm{sinc}^2 \left [ \frac {\pi b \sin \theta}{\lambda} \right] \end{align}
Where the sinc function is defined as sinc(x) = sin(x)/(x) for x ≠ 0, and sinc(0) = 1.

Ползвай червена лазерна показалка, бял лист за екран и тъмна стая


http://en.wikipedia.org/wiki/Double-slit_experiment


Червеният лазерен диод излъчва вълна с дължина 650 nm, ммъничко над упоменатата.. Екранът да е на метър, затова и тъмна стая май ще ти трябва.

Пробва ли да видиш дифракцията от CD?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тъй като се използва лазер, който е кохерентен източник на светлина, не виждам изобщо смисъл от предварителния единичен процеп. Лъчът може да се насочи директно в двата процепа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте на всички пресъздавам експеримента в домашни условия и имам проблем с него. Когато пусна лазера през единия процеп получавам дифракция което става ако пусна лазера през двата. Ако някой може да ми каже къде греша и защо става така? Също така ако може да ме ориентирате откъде мога да си взема готово направена пластинка с точния размер на процепите?

Не се разбира, какво си получил. Получаваш ли минимуми и максимуми като това?

diff3-small-changed.jpg

Картинката при дифракция от един процеп много наподобява картината на интерференция от два, защото и при дифракцията на лазерен лъч има интерференция:

http://www.math.ubc.ca/~cass/courses/m309-03a/m309-projects/krzak/

Готови процепи едва ли се продават. В лабораториите се използват специално конструирани от два ножа и микрометър. В домашни условия също може да се направят, както описва Жоро. Преди години имах лазерна показалка и си поиграх да направя интерференция като използвах прорези в метално фолио с макетен нож. Могат да се направят много различни и да се търят най- подходящите. Спомням си, че моите бяха на около милиметър един от друг. Работата е в това, петното на лазера да покрива и двата, да не са много тесни, за да има достатъчна интензивност на преминалата светлина, но да не са и много широки, за да не се размие картината. Екранът ми беше на около два метра.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

благодаря на всички за помощта явно проблема е в процепите защото има много тънки влакна които се забелязват трудно и лазера все едно минава през два процепа :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ето примерна постановка за този експеримент. Не трябва дори да се реже / дупчи. Достатъчни са 3 графитчета за пиромолив и лазерна показалка

https://www.youtube.com/watch?v=ZXyxnxnWAAQ


Не е лоша идеята да се направи тема за домашни физични експерименти


И още

https://www.youtube.com/watch?v=Hs4R5vk8-Lc

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Правил съм този опит в домашни условия използвайки осветената част на фотографски филм. Чел съм за този метод някъде из нета.

Опитът бе сполучлив, но изисква известно налучкване на разстоянието между двата процепа.

Изрязах процепите със скалпел.

. . .

Успех в експерименталната физика!

Поздрави, Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Добре си се сетил. Учиха някога да се реже картон с бръснарско ножче, най вероятно защото това бе най-разпространеното остро нещо, а картонът - най-разпространения непрозрачен дебел лист. Май и във физиките за десети/ единадесети клас от преди 20+ години така бе описано. Лично аз обаче бих използвал изгладено фолио от капачки от кисело мляко. В началото помислих, че на фотоплака си го хванал, което е възможно, но си е играчка.

Този опит никога не ме е интересувал. Поляризатори съм си правил, ярък успореден сноп като от лазерно фенерче също.. Когато излязоха лазерните фенерчета май го правих със CD и "холографски" етикети / опаковки - с отражението обаче. ори не си спомням резултата, май се получи

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

При използване на фото плака не е обходимо да има прорез. Достатъчно е, плаката да бъде надраскана с две линии.

Това е предимството спрямо другите материали.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Представи си даже че си заснел черно бяла решетка (вертикални раета) на стената :) и след това потапяш във фиксатор плаката и след това пускаш лъч през нея

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

По-скоро няма да се получи, двата източника трябва да са кохерентни, т.е. съгласувани...

А лазерното лъчение какво e? Какво го отличава от всичкото останало в природата? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При домашни условия няма шанс, сигурен съм. Иначе сега виждам друга дискусия на тази тема: http://www.researchgate.net/post/The_interference_between_two_different_lasers_at_the_same_wavelength

Посочени са статии, където е показано, че явлението е възможно, но доколкото се разбира проблемът е в това дали два различни фотона биха интерферирали. Т.е. това не е проблем за гаражни експерименти.


PS. Сега виждам, че това явление се наричало photomixing.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://scienceblogs.com/principles/2010/11/15/how-do-you-see-interference-be/

Както казах, това не може да стане в "гаража", трябват бързи фотодетектори и да, възможно е: "As I said, this is traditionally done with a single laser and two slits. In principle, you ought to be able to do it with two completely independent lasers of the same wavelength, and see an interference pattern that way. In practice, though, this is very hard to do, as the phase difference between two independent lasers will jump around randomly at a very high rate."


https://www.haverford.edu/physics/love/teaching/Physics302PJL2009Recitation/06%20Uncertainty%20Principle%20-%20Pfleegor%20Mandel/PfleegorMandelp1084_1.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Намерил си май отговора защо...

Има едни неща, модове ги наричат, не видях какво са.. Но така или иначе лазерът не е като радиовълнов или звуков генератор. Не излъчва строго една дължина на вълната а няколко близки.. Поне в масовия случай е така. И не са чак толкова строго съгласувани във времето

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

И това:

http://www.rp-photonics.com/modes.html


Не са ми специалност и на мен, поназнайвам за тях, но модовете не ми бяха любопитни.


Виж, че се две думи е трудно да се каже


Полево разпределение, което се саморепродуцира кръгов път (цикъл)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Виж това е интересно инагледно.

http://www.quarton.com.tw/laser_theory.html

Долу на края над схемата на лазерния диод са показани нагледно.

Май ще излезе, както си мислех, че с едномодови лазери може да стане по-лесно


Много модов и единично... Спектъра


Спектъра на лазера явно.. Стоящи вълни ама с близки дължини.

Ако е едномодов - с една...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...